Radní Ropková otevřela první vzorové polytechnické hnízdo v Praze určené k technickému vzdělávání žáků základních škol
První z přibližně dvacítky chystaných polytechnických hnízd na středních školách dnes ve Vysočanech slavnostně otevřela radní hlavního města Prahy pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková. Moderní obdoba tradičních dílen, jejichž síť vzniká za podpory evropských fondů, má být výhledově v dostupné vzdálenosti od každé základní školy. Projekt polytechnických hnízd má za cíl poskytnout žákům základních škol technické vzdělání v rozsahu alespoň čtyř vyučovacích hodin měsíčně v plně vybaveném zázemí středních škol.
- 3 minuty čtení
První plně vybavené vzorové polytechnické hnízdo vzniklo na Vyšší odborné škole informačních studií a Střední škole elektrotechniky, multimédií a informatiky v pražských Vysočanech. Žákům z okolních základních škol nabídne plně vybavené zázemí pro praktické poznání světa nástrojů a materiálů a rovněž oblasti robotiky a mechatroniky. „Projekt polytechnických hnízd využívá zázemí středních škol a znalosti specializovaných mistrů i studentů středních škol s cílem rozvíjet manuální zručnost žáků základních škol. Jsem ráda, že vzorové polytechnické hnízdo vzniklo právě ve Vysočanech, protože paní ředitelka Davídková odvedla na celém projektu obrovské množství práce,“ uvedla radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.
V rámci projektu se žáci nejprve seznámí se základní manipulací s pracovními nástroji a zpracováním různých materiálů a tyto schopnosti budou posléze pod dohledem specializovaných mistrů i žáků středních škol dále rozvíjet, a to až po seznámení se se základy robotiky. „Zázemí středních škol umožňuje základním školám naplno využít potenciál polytechnického vzdělávání, aniž by je tato výuka administrativně a organizačně zatěžovala,“ řekla dále radní Ropková. Na základních školách chybí dostatek aprobovaných učitelů, moderní učebnice a například pracovní listy. Zajišťování provozu dílen navíc přináší základním školám komplikace v oblasti údržby pracovních nástrojů a zařízení či v oblasti pořizování nezbytného materiálu.
„Právě dlouhodobá absence dílen na úrovni základních škol byla hlavním motivem pro zahájení projektu polytechnických hnízd na pražských středních školách. Z mnoha pražských domácností navíc postupem doby zcela zmizely krabice s nářadím, což v kombinaci s dosavadní neexistencí dílenského vzdělávání vedlo k tomu, že děti mají v současnosti obrovské nedostatky v oblasti manuální zručnosti a vůbec v schopnosti ovládat pracovní nástroje,“ připomněla pražská radní. Provoz polytechnických hnízd navíc podle ní napomůže popularizaci odborného vzdělávání, neboť žáci na vlastní oči poznají, co je jeho obsahem.
Plně vybavené spádové dílny v rámci projektu polytechnických hnízd umožní kterékoli pražské základní škole pravidelnou odbornou výuku dosažitelnou z jakékoli školy do třiceti minut cesty. Díky jednotné podobě těchto dílen bude moci učitel se třídou zavítat do jakékoliv dílny, přičemž se žákům dostane stejný rozsah výuky. Žáci se zde seznámí s materiály, nářadím, stavebnicemi a také s vyučovanými obory dané střední školy. „Zajímavostí projektu je také to, že vzdělávat se nebudou pouze děti, ale i doprovázející učitel. Získá zde zároveň s dětmi polytechnické dovednosti, které může následně využít třeba při výuce se stavebnicemi. K dispozici bude i školní vzdělávací plán, takže vysílající škola bude moci svým žákům tuto službu bez jakýchkoli starostí zajistit,“ dodala radní Ropková.
Každého žáka čeká v polytechnickém hnízdě vlastní pracovní místo, kde vedle sebe bude mít svěrák a elektronický tablet. Učitel bude mít kromě interaktivní tabule a vizualizéru pro sebe i pro žáky kompletní a plně bezpečné vybavení běžným dílenským nářadím, k dispozici ale budou mít žáci i učitelé například ruční ohýbačku na plech, sponkovací pistoli, závitníky a závitová očka, zkoušečku napětí 100–250 V, digitální multimetr s akustickou signalizací, akumulátorové šroubováky a vrtačky, tavné pistole, pájky, stolní vrtačku, brusku, mechanické odsávačky a další nástroje. Ve skříňkách pak budou připraveny robotické a mechatronické stavebnice, na kterých budou děti moci po základech mechaniky pokračovat v získávání základních dovedností v robotice.
Časový rozsah výuky na polytechnických hnízdech je stanoven na dvacet hodin za pololetí, což vychází na čtyři hodiny měsíčně. „Samozřejmě zde bude existovat rozsáhlý prostor pro individuální dohodu mezi základní a střední školou,“ zdůraznila radní Ropková. Všichni učitelé základních škol v rámci svých prvních dílen projdou navíc certifikovaným kurzem odborného polytechnického vzdělávání.