Proč nám záleží na tramvajích-článek radního hl. m. Prahy Radovana Šteinera, uveřejněný dne 20.12. 2006 v deníku MF DNES
Kde jezdí tramvaje, tam se rozvíjí městský život. Takové pravidlo se dá vysledovat za uplynulých 115 let, kdy v Praze začaly jezdit první vozy pouliční elektrické dráhy.
Proč nám záleží na tramvajích |
|
|
|
Kde jezdí tramvaje, tam se rozvíjí městský život. Takové pravidlo se dá vysledovat za uplynulých 115 let, kdy v Praze začaly jezdit první vozy pouliční elektrické dráhy.
Všude podél tramvajových tratí rostly obchody jako houby po dešti a lokalita rázem stoupala na ceně.
Kde se tramvajové tratě zrušily bez náhrady, tam začal život skomírat. To se týká nejen jednotlivých čtvrtí, ale dokonce i celých městských center - porovnejme živé centrum Liberce, kde byly tramvaje zachovány, s centrem Ústí nad Labem, kde byly v roce 1970 definitivně zrušeny.
Ale můžeme jít i do zahraničí -tento týden byla s velkým úspěchem obnovena tramvajová doprava v Paříži (byť zatím jen na periferii) a obdobným vývojem prošel nedávno také Londýn.
Doprava pro statisíce osob...
Městskou hromadnou dopravou se dnes v Praze přepraví okolo 65 procent osob, což je evropský unikát. Považuji to za velký úspěch dopravní koncepce města a naší prioritou je tento trend nejen udržet, ale ještě posílit.
Především bychom chtěli ulehčit přetíženému centru, a to dvěma způsoby - urychleně dostavět nové úseky Pražského okruhu a regulovat dopravu v centru zpoplatněním vjezdu na území Pražské památkové rezervace. Ruku v ruce se zavedením placeného vjezdu do centra musí jít budování parkovišť P+R a podzemních parkovišť.
Významným krokem k tomu, abychom přesvědčili řidiče k tomu nechat auto doma, je nabídnout jim pro cestování po městě odpovídající alternativu - tedy fungující a spolehlivou veřejnou dopravu.
Kromě rozšiřování sítě metra, které tvoří páteř MHD v Praze, se chceme zaměřit na rozvoj a modernizaci tramvajové dopravy.
Teď je Praha protkána 140 kilometry tramvajových kolejí, a ta tak patří k nejhustším na světě. Naším cílem je dovést linky i na periferii a umožnit desetitisícům obyvatel Radlic, Malešic nebo Holyně pohodlné cestování do centra.
Tramvaje by v budoucnu mohly jezdit i podél Vltavy z Trojské ulice k zoo nebo po novém mostě mezi Zlíchovem a Podolím. V úvahu přichází i obnovení tratí, které byly v období bývalého režimu zrušené.
Kromě zlikvidované trati v horní části Václavského náměstí jde například o tramvajový provoz z Pankráce na Budějovické náměstí.
Socialističtí inženýři ostatně plánovali zrušit tramvajovou dopravu v Praze vůbec a nahradit ji pouze metrem. Dnes považujeme podobné úvahy za naprostý omyl.
Tramvajová doprava naopak díky své ekologičnosti a pohodlnosti pro cestující zažívá období renesance. V současné době se průměrný věk tramvají, které má Dopravní podnik ve svém parku, pohybuje kolem 16 let. To je samozřejmě dost.
... které budou jezdit v pohodlí
Poměrně rychlým tempem proto probíhá modernizace stávajících souprav a současně nakupujeme moderní nízkopodlažní a bezbariérové vozy. Do 5 let by po Praze měly jezdit všechny vozy kompletně modernizované. Pozornost zaměřujeme i na modernizaci samotných tratí, aby vyhověly přísným nárokům současné doby. Na prvním místě přitom stojí odhlučnění a bezpečnost.
Investice do pražské městské dopravy jsou jednou z priorit města.
Jen v loňském roce jsme ji dotovali 12,7 miliardami korun. Tuto neuvěřitelně vysokou částku jsme použili na výstavbu infrastruktury, údržbu a modernizaci vozů a na udržení cen jízdného. To je stále jedno z nejnižších v Evropě.
O autorovi| RADOVAN ŠTEINER, radní hl. m. Prahy odpovědný za dopravu
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
20. prosince 2006
20. prosince 2006