Projekt pomůže bezdomovcům najít práci a jejich místo ve společnosti

Zvýšit šance pražských bezdomovců na trhu práce pomůže projekt Městského centra sociálních služeb a prevence. Spolu s dalšími osmi organizacemi z neziskového sektoru bude v rámci projektu „Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů“ působit na obě strany problému lidí bez domova: sociální a vzdělávací aktivity zaměřené na bezdomovce zvýší jejich schopnost najít zaměstnání, informační kampaň zase zlepší povědomí o této skupině znevýhodněných a napomůže odstranit nedůvěru na straně široké veřejnosti a zejména zaměstnavatelů. Projekt Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 spolufinancuje Evropský sociální fond.

  • 5 minuta čtení

Zvýšit šance pražských bezdomovců na trhu práce pomůže projekt Městského centra sociálních služeb a prevence. Spolu s dalšími osmi organizacemi z neziskového sektoru bude v rámci projektu „Aktivizace pracovního potenciálu sociálně znevýhodněných občanů“ působit na obě strany problému lidí bez domova: sociální a vzdělávací aktivity zaměřené na bezdomovce zvýší jejich schopnost najít zaměstnání, informační kampaň zase zlepší povědomí o této skupině znevýhodněných a napomůže odstranit nedůvěru na straně široké veřejnosti a zejména zaměstnavatelů.  Projekt Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 spolufinancuje Evropský sociální fond.

„Představujeme projekt pro lidi bez domova, který poprvé komplexně naznačuje možnosti, jak  uchopit problém bezdomovců z jiné strany. Nelze jej realizovat bez pomoci Armády spásy, Naděje, Arcidiecézní charity,  Střediska křesťanské pomoci v Horních Počernicích,  a občanských sdružení   Nový prostor, Sdružení Plán B, Společenskou cestou a o.s. Ježek a Čížek. Městské centrum sociálních  služeb a prevence v čele s ředitelem Luczkou  se ujalo role koordinátora, odborného a věcného garanta celého projektu,“ připomíná nezbytné partnery pro realizaci  projektu Jan Bürgermeister, náměstek pražského primátora. Pokračuje: „Cílem projektu je další cesta, jak se k řešení bezdomovectví dá přistoupit – k lidem, kteří jsou schopni resocializace, kteří jsou motivováni, najít aktivní, citlivý přístup tak, aby tu podanou ruku byli schopni vůbec přijmout a najít pro ně odborně strukturované programy, které jim nepomohou jen jednorázově, ale mají šanci to zkusit znovu. Velmi si přeji, aby tento projekt patřil k těm úspěšným. Je to jediná cesta, jak tento problém můžeme pomoci řešit. “ 

Projekt Městského centra sociálních služeb a prevence bude čerpat podporu z Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 (JPD 3) v celkové výši 85 milionů korun. Tento program podpory je z 50 % financován Evropským sociálním fondem, zbylou polovinu prostředků dodávají státní rozpočet ČR a hlavní město Praha; z městského rozpočtu půjde více než 11 milionů korun. JPD 3 je jediným programem, v rámci kterého je možné v Praze čerpat podporu ze strukturálních fondů EU na rozvoj lidských zdrojů. Celková alokace programu na období mezi lety 2004 až 2006 převyšuje 3,6 miliardy korun.

Městské centrum sociálních služeb a prevence a jeho partneři v projektu plánují během následujících 28 měsíců pomoci přibližně 1 100  lidem bez domova, přičemž podle sčítání bezdomovců v Praze provedeného v roce 2004 jich v hlavním městě žije přes 3 tisíce.

Radní Hana Halová připomíná: „Tento projekt je vyústěním spolupráce města a organizací, které se o lidi bez domova starají a pečují o ně již dlouhodobě.“

Projekt je založen na individuální práci s klienty, potřeby každého z nich budou nejprve pečlivě analyzovány. V rámci projektu by měli postupně projít třemi fázemi:

 

Nácvik sociálních a komunikačních dovedností

První částí je zážitkový program pro klienty, kteří nikdy nepracovali, nebo od jejich posledního zaměstnání uběhlo více než 2 roky. Pro lidi, kteří ztratili návyk chodit do práce (nebo si jej nikdy nevytvořili) je důležité naučit se a  pochopit, jaké jednání je v situacích na pracovišti adekvátní a efektivní. Klienti se také naučí praktické postupy, jak vystupovat při přijímacím pohovoru, jak spolupracovat s úřadem práce a případně agenturami práce. Poslední fáze přípravy spočívá v osvojení si základů práce s počítačem a také získání přehledu o pracovně právních otázkách.

