Rozhovor s primátorem hl. m. Prah y MUDr. Pavlem Bémem, odvysílaný dne 1.12. 2005 na Rádiu Blaník, v pořadu Pohled do karet
Témata rozhovoru: kriminalita v Praze, možné zavedení mýtného v metropoli, uvažovaná stavba národního fotbalového stadionu
Rozhovor s Pavlem Bémem |
|
|
|
Rádio Blaník | 1.12.2005 | pořad: Pohled do karet
Moderátor Tomáš Pancíř
Krásný večer! Je přesně minuta a půl po osmnácté hodině, a protože je čtvrtek, tak právě teď začíná náš pravidelný pořad Pohled do karet. Od mikrofonu vás zdraví Tomáš Pancíř a také náš dnešní host, kterým je místopředseda OSD a primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Dobrý večer. Vítejte u nás.
MUDr. Pavel Bém
Krásný večer.
Tomáš Pancíř
Povídat si budeme o tom, co zajímá nejen Pražany, ale také návštěvníky Prahy, tedy například o kriminalitě v Praze, o tom, jestli se bude v metropoli zavádět mýtné, nebo třeba o uvažované stavbě národního fotbalového stadionu. Ale na úvod mi, pane primátore, přesto dovolte takovou osobnější otázku. V posledním měsíci se totiž zdá, že se strašně rád sázíte. Nejprve tak za vás celý den úřadoval Vojta Kotek, protože prohrál sázku s vámi, potom naopak vy jste prodával v hračkářství, protože jste vy prohrál sázku s jedním investorem – kolik takových sázek ještě máte rozjetých?
MUDr. Pavel Bém
Pane redaktore, já vás zklamu. To jsou jediné dvě sázky, které jsem učinil za svůj politický život. Já se totiž naopak zásadně nesázím. K té první sázce jsem byl donucen okolnostmi, a to asi před tím rokem, když byla zahájena výstavba nebo byl poklepán základní kámen při výstavbě vlastně největšího nákupního centra na Chodově a termíny, které mi byly nabídnuty investory, byly tak nehorázné, že jsem říkal - s vědomím jak dlouho všechno trvá v české kotlině postavit – tak jsem si říkal: to prostě není možné, to je takové vychloubání, a bohužel musím přiznat, že tuto sázku jsem prohrál. A ta druhá, ta byla taková milá. A vlastně ona to ani nebyla sázka, byl to malý závod v adrenalinových sportech, lezení na horolezecké stěnce a prostě jsem Vojtu porazil a výsledkem byla jeho povinnost strávit čas ve funkci nebo v roli pražského primátora. Já myslím, že to pro něho muselo být docela zajímavé.
Tomáš Pancíř
Pro něj určitě také a pro ty, kteří se měli setkat ten den s primátorem, to asi také muselo být zajímavé. Máte nějakou zvláštní reakci, když jste přišel spolu s Vojtou Kotkem – dokonce vy jste ten den museli absolvovat i zasedání rady města.
MUDr. Pavel Bém
Strávili jsme řadu společných aktivit – nejenom radu, ale i setkání na mezinárodní úrovni, a musím se přiznat, že se mí kolegové ptali – někteří se neptali, někteří se jenom dívali s tázavým výrazem ve tváři, jiní se ptali – a samozřejmě každý má pro to pochopení a myslím si, že to brali jako dobrý vtip.
Tomáš Pancíř
Takže pokračovat v tom nebudete, že by třeba další dny za vás sloužili další lidé, nebo naopak vy jste zkoušel jejich zaměstnání?
MUDr. Pavel Bém
Bylo by to docela možná pohodlné, ale já jsem tak precizní a vlastně tak moc se spoléhám sám na sebe, že bych si nedovedl představit, že bych za sebe nechal toto krásné město řídit někoho jiného.
Tomáš Pancíř
A ještě v tom odlehčeném vstupu jedna věc. V minulých měsících mě zaujala fotografie v Magazínu Mladé fronty Dnes, kde jste vystupoval jako Vinetou. Mě by zajímalo, jak vůbec k tomu došlo, jak koho napadlo, že vy budete reprezentovat Vinetoua?
