Pražská doprava je na krizovou situaci připravena
Cvičení pro případ masivního výpadku elektrické energie potvrdilo, že je Dopravní podnik schopen krizovou situaci zvládnout dobře. Neplánovaně totiž cvičí poměrně často. Během loňské roku řešil Centrální dispečink DP celkem 3 465 „mimořádných“ událostí. Jen v metru to bylo 496 událostí, a i když to je nejméně za posledních dvanáct let, prošli dispečeři dobrým tréninkem.
- 3 minuty čtení
Krizový manuál Dopravního podniku dopodrobna řeší i výpadek elektrické energie. Prioritou všech záchranných kroků je zachovat bezpečnost cestujících a to především v pražském metru. Záložní zdroje energie jsou schopné okamžitě zajistit osvětlení prostor metra včetně tunelů. Naprostá většina vlakových souprav by se v tomto případě bezpečně dojela do nejbližší stanice, odkud by se cestující dostali na povrch.
V případě, že by souprava přece jen uvízla v tunelu, zůstala by osvětlená a s přístupem vzduchu. Cestující by tak naprosto bezproblémově mohli dýchat a byli by o aktuální situaci informováni prostřednictvím strojvedoucího. Vyprošťování by se okamžitě ujal záchranný hasičský sbor DPP, který by prioritně evakuoval nemocné, děti a těhotné ženy. Ostatní cestující by pod vedením hasičů odešli tunelem do nejbližší stanice. Taková akce by trvala přibližně 90 minut.
Po celou dobu záchranné akce by největší odpovědnost a vypětí bylo na dispečerech. Ti musejí vyhodnotit aktuální situaci, zajistit evakuaci cestujících uvízlých ve výtazích, zjistit pohyb ohrožených skupin cestujících jako jsou starší lidé, děti nebo nemocní. Zároveň by bylo na dispečerech, aby okamžitě začali organizovat náhradní přepravu autobusy tak, aby se plynule podařilo přepravit cestující z důležitých dopravních uzlů.
Radní pro dopravu hl. m. Prahy Jiří Pařízek předběžně zhodnotil výsledky cvičení Blackout 2014: „Dnešek mě ujistil, že Dopravní podnik je velmi dobře na krizové situace připraven. V praxi jsme si tu ověřili, že má zajištěnou komunikaci mezi jednotlivými složkami, připraveny záložní zdroje energií a zajištěn přísun provozních kapalin. Co je podstatné, je fakt, že všechny postupy uvedené v manuálech, dokáží zaměstnanci DPP velmi rychle uvést do praxe. Málokdo si dle mého soudu také uvědomuje, že prostory metra by v případě dlouhodobějšího výpadku dokázaly poskytnout dostatečné zázemí pro potřeby ostatních složek. Zejména díky svým kapacitám zdrojů elektrické energie, jsou schopny přijímat pacienty nemocnic a poskytnout jim útočiště v nastalé mimořádné situaci, kde je teplo, světlo a elektrická energie.“
Dopravní podnik má pro řešení krizových situací připraveno celkem 124 hasičů, kteří pracují ve čtyř-směnném provozu na třech pracovištích. Maximálně do dvou hodin by dispečeři měli k dispozici nad rámec běžného provozu 45 autobusů včetně řidičů, do dvanácti hodin až 120 vozů s řidiči. Celkově by se tak po Praze mohlo pohybovat v prvních hodinách kolem tisíce autobusů. Za 24 hodin by spotřebovali až 140 tisíc litrů nafty. V případě nutnosti by se aktivizovali techničtí pracovníci, kteří by průběžně prováděli opravy a údržbu vozů. Pro mimořádný provoz autobusů je připraven i základní informační systém o náhradních trasách.
Mezi nejzávažnější mimořádné události, které záchranné složky DPP za poslední roky musely řešit, patří živelné pohromy. Výrazně do nich zasáhla loňská červnová povodeň, intenzivní deště a větrné smrště. Hasičský záchranný sbor DPP loni zasahoval mimo jiné u 33 požárů. Všechny záchranné složky DPP se na různé krizové situace pravidelně připravují.