Pražský Hyde Park změní místo

Místo, kde je možné konat shromáždění bez předchozího oznámení, tzv. Hyde Park, je v současnosti na Palackého náměstí v Praze 2. Během necelých čtyř let od jeho určení se však ukazuje, že původně zvolené místo přináší v průběhu shromáždění řadu komplikací především v dopravě a mnohdy omezuje kolemjdoucí. Proto ho chce hlavní město přesunut do jiné lokality. Uvažuje také o změně některých pravidel pro takové shromaždiště.

  • 4 minuty čtení

 

Místo, kde je možné konat shromáždění bez předchozího oznámení, tzv. Hyde Park, je v současnosti na Palackého náměstí v Praze 2. Během necelých čtyř let od jeho určení se však ukazuje, že původně zvolené místo přináší v průběhu shromáždění řadu komplikací především v dopravě a mnohdy omezuje kolemjdoucí. Proto ho chce hlavní město přesunut do jiné lokality. Uvažuje také o změně některých pravidel pro takové shromaždiště.

 

Na základě zákona o shromažďování rozhodla v listopadu 2004 pražská metropole  jako první a jediné město v republice o vymezení Palackého náměstí v druhé městské části, jako takzvaného Hyde Parku. O možnost uspořádat zde shromáždění bez ohlášení mají lidé zájem. Několikaletá praxe ale zároveň ukázala, že zvolené místo není příliš vhodné. „Jedná se o poměrně malou plochu uzavřenou ze všech stran zástavbou, což s sebou nese řadu problémů. Shromážděný dav například často přesahoval při akcích většího rozsahu vymezený prostor. To způsobuje problémy v dopravě, protože se zde kříží tramvajové linky s rušným provozem. Zdraví a bezpečnost shromážděných lidí navíc ohrožuje fakt, že prostor bezprostředně ohraničuje vozovka,“ nastínil důvody úvah o přesunutí Hyde Parku první náměstek primátora Rudolf Blažek. 

Potenciálním nebezpečím je také nedaleký vstup do podchod metra. Shromáždění lidé se tak často mísili s cestujícími a vznikaly mezi nimi nežádoucí tlačenice. Problém by to mohl být zejména při nutnosti zákroku policistů a strážníků. Dalším argumentem je i nedůstojná role, kterou často musí sehrát pomník Františka Palackého. Řečníci ho mnohdy využívají jako tribuny a věší na něj i různé transparenty či hesla. Pomník se tím navíc poškozuje.

Především z těchto důvodů proto hledá město jinou lokalitu, která by splňovalo potřebná kritéria. Jsou jimi zejména dostatečná rozloha (až pro 1 000 lidí) a vzdálenost od zástavby a dopravní sítě. Zároveň by však měla být blízko centra města a dobře dopravně dostupná. Současně by místo mělo umožňovat přijetí nezbytných preventivních opatření, resp. i nekomplikované provedení případného zásahu bezpečnostních složek.

“Hlavní město zatím uvažuje o dvou lokalitách, části Letenské pláně v Praze 7 nebo od vozovek dostatečně vzdálený, ohraničený kus zelené plochy před oborou Hvězda Na Vypichu v Praze 6. Jednání s městskými částmi jsou ale zatím v počátcích a nelze vyloučit, že nakonec vybereme i jiné místo,“ podotkl náměstek Blažek. Dvě nová místa také navrhla městská část Letňany. Tyto lokality jsou však od centra značně vzdáleny, a proto je s největší pravděpodobností hlavní město nevyužije.

 

Příklad z minulosti:

Během více než tříleté existence tzv. Hyde Parku se prokázalo, že v době státních svátků, především těch květnových, svolávají různé organizace mnohem více akcí. Docházelo tak k tomu, že se na shromaždišti pod sochou Palackého setkaly dvě různě zaměřené skupiny, které byly často na opačných pólech názorového spektra. To vedlo ke vzájemnému napadání a policie musela skupiny oddělit. Příkladem toho byl i rok 1. květen 2006, kdy se na Palackého náměstí sešly antagonistické skupiny krajní pravice a krajní levice a došlo ke vzájemnému napadání, které si vyžádalo oddělení obou skupin Policií ČR. Z těchto závažných bezpečnostních důvodů proto město zvažuje i rozšíření dnů, kdy by se shromáždění bez ohlášení nesměla konat. „Tímto opatřením předejdeme násilným střetům a zajistíme větší bezpečnost Pražanů. K omezení v nočních hodinách, od dvacáté do desáté hodiny následujícího dne, tak hodláme přidat ještě některé státní svátky a významné dny, a to 1. květen, 28. září, 28. říjen a 17. listopad. To samozřejmě nevylučuje uspořádat i v tyto dny shromáždění na vyhrazeném místě. Svolavatel ale bude muset podat oznámení obvyklým způsobem,“ prohlásil Rudolf Blažek. Návrh změny nařízení předloží náměstek Rudolf Blažek ke schválení Radě hlavního města Prahy zřejmě již na konci měsíce května.

 

 

V Praze 28.4.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

 

28. dubna 2008
28. dubna 2008