MUDr. Pavel Bém
Tak jak to bývá. Novinář dostane nápad, začíná srovnávat kulturu a různé žánry a takové ty kultovní knihy a kultovní filmy nebo vlastně kultovní kultury různých generací a vzpomene si na pražského primátora. Zavolá mu a zeptá se ho: Pane primátore, srovnejte – nebo co bylo takovým kultovním filmem, kultovní knihou vašeho dětství? A samozřejmě vás – chviličku přemýšlíte, ale pak skončíte u Vinetoua. Já jsem na Vinetouovi, na mayovkách opravdu vyrostl. A ta anketa běží a pak vám za týden ten samý novinář zavolá a ptá se: Víte, pane primátore, a byl byste ochoten se nechat vyfotit jako Vinetou? A protože Pierre Brice byl jeden z mých nejoblíbenějších herců svého času, samozřejmě od té doby uplynulo spoustu vody, tak jsem na to kývnul a tak to vzniklo. Vždycky je to náhoda. Není to žádný velký úklad.
Tomáš Pancíř
Takže když vám do toho skáču, není za tím nějaký politický kalkul? Opravdu to vzniká náhodně.
MUDr. Pavel Bém
V mém případě to vzniká náhodou, opravdu.
Tomáš Pancíř
Tolik tedy na úvod povídání s dnešním hostem – místopředsedou ODS a primátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem. Za chvíli už si budeme povídat o skutečných problémech Praha a nejenom Prahy.
Tomáš Pancíř
Na Rádiu Blaník dozpíval Janek Ledecký vánoční písničku, ale my se od Vánoc vrátíme k realitě, protože posloucháte pořad Pohled do karet. Naším hostem je primátor hlavního města Prahy a místopředseda ODS Pavel Bém. Já jsem sliboval, že si budeme povídat o problémech Prahy a tím největším je asi podle průzkumu veřejného mínění kriminalita. Většina Pražanů se podle průzkumu bojí v noci do centra města, o návštěvnících Prahy ani nemluvě. Mluví se o podvádějících taxikářích, kapsářích, drogových dealerech, prostitutkách atd. atd., ale hodně se o nich mluví a člověku přijde, že málo se s tím dělá. Vy jste se před měsícem sešel s novým policejním prezidentem panem Husákem. Tehdy jste se domluvili, že se situace v centru změní. Jste spokojen s tím, jak se do dnešního dne změnila?
MUDr. Pavel Bém
Tak samozřejmě, já nejsem naivní a vím, že se nemůže změnit ze dne na den. Takže v této chvíli bych byl velmi opatrný na hodnocení nějakých efektů. Ale samozřejmě masivní nasazení mužů zákona na Václavském náměstí je v pořádku, věřím, že to nebude trvat jenom několik neurčitých dnů, ale že to bude dlouhodobá záležitost. Věřím, že specifické zaměření tu na drogové dealery, na prostituci, na nabízení těch erotických služeb, které je prostě odpuzující – nejenom samozřejmě návštěvníky města, ale i nás, Pražany, a samozřejmě včetně kapsářů, problematiky nepoctivých taxikářů – to jsou všechno dílčí projekty. Každý si zaslouží svůj přístup, své řekněme nástroje nebo techniky, jak s ním bojovat, ale věřím, že se nám to prostě povede. Není to – z dlouhodobého hlediska ta situace není udržitelná.
Tomáš Pancíř
V každém případě začala policie v minulých dnech v centru dělat velké razie. Mimochodem v noci na dnešek se na tu razii byl podívat předseda vlády Jiří Paroubek. Vy jste chyběl – proč?
MUDr. Pavel Bém
No tak já jsem ani nebyl pozván a víte, mně to vlastně nevadí ani mě to neuráží. Já jsem hrozně rád, že policie na Václavském náměstí je. A že tak jak jsme se dohodli s panem policejním prezidentem Husákem přibližně před měsícem, tak že prostě bere vážně závazek, ambici, nejenom Václavské náměstí, ale celé centrum města – a dá se říci i vlastně další místa v Praze s vysokým nápadem trestné činnosti, že se prostě podaří Policii České republiky vyčistit od trestných činů, od kriminality, i té drobné, majetkové. A to prostě proto, že pokud se to nepodaří policii v Praze, tak občané České republiky prostě nemůžou mít a nebudou moci mít důvěru v bezpečnostní sbory za prvé a za druhé samozřejmě Praha je výstavní síň České republiky a má případná nedůvěra návštěvníků města v naše bezpečnostní složky může mít i ekonomické důsledky, a to si myslím, že z dlouhodobého hlediska by pro Českou republiku bylo fatální.
