Rozhovor primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma o pomoci Prahy městu New Oreleans, otištěný dne 15.9. 2005 v deníku Metro
Praha má stále v živé paměti ničivou povodeň, která nás postihla před třemi lety. Pomoc jsme proto nabídli okamžitě a její formu pečlivě konzultovali s americkou stranou, tak aby byla skutečně aktuální. Americká strana upřednostnila pomoc dlouhodobou, realizovanou ve formě projektů, na něž jsme vyčlenili celkem šestnáct milionů.
Název: ROZHOVOR
Autor:
Médium: Metro Strana: 17
Rubrika: Hlavní město Praha /Komerční příloha/
Datum vydání: 15.9.2005
----------------------------------------
s primátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem o pomoci Prahy městu New Orleans:
* Co Prahu vedlo k rozhodnutí poskytnout finanční pomoc New Orleans?
Praha má stále v živé paměti ničivou povodeň, která nás postihla před třemi lety. Pomoc jsme proto nabídli okamžitě a její formu pečlivě konzultovali s americkou stranou, tak aby byla skutečně aktuální. Americká strana upřednostnila pomoc dlouhodobou, realizovanou ve formě projektů, na něž jsme vyčlenili celkem šestnáct milionů. Důvody, které vedly městskou radu k tomuto rozhodnutí, jsou nasnadě: hurikán Katrina po sobě zanechal obrovské materiální škody, mnoho mrtvých a raněných. Zasažené území je rozsáhlejší než celá Velká Británie. Vzhledem k tomu, že si Praha již procesem obnovy města po povodni prošla, mohli jsme nabídnout mnoho cenných zkušeností.
* Jakou konkrétní formu bude pomoc mít?
Na základě jednání se zástupci velvyslanectví USA nabízí Praha městu New Orleans tým specialistů pro záchranu a restaurování uměleckých předmětů a archivních materiálů, finanční dotace na rekonstrukci a opravu významné historické budovy a specialisty pro projekty v oblasti obnovy dopravní infrastruktury. Pražští experti na danou problematiku tak zúročí svoje zkušenosti z katastrofálních povodní v Praze v srpnu 2002.
* Projevila americká strana zájem právě o takovou pomoc nebo z jakého důvodu jste tyto formy volili?
O pomoc tohoto druhu je z americké strany velký zájem, protože v USA nemají nouzi o hmotné zajištění záchranných prací, ale naopak zkušenosti s obnovou zaplavených městských aglomerací jim chybí. Věříme, že tento druh pomoci může být stimulem rozvoje spolupráce našich měst na podobných projektech i v budoucnu.