Pražský primátor a policejní prezident jednají o možnosti zvýšení policejního dohledu v centru Prahy

Více než měsíc po skončení masivních policejních opatření v centru města se bezpečnostní situace nemění. Počet kapesních krádeží se nezvyšuje, nabízení prostituce nebylo zjištěno, jen strážníci měli na Václavském náměstí více starostí s rozjařenými turisty z Anglie, kteří rušili noční klid. Vyplývá to z pravidelného bezpečnostního reportingu, na kterém se od začátku roku pravidelně v pondělí schází vedení Prahy se zástupci bezpečnostních složek.

  • 3 minuty čtení

Více než měsíc po skončení masivních policejních opatření v centru města se bezpečnostní situace nemění. Počet kapesních krádeží se nezvyšuje, nabízení prostituce nebylo zjištěno, jen strážníci měli na Václavském náměstí více starostí s rozjařenými turisty z Anglie, kteří rušili noční klid. Vyplývá to z pravidelného bezpečnostního reportingu, na kterém se od začátku roku pravidelně v pondělí schází vedení Prahy se zástupci bezpečnostních složek.

Pražský primátor Pavel Bém mohl konstatovat, že situace je stabilní, přesto však je podle něho třeba policejní dohled posílit. „Jednal jsem o tom s policejním prezidentem Vladislavem Husákem, shodli jsme se, že společně řešení najdeme,“ uvedl primátor. Nápad trestné činnosti sledují policejní statistiky na pěti vybraných lokalitách v centru: Václavské nám, ul. 28. října, ul. Na příkopě, Můstek – metro a Muzeum – metro. Jsou vedeny jednotlivé druhy trestných činů a přestupků podle pravomocí Policie ČR a městské policie, a to vždy za týden od pátku do čtvrtka. Pro srovnání jsou k dispozici i údaje ze stejného období roku 2005. Pokud jde například o kapsáře, v předminulém týdnu se přesunuli z ulic do vestibulů metra, a proto byla větší pozornost věnována právě těmto místům. Jako preventivní opatření kapesních krádeží byly posíleny hlídky strážníků pro dozor ve vytipovaných tramvajových linkách i v metru.

Na veřejný pořádek v centru dohlíží Městská policie hl. m. Prahy a strážníci evidují v posledním týdnu více případu rušení nočního klidu. Jak uvedl ředitel MP Vladimír Kotrouš, jsou to cizinci, především návštěvníci z Anglie, které je třeba usměrňovat. Naopak na Václavském náměstí poklesl počet zjištěných dopravních přestupků, těch se zase dopouštějí hlavně „domácí“, především parkováním na nedovolených místech. Na celém území města došlo v období od 19. do 26. ledna k 593 nehodám (v týdnu před tím to bylo 715 nehod, loni ve stejném období 694). „Je to stále nepříznivé číslo, projevuje se vliv počasí a dalším důvodem vysoké nehodovosti jsou i dopravní komplikace v centru vzniklé po havárii vodovodního řadu v Sokolské ulici. Bohužel, pět lidí při nehodách zemřelo,“ uvedl ředitel Policie ČR – Správa hl. m. Prahy Zdeněk Bezouška.

 

Příloha : tabulky s přehledem nápadu trestné činnosti v jednotlivých lokalitách

   

V Praze 30.1.2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061

30. ledna 2006
30. ledna 2006