Tomáš Pancíř
Ještě v této souvislosti mě zaujala zpráva právě z návštěvy pana premiéra Paroubka v noci. V té zprávě se tvrdí, že policejní prezident při té příležitosti řekl, že ty současné razie nemohou trvat věčně a že současné nasazení policie začne ochabovat po dvacátém prosinci a ta akce definitivně skončí 10. ledna příštího roku. Na tom jste se opravdu dohodli, že to bude takhle krátkodobé? Neobáváte se v tom případě toho, že se tam ti všichni, které teď vyhání policie, vrátí?
MUDr. Pavel Bém
Ne, tak na tom jsme se přesně nedohodli. Přesto je zřejmé, že nasazení v současné době policejních sborů je naprosto mimořádné. Já pevně věřím, že se s policejním prezidentem nakonec dohodneme na permanentním posílení mužů zákona právě v centrální části města. Nevím, jestli bude tak masivní, jako je tomu v současné chvíli, ale prostě to posílení tam být musí. Já za to nabízím posílení počtu městských strážníků a nabízím za to plný servis pro Policii České republiky. Podporujeme policii, nabízíme moderní komunikační technologie, počítače. Nabízíme a opravujeme, dáváme peníze na nové služebny, staráme se o ubytování policistů v Praze. Čili to všechno může nabídnout hlavní město Praha, a to jediné, co podle zákona neumí, je vykonat ty kompetence státní policie. Ale já té akci – já ji nechci zlehčovat, já tomu věřím, že to prostě ten efekt přinese, a věřím, že nakonec to bude mít dlouhodobé účinky a že ten počet mužů policie na pražských ulicích bude prostě vyšší.
Tomáš Pancíř
Říkal jste, že jste připraveni navýšit počet strážníků Městské policie. O kolik a případně kdy?
MUDr. Pavel Bém
My to stále děláme. Tak například jenom za ten uplynulý měsíc jsme navýšili počet městských strážníků o 60 – a jsou to všechno muži, kteří se objeví na ulicích. Samozřejmě, zase můžete říct: šedesát na město jako je Praha, je málo. Ale když si uvědomíme, že Městská policie má dneska téměř 1.600 mužů….
Tomáš Pancíř
Tušíte, kolik z toho je v ulicích?
MUDr. Pavel Bém
Určitě bych řekl čtyři pětiny. A samozřejmě Městská policie funguje na směny, na směnný provoz, stejně tak, jako policie státní, ale jenom dokumentuji tím, že my se snažíme té státní policii pomoci, když můžeme, ale ještě jednou – bez účinné koordinace a hlavně bez jasného, tvrdého mandátu té státní policie to nesvedeme. A já jsem rád, že současné vedené policejního prezidia ten tvrdý mandát České policii dává.
Tomáš Pancíř
Ještě se zeptám na to poslední. V Městské policii teď říkáte, že je 1.600 strážníků. Jaký je třeba cílový stav pro příští rok?
MUDr. Pavel Bém
Cílový stav – vlastně já si dnes nedovedu představit nějaký strop, protože je-li pravdou odhad odborníků, který říká, že v pražských ulicích chybí tisíc policistů a já si dovolím s tímto – proto jsem začal opatrně otázkou, je-li pravdou – já si přece jenom dovolím s tímto expertním odhadem polemizovat. Já jsem přesvědčen, že v pražských ulicích chybí nejméně patnáct set policistů. A vím-li, že v silách policie státní je maximálně posílit ty pražské stavy možná o sto, možná o dvě stě mužů, tak já říkám: ten zbytek musíme prostě dodat my. Je to samozřejmě a bude to z peněz městského rozpočtu, ale nedá se nic dělat. Já bych si dovedl představit příští rok nárůst počtu městských strážníků někde kolem osmnácti – devatenácti set, pokud by se nám podařilo dosáhnout čísla dva tisíce, tak já budu spokojen. Ale vše je záležitostí také možnosti pražského rozpočtu.
Tomáš Pancíř
Tolik další část povídání s dnešním hostem, pražským primátorem Pavlem Bémem. Za chvíli budeme pokračovat tématem kriminality a dostaneme se k populární nulové toleranci.
