Radní Rudolf Blažek předal dnes pražským hasičům mobilní chemický analyzátor

Radní Rudolf Blažek předal dnes dopoledne řediteli Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Daliboru Gosmanovi mobilní chemický analyzátor EM 640. Je to jediné zařízení svého druhu v celé republice, kterým disponuje hasičský záchranný sbor. „My jsme se díky tomuto přístoji zbavili problému, který jsme měli s analýzou nebezpečných látek,“ konstatoval ředitel Gosman. „Znalost složení a koncentrace působících látek je jednou z podmínek kvalitního a bezpečného zásahu hasičů, přičemž analýzu je potřeba provádět přímo na místě. Ale detekční přístroje, které jsme měli dosud k dispozici, jsou schopné určit současně maximálně čtyři plyny a celkově zjišťovat koncentraci u pouhých osmi druhů látek,“ vysvětlil ředitel pražských hasičů a dodal: „Když se začalo uvažovat o pořízení nového přístroje, my jsme udělali technickou specifikaci a finance nám dalo město a já děkuji panu radnímu Blažkovi a inženýru Beranovi, kteří nám pomohli. Výsledek této spolupráce a pomoci vám dnes můžeme představit.“ Městská rada se návrhem radního Rudolfa Blažka na zakoupení mobilního chemického analyzátoru zabývala loni na jaře, zastupitelstvo pak koncem března vyčlenilo finace a přístroj byl zakoupen.„Podstatné je, že se nám podařilo najít v rozpočtu potřebnou výši finančních prostředků,“ řekl dnes radní Blažek. „Ten přístroj nevypadná nijak honosně, ale stál 7 milionů korun. A já jsem velice rád, že se podařilo ho pořídit. Není tolik vidět jako ostatní technika, ale když se stane, že se někdo nadýchá zplodin, ať už je to hasič či kdokoli, kdo se na tom zasaženém místě vyskytuje, tak dosud byla možnost zjištění druhu nebezpečných látek omezená. Navíc to znamenalo poslat vzorek na rozbor a trvalo to také 24 nebo až 48 hodin, někdy i déle. Jenže v takových případech je třeba pro rychlou lékařskou pomoc vědět, čeho se postižený nadýchal, rychle, pokud možno okamžitě, a díky tomuto přístoji je to skutečně otázka minut. A to, myslím, je nejdůležitější: že se chrání zdraví nejen občanů ale pochopitelně i zasahujících hasičů. Doufám, že přístroj bude dobře sloužit. Musím ještě říci, že přesto, že stát si od prvního ledna „znárodnil“ hasiče, tak hlavní město Praha nebude polevovat ve své snaze hasičům pomáhat. V letošním roce je počítáno v rozpočtu s částkou 66 milionů ve prospěch hasičského záchranného – již státního – sboru. A to je, myslím, dostatečným důkazem. Kromě toho bude ještě za 35 milionů korun renovovat, v podstatě stavět novou, hasičskou stanici v Radotíně. Takže město na hasiče opravdu nezapomíná,“ uzavřel radní Rudolf Blažek.Další informace naleznete v příloze.

Přílohy:
hasiči.rtf (Podrobnosti)
analyzátor1 (Přístroj je umístěn v doprovodném vozidle)
analyzátor2 (foto)
analyzátor3 (Radní Rudolf Blažek a vedoucí odboru krizového řízení magistrátu Petr Beran (vpravo) sledují výklad Jany Vítové)
analyzátor4 (Jana Vítová nabírá vzorek z ovzduší pro tepelnou analýzu)
analyzátor5 (Trubička v ruce Jany Vítové má tenkou jehlu na odebírání kapalných vzorků)
analyzátor6 (Vpravo vůz s mobilním chemickým analyzátorem, vzadu na nákladním autě je další technická pýcha pražských hasičů - výsuvný žebřík)
žebřík1 (Obsluze výsuvného žebříku pomáhá počítač)
žebřík2 (Ředitel pražských hasičů Dalibor Gosman, radní Rudolf Blažek a Ing. Petr Beran přihlížejí manipulaci s výsuvným žebříkem)
žebřík3 (Pomocí tohoto žebříku se hasiči dostanou až do třicetimetrové výšky)
22. února 2001
22. února 2001