Rada řešila protipovodňovou ochranu nové čistírny odpadních vod

V souvislosti s celkovou přestavbou a rozšířením Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově dnes městská rada rozhodovala o tom, jak bude čistírna v budoucnosti chráněna proti povodním. Řešení protipovodňové ochrany vypracoval Hydroprojektu CZ, a.s. a radní dnes navrženou koncepci přijali a souhlasili s přípravou realizace protipovodňových opatření čistírny. Protipovodňová ochrana čistírny bude mimo jiné zapracována do probíhajícího projednání změny územního plánu města.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

Životní prostředí

 

Rada řešila protipovodňovou ochranu nové čistírny odpadních vod

 

V souvislosti s celkovou přestavbou a rozšířením Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově dnes městská rada rozhodovala o tom, jak bude čistírna v budoucnosti  chráněna proti  povodním. Řešení protipovodňové ochrany vypracoval Hydroprojektu CZ, a.s. a radní dnes navrženou koncepci  přijali a souhlasili s přípravou realizace protipovodňových opatření čistírny. Protipovodňová ochrana čistírny bude mimo jiné zapracována do probíhajícího projednání změny územního plánu města.

Císařský ostrov je v současnosti největším pražským ostrovem, který z jedné strany ohraničuje řeka a z druhé strany plavební kanál.  Stávající čistírna  se bude částečně rozšiřovat  směrem na východ do prostoru bývalé zahrádkářské kolonie, kterou zničily povodně v roce |2002.  Ta také zlikvidovala většinu rekreačních a dalších zařízení na ostrově i část  porostů, takže v horní části ostrova je dnes jen objekt Povodí Vltavy a jízdárny. Čistírna je v současnosti proti stoleté vodě chráněna  obvodovými hrázemi, které ovšem hladina vody v roce 2002 překonala o téměř dva metry. V novém systému ochrany se proto už s další úpravou těchto hrází nepočítá, i když si svou ochrannou funkci do úrovně stoleté vody zachovají. Nebudou se dále zvyšovat.

„Odborníci navrhli systém ochrany čistírny, který vychází především s toho, že nové objekty, které vzniknou, a v nichž bude umístěno hlavní strojní zařízení, budou umístěny o metr výše, než  byla nejvyšší hladina při povodních v roce 2002. Jde o čerpací stanice s trafostanicí, dinitrifikační filtry atd.  Stávající objekty budou proti povodni  chráněny individuálně s ohledem na jejich důležitost a s tím spojenými finančními náklady.  Nádrže, kterým při povodni větší poškození nehrozí a dají se po opadnutí vody rychle uvést  do provozu,  budou chráněny jen do úrovně dvacetileté nebo stoleté vody. Projekt ochrany tady bere do úvahy spíše to, aby protipovodňová opatření nebránila průtoku vody.  Jde o to, aby se zbytečně nevytvářela zpětná vlna, která by ohrožovala místa výše proti proudu. To je i celkově důležitý aspekt celé ochrany čistírna odpadních vod,“ říká radní Miloš Gregar. Investorem protipovodňové ochrany čistírny bude hl. m. Praha.

Proto je také navrženo další opatření, které bude pro veřejnost opticky nejvíce viditelné.  „Půjde o úpravu koryta Vltavy, při němž se tak zvaná berma na levém břehu původního koryta, určená pro rozlití vody, rozšíří   o zhruba 40 až 50 metrů v sedmi set metrovém úseku mezi jezem a lávkou pro pěší.  A o 50 až 80 metrů v úseku mezi lávkou pro pěší a stávající čistírnou, který měří zhruba 500 metrů. V těchto úsecích se terén sníží o půl až dva metry, což znamená odtěžit asi sedmdesát tisíc kubíků zeminy. Stávající berna se tak rozšíří o 42 tisíc čtverečních metrů a vznikne velký prostor pro rozlití vody při zvýšení hladiny Vltavy. Podle zpracovaných počítačových modelů to výrazně zvýší ochranu území nejen vlastního ostrova, ale i pod i nad ním. Úprava si mimo jiné vyžádá likvidaci maximálně 195 stromů, z nichž je asi dvacet cenných, ale chci zdůraznit, že ještě proběhne velmi detailní dendrologický průzkum. A chceme najít individuální řešení, které umožní cenné stromy zachovat. Společně s architekty, Povodím Vltavy a orgány ochrany životního prostředí potom budeme hledat optimální řešení nového ozelenění rozšířeného prostoru bermy“, řekl Gregar.  

 

V Praze 23.8.2005

 

_____________________________________

RNDr. Miloš Gregar – radní hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako společník obchodní společnosti, působnost v oblasti životního prostředí, odpadového hospodářství a zásobování vodou

_____________________________________

 

Za správnost: Luděk Schreib / tel. 236 002 061


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

23. srpna 2005
23. srpna 2005