Tomáš Pancíř
Nadále posloucháte Rádio Blaník, náš pořad Pohled do karet. Hostem je primátor hlavního města Prahy a místopředseda ODS Pavel Bém. Slíbil jsem, že budeme pokračovat v tématu kriminality a ten slib samozřejmě plním. Vy jste se před necelým měsícem sešel se slavným bývalým newyorským starostou Rudolfem Giulianim, který proslul nulovou tolerancí v New Yorku, zlepšením situace ohledně kriminality. Vy jste od té doby také začal používat termín nulové tolerance, což abychom asi vysvětlili, přeložili, znamená, že se co nejpřísněji musí trestat sebemenší přestupky. Chci se zeptat: kdy s tím a na čem s tím v Praze chcete začít?
MUDr. Pavel Bém
Já to musím trochu poopravit. My jsme asi před rokem přišli s projektem, který se jmenoval podobně – jmenoval se nikoliv tedy nulová tolerance, ale broken window, který prostě spočívá v tom, že to jedno rozbité okno, což je překlad z angličtiny do češtiny, to jedno rozbité okno vlastně vytváří podhoubí, tedy ten drobný trestný nebo ten přestupek vytváří podhoubí, ve kterém se posléze daří i těm závažnějším trestním činům. A že tedy chceme-li předejít těm závažným trestním činům, tak musíme začít u těch drobných. Přišel jsem s ním před rokem se svým náměstkem, náměstkem Blažkem, a to proto, že u těch drobných trestných činů a přestupků, tam přece jenom hlavní město, magistrát má jakés-takés kompetence, na rozdíl od těch závažných trestních činů, kde žádné kompetence nemáme. A návštěva Rudolfa Giulianiho byla jenom vlastně mediálně atraktivní, zajímavá, ale ve skutečnosti je to jenom další zastavení na té cestě toho projektu, který má skutečně téměř dvanáctiměsíční historii. Kam se chceme dostat? Chceme se dostat samozřejmě tam, kam se dostal New York, který byl na začátku devadesátých let městem zločinu – a dneska je jedním z nejbezpečnějších měst v Americe a nechci dlouho zdržovat, ale máme ten program, ten projekt bezpečné Prahy rozdělen asi na jedenáct dílčích subprojektů, kam patří na jedné straně taxikáři, na druhé straně kapsáři, i ti, kteří působí v prostředcích městské hromadné dopravy, na další straně to jsou drogoví dealeři, kde samozřejmě nemáme žádný mandát, žádné kompetence, ale kde se snažíme úzce spolupracovat s Policií České republiky a takhle bych mohl rozebrat slastně každý ten subprojekt, ale to by asi posluchače nebavilo.
Tomáš Pancíř
Pojďme možná u nejběžnějších přestupků, protože v tom New Yorku tam se to týkala celá ta akce i těch nejběžnějších přestupků, to znamená například špatné parkování. V New Yorku za špatné parkování bylo možné dokonce se dostat do vazby, nebo případně přijít o auto, které se prodalo v dražbě. Chystáte i vy nějaké podobně drastické postupy na ty, kteří parkují načerno?
MUDr. Pavel Bém
Ne, takto drastické ne, že by přišli o auto nebo by se dostalo do dražby, ale tvrdé postihy těch, kteří parkují tam, kde nesmí, za prvé. Za druhé ...
Tomáš Pancíř
Jak tvrdé ty postihy budou?
MUDr. Pavel Bém
Tvrdé postihy finanční. Za druhé zavedení zón placeného stání nejenom na tom jednom břehu Vltavy, ale i na Malé Straně, postupné zavádění zón placeného stání v průběhu příštího roku i na přilehlé městské části Praha 7, Praha 2, výhledově i Praha 5 a Praha 6. Za další – jaksi zjednodušení těch administrativních kroků, které jsou nezbytné poté, co je udělena pokuta. Dostanete prostě za stěrače lísteček a teď samozřejmě víme, jak si kde kdo s tím lístečkem hraje. Někdo ho vyhodí hned, jiný pak se nechá předvolat a řekne, že to auto tam nezaparkoval – a posléze ten náš správní řád už neumí vlastně ve finále toho viníka dohledat a potrestat, což je demoralizující jak pro ten systém, tak i pro tu celou společnost. Takže zjednodušení toho správního řádu máme za sebou…
Tomáš Pancíř
Což ale znamená zákonodárnou kompetenci města…
MUDr. Pavel Bém
Zákonodárnou iniciativu, kterou máme připravenou, a já jsem přesvědčen, že – právě zrovna tedy to špatné parkování je složitější problém, nebo patří mezi ty složitější, nicméně věřím tomu, že už v průběhu příštího roku a v dalším roce 2007 přinese první efekt.