 

Tréninkové zaměstnávání

Pro klienty, kteří úspěšně zvládají nezbytné komunikační a sociální prvky, projekt dále zajistí tréninkové zaměstnání. Formou sociální služby nabídne pracovní příležitost ve vstřícnější atmosféře, než je tomu na otevřeném trhu práce, a přispěje tak k nácviku pracovního rytmu a rehabilitaci pracovních dovedností. Pracovní doba bude nastavována individuálně s cílem, aby si klient během 3 až 6 měsíců nacvičil pracovat ve standardním pracovním režimu. Tréninková pracoviště budou k dispozici v rámci partnerských organizací: Arcidiecézní charita Praha bude zaměstnávat klienty např. ve skladu humanitární pomoci, Armáda spásy kromě jiného v prádelně, kuchyni a truhlárně, občanské sdružení Ježek a Čížek v copycentru, Naděje v prádelně, při údržbě zeleně a v rámci úklidovo-údržbářských prací, obdobné pozice zajistí také Středisko křesťanské pomoci Horní Počernice a sdružení Společnou cestou, jednu z fází tréninku zajišťuje také Nový prostor v rámci distribučních aktivit stejnojmenného periodika.

 

Podporované zaměstnání

Tato poslední fáze má už formu pracovně-právního vztahu s cílem přejít na otevřený trh práce. Klient pracuje u nasmlouvaných zaměstnavatelů mimo partnerské organizace projektu, přičemž případné obtíže mu je připravený pomoci vyřešit pracovní asistent. Získaná praxe v podporovaném zaměstnání je plnohodnotná pro případné hledání dalšího uplatnění na trhu práce. Podporované zaměstnání budou klienti absolvovat v délce 6 měsíců až jednoho roku. Vyhledávání vhodných zaměstnavatelů pro tuto fázi se bude věnovat další z partnerů, Sdružení plán B.

Zapojení zaměstnavatelů do podporovaného zaměstnání pevně souvisí s jinou aktivitou projektu, s informační kampaní. Kromě široké veřejnosti bude kampaň zacílená na široký okruh podniků, např. stavební firmy, supermarkety, sklady, odpadové a úklidové firmy, apod. Záměrem je vytvořit a dobře prezentovat systém pravidel a výhod  - jakousi obdobu investičních pobídek - v oblasti zaměstnanosti.

Pražští bezdomovci jsou v současnosti ze 75 % nezaměstnaní a vzhledem k nastavení trhu práce jsou bez pomoci zvenčí také nezaměstnatelní. Pokud pracují, děje se tak v lepším případě na sekundárním trhu práce, v horším případe „načerno“, tedy bez zdravotního a sociálního pojištění, a hlavně bez jakékoliv dlouhodobější perspektivy. V současných podmínkách dotační politiky České republiky jsou sektor sociálních služeb a agenda práce, včetně nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, řešeny odděleně. Projekt Aktivizace pracovního potenciálu je proto inovační tím, že obě tyto agendy propojuje a na sociální péči o klienta plynule navazuje pracovním poradenstvím a spoluprací se zaměstnavateli.

Příprava projektu probíhala déle než jeden rok. Po jeho skončení budou nabyté zkušenosti uplatněny v komunitní triádě k tématu bezdomovectví a budou také promítány do strategického plánování prevence bezdomovectví v hl. m. Praze.

Více informací je možné získat na internetových stránkách Prahy věnovaných JPD 3 www.praha-mesto.cz/jpd3., nebo přímo u koordinátora projektu Městského centra sociálních služeb a prevence na www.mcssp.cz.

 

V Praze 2.5.2006

 


Oblast územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými částmi spadá do působnosti náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera

 

Další informace o Janu Bürgermeisterovi najdete na adrese http://www.burgermeister.cz/
Za správnost: Hana Stará / tel. 236 00 36 57

2. května 2006
2. května 2006