Pražský magistrát v tichosti hledá, kam se přestěhovat

Právo - 10. 8. 2001
"Máme tři nabídky a o všech jednáme současně," řekl Právu ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček. Podle něj by se do konce srpna mělo vyjasnit, zda město koupí pro úřad konkrétní budovu a jaká je její cena. Jednat o tom bude pravděpodobně 28. srpna městská rada.

O jaké nabídky jde, v jakých palácích či domech by pražský krajský a městský úřad mohl v budoucnu sídlit, Zajíček odmítl prozradit. "Hledáme u stanic metra," odpověděl neurčitě a neřekl ani, o jakou trasu podzemní dráhy jde.
Připomněl naopak zkušenost, kterou město na jaře udělalo při zveřejnění záměru koupit budovu Merkurie, společnosti zároveň v konkursu a v likvidaci. Sídlo v Argentinské ulici v Praze 7 se magistrátu jevilo jako ideální pro blízkost centra, metra, možného parkování a mnohatisícovou plochu pro úřadování.
Město svou nabídku na koupi domu v konkursu za více než 150 miliónů korun v dubnu zveřejnilo. Zajíček - ředitel magistrátu - to následně označil za chybu. Našli se totiž hned tři zájemci, kteří město přeplatili. Jeden z nich, firma sídlící rovněž v Praze 7 a údajně disponující izraelským kapitálem, pak do rukou správce konkursní podstaty Merkurie složil zálohu. Není však jasné, jaké má s domem záměry, zda ho nevyužije pouze pro spekulaci a zda Merkuria opět nefiguruje mezi oněmi nabídkami za vyšší cenu.

Pryč z Kongresové
Po prvním neúspěchu s Merkurií, již považuje za ideální například pro přesun dopravních agend z Kongresové ulice, se obrátila radnice na realitní kanceláře. Zástupci města pak jednali například o paláci Křižík na Smíchově za cenu 190 miliónů korun a o budově firmy ČKD Holding ve Vysočanech za 240 miliónů korun. Palác Křižík podle Zajíčka už nyní mezi nabídkami není.
I Martin Trnka, zástupce ředitele magistrátu, potvrdil, že existují tři seriózní nabídky, o nichž se ústně jedná. "Je to samozřejmě věc konkrétních podmínek," poznamenal Trnka a na dotaz, zda cena nemovitostí nebude s časem stoupat, když město musí pro policii vyklidit Kongresovou ulici, odpověděl: "Ze smlouvy s policií a přes policii s ministerstvem vnitra musíme Kongresovou vyklidit do konce příštího roku. Předpokládám, že na ten limit čekat nebudeme."
Trnka spojil přesun úřadoven s budováním moderní radnice: "Do Kongresové ulice se více úředníků nevejde, stěhování tedy může pomoci k lepšímu chodu úřadu." Nejedná se však jen o Kongresovou ulici, odbory magistrátu sídlí v domě U minuty na Malém rynku, v Řásnovce, v Platnéřské i Pařížské ulici, kde jde o restituce. Rovněž Útvar rozvoje města úřaduje v budově na Hradčanském náměstí, již po desetiletém sporu získali restituenti.
"Naše představa je, že odbory, které mají něco společného se správou území a se státní správou, by měly být v jednom objektu, kde lidé vyřídí všechny záležitosti," řekl Trnka. Doplnil, že odbory, které obstarávají samosprávu, tedy zastupitelstvo, radu a primátora, by měly být těmto nablízku.
BUDOVY MAGISTRÁTU
Emauzy - Odbor městského investora
Chodovec - Archív hlavního města
Kongresová - Odbor dopravně správních agend
Korunní - Městská policie
Minuta - Odbory památkové péče, kultury a výstavnictví, pozemkový úřad, uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy
Nová radnice - Primátor, městská rada, zastupitelstvo, odbory sekretariátů, personální,
legislativní, public relations...
Náměstí Franze Kafky - Odbor bytový, sociální péče, obchodních aktivit, vnitřního auditu
Novodvorská - Odbor školství
Pařížská - Odbor územního rozhodování
Platnéřská - Odbory krizového řízení, daní, poplatků a cen
Řásnovka - Odbory dopravy, městské infrastruktury, zeleně, výstavby, dopravy, životního
prostředí
Žatecká - Odbory finanční správy, rozpočtu a účetnictví
PEETR JANIŠ
10. srpna 2001
10. srpna 2001