Tomáš Pancíř
Dalším častým přestupkem je jízda načerno – to znamená jízda bez platné jízdenky nebo bez legitimace. Vy jste se kdysi vyjádřil v médiích, že i na to se chcete zaměřit, že pokuty by měly být vyšší. Kolik ty pokuty by měly být a kdy…
MUDr. Pavel Bém
Já odhaduji ztrátu Dopravního podniku přibližně na 15 – 20 %. Myslím si, že tyto odhady jsou velmi konzervativní. V praxi to znamená více revizorů, tvrdší postupy, samozřejmě ale i osvětová kampaň, aby si lidé zaplatili ty předplatné jízdenky, které mimochodem nebyly letos téměř zdraženy – byly zdraženy ani ne o inflační nárůst za poslední čtyři roky. Čili v tomto ohledu město se chová mimořádně tolerantně a otevřeně. My chceme, aby lidé jezdili prostředky městské hromadné dopravy, aby nejezdili osobními automobily, takže skutečně více revizorů, tvrdší postihy.
Tomáš Pancíř
Budete usilovat o zvýšení počtu revizorů, to jste říkal. O kolik by to mělo být?
MUDr. Pavel Bém
O sto procent.
Tomáš Pancíř
Stoprocentně nebo o sto procent?
MUDr. Pavel Bém
Stoprocentně o sto procent.
Tomáš Pancíř
Ještě pojďme krátce k taxislužbě, která Praze nedělá dobrou reklamu. Já se chci zeptat jednoduše. Ne na ty detaily, proč taxikáři unikají atd. Je tam spousta právních problémů, ale v zahraničních velkoměstech a třeba i v New Yorku, když jsme se o něm bavili před chvílí, jsou taxíky jasného typu, jasné barvy, dostávají licence atd. Proč Praha neusiluje o něco takového, proč tady zůstáváme stále na půl cesty upravování zákonů – proč nechcete nějakou radikálnější reformu?
MUDr. Pavel Bém
Popišme problém. U nás taxikář také dostává licenci, stejně tak, jako v New Yorku. To jediné, v čem je rozdíl, je barva taxíku – v New Yorku jezdí ty žluté taxíky, u nás barva není regulována. Stejně tak jako nebylo regulováno dlouho stáří. My připravujeme, máme za sebou řadu změn, dokonce i nových zákonů, zákon o pozemních komunikacích, který přišel s tím institutem ztráty jakési spolehlivosti řidiče taxislužby – jinými slovy: před čtyřmi lety okrádalo přibližně 60 % pražských taxikářů, dnes podle statistik, a já moc prosím, aby posluchači věřili těmto statistikám, protože nic jiného v rukou nemáme a nemáme důvod si myslet, že to je jinak, dnes to je 13 %. To znamená dřív to byl zavedený vzorec chování, dnes už je to – byť 13 % je hrozně moc, ale je to slušný pokrok. Před čtyřmi lety průměrná výše pokuty se pohybovala u předražení někde kolem několika set, maximálně tisíc korun. Dnes můžeme udělit pokutu ve výši sto – dvě stě – tři sta – čtyři sta tisíc. Například ten muž, který okradl pražského primátora, tedy mne, před rokem, tak ten dostal pokutu v úhrnu asi 220 tisíc korun. To si uvědomte…
Tomáš Pancíř
Ale ještě to není pravomocné, jestli se nemýlím.
