Rozhodnutí vlády ohrožuje fondy EU v Praze

16. listopadu 2010
16. listopadu 2010

Rozhodnutí vlády o zrušení státního spolufinancování všech projektů z fondů EU v Praze zcela zásadním způsobem ohrozí realizaci stávajících projektů i schvalování projektů nových. Nyní hrozí, že Praha bude muset státní podíl 7,5 % dotovat ze svého rozpočtu, což představuje částku 582 mil. Kč. Na rozdíl od krajů se toto opatření v Praze dotkne nejen nových projektů, ale také těch už realizovaných, což Prahu oproti jiným regionům jednoznačně diskriminuje.

  • 3 minuty čtení

 /Zpráva z 36. jednání Rady hl. m. Prahy 16. 11. 2010/

Usnesení vlády ČR ze dne 22. září 2010 ruší od roku 2011 dosavadní spolufinancování všech projektů z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost a Operačního programu Praha - Adaptabilita ze státního rozpočtu České republiky. U ostatních regionálních programů toto omezení platí jen pro nové projekty schválené v roce 2011. Doposud Státní rozpočet financoval stejně jako Praha 7,5 % všech dotací, zbytek byl financován z Evropských strukturálních fondů.

„Hlavní město Praha shledává postup vlády velmi nestandardním a pokládá snahu měnit pravidla financování evropských projektů v průběhu jejich realizace za absolutně nepřijatelnou,“ hodnotí primátor hlavního města Prahy Pavel Bém rozhodnutí vlády. „Nejen, že toto opatření ohrožuje realizaci projektů a nabourává stávající dobře nastavený a fungující systém financování projektů, ale také to vysílá velmi znepokojivý signál směrem k Evropské unii. Praha dosud patřila k nejúspěšnějším realizátorům operačních programů v celé ČR a toto bezprecedentní vládní opatření by naše dosavadní úsilí mohlo zcela zmařit,“dodává primátor.

Změna spolufinancování se bude týkat cca 600 projektů o celkovém objemu dotace ve výši 5,58 mld. Kč. Spolupodíl státního rozpočtu u těchto projektů (7,5 %) představuje částku cca 328 mil. Kč. Hl. m. Praha musí také sanovat slíbený spolupodíl státního rozpočtu pro další výzvy, což představuje do konce programového období částku cca 254 mil. Kč. Dohromady spolupodíl státu, ke kterému se zavázal, představuje částku cca 582 mil. Kč. Hlavní město Praha by mělo nyní tuto enormní finanční zátěž převzít na sebe.

„Za velmi znepokojivý pokládám i fakt, že Prahy se plánované opatření jako jediného z regionů dotkne i u projektů, které už jsou v realizaci. Ostatní regiony budou muset dotovat pouze nové projekty a mají proto čas se na změnu připravit,“ říká dále primátor Bém. „Tato zjevná diskriminace je obzvláště markantní i vzhledem k faktu, že při prvních zmínkách o plánovaném zrušení spolufinancování v srpnu 2010 Praha vůbec nebyla uvedena jako potenciálně zasažený region. Vláda navíc svůj rozdílný přístup k regionům a Praze doposud  nijak nezdůvodnila,“ komentuje rozhodnutí vlády primátor.

Kromě obrovské finanční zátěže přinese zrušení spolufinancování také nesmírnou zátěž administrativní. Všechny stávající smlouvy s příjemci bude nutné dodatkovat a v monitorovacím systému manuálně změnit u všech projektů způsob financování, který je automaticky nastaven na státní příspěvek. Tato nutná opatření budou kromě  administrativní zátěže znamenat i velké zdržení administrace projektů, což ve výsledku může vést až k předčasnému ukončení některých projektů nebo kolapsu celého administrativního systému.

 

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.