MUDr. Pavel Bém
Je to pravomocné, ale nezaplatil ještě. Nicméně běží samozřejmě ten složitý proces, na jehož konci bude muset zaplatit, anebo bude jeho majetek exekuován. To znamená nakonec se prostě k tomu právu dostaneme, byť to strašně bolí. Tedy změnily se sankční podmínky. Změnil se instrument, nástroj k odebrání licence. Takže dneska například máme přibližně pětadvacet správních řízení na odebrání licence, devět už jsme jich odebrali za poslední přibližně tři měsíce – nebo čtyři měsíce, od doby platnosti nového zákona, to znamená od 1. července. Čili ty kroky já bych řekl, že děláme mimořádně razantní. Pokusili jsme se vyjít vstříc cizincům, tedy na těch tak zvaných „štaflech“ jsme připravili informační tabule s orientačními cenami ve více jazycích, čili i oni už mají informace pro to, aby se nenechali okrást. Přišli jsme s reklamní kampaní, která říkala – jezděte s těmi vyhlášenými slušnými značkami. A úplně na závěr: připravujeme pro příští rok přece jenom tvrdší podmínky i pro ty vlastní vozy Taxislužby, to znamená, aby to nebyly ty staré otlučené a v zásadě ne úplně bezpečná vozidla, ale…
Tomáš Pancíř
Jenom k tomu stručně – jaký bude limit, jak mladá vozidla to budou muset být?
MUDr. Pavel Bém
Maximálně – teď diskutujeme o tom, jestli to má být šest nebo sedm let, ale řekněme, že to bude sedm.
Tomáš Pancíř
A bude regulovaná i velikost toho auta, aby to nemohl být favorit nebo…
MUDr. Pavel Bém
Byly tam podmínky pro to, aby se do toho vozidla dal složit nějaký větší kufr, když jedete na letiště.
Tomáš Pancíř
Tolik další část povídání s naším dnešním hostem, primátorem Prahy Pavlem Bémem.
Tomáš Pancíř
Čtyři minuty po půl sedmé posloucháte Rádio Blaník, pořad Pohled do karet. Dnes je naším hostem pražský primátor Pavel Bém. Druhým velkým problémem Prahy, se kterým se potýkají možná ještě víc návštěvníci Prahy, také je doprava. V této souvislosti se mluví o možnosti zavedení mýtného za vjezd do centra Prahy, což funguje například v Londýně nebo v norském Oslu, od nového roku, pokud vím, tak se podobný systém má zavést ve Stockholmu. Mimochodem, vy jste se tam byl minulý týden podívat. Otázka je jasná: počítáte s tím, že by v dohledné době podobný systém, to znamená mýtné do centra Prahy, zavedla i Praha?
MUDr. Pavel Bém
Ano.
Tomáš Pancíř
Kdy by to mělo být?
MUDr. Pavel Bém
Já předpokládám, že to bude na horizontu roku 2009 – 2010, že to bude v návaznosti na zprovoznění podstatné části vnitřního městského okruhu, dokončení stavby, pokračování severního portálu Strahovského tunelu – Pelc-Tyrolka a samozřejmě i té jihozápadní části městského okruhu a zároveň i zprovoznění i tranzitního okruhu kolem hlavního města Prahy, který bude odvádět nejenom tranzitní dopravu, ale v zásadě z šedesáti nebo dokonce ze sedmdesáti procent podle odhadu i tu vlastní vnitroměstskou dopravu. V ten okamžik si dovolím tvrdit, že bude mít Praha dokončen dopravní skelet města a v ten okamžik bude naprosto na místě začít chránit historické jádro – nebo začít chránit – my je chráníme už dnes, ale jít k tak razantnímu opatření, jako je regulace nebo zpoplatnění vjezdu do samotného centra města.
Tomáš Pancíř
Máte už představu, kolik by ten vjezd do centra Prahy měl stát?
MUDr. Pavel Bém
Tak samozřejmě dnes to je v rukou expertů, ekonomů, kteří počítají. Musejí se podívat nejdřív na vstupní investice, na zavedení elektronického systému …
Tomáš Pancíř
To znamená, že vám do toho skáču, bude to elektronický systém podobný jako…
MUDr. Pavel Bém
Elektronický systém, ano. S tím, že podíváme-li se třeba na Londýn, tak zavedení londýnského systému stálo 200 milionů liber, očekávané náklady provozního charakteru na jeden kalendářní rok jsou 50 milionů liber – a v zásadě očekávané příjmy při mýtném pěti liber za den jsou 130 milionů liber ročně. Jinými slovy, ten systém musí být zkalkulován tak, aby ta investice se vrátila, ale zároveň aby to nebyla investice pro výdělečnou činnost. To není tím smyslem. Tím smyslem je skutečně chránit, regulovat dopravu, snížit počet osobních automobilů v centru, zvláště těch, které tam nemusí.
Tomáš Pancíř
Dá se očekávat, že ty náklady v Praze budou asi podobné Londýnu, to znamená, že se dá čekat…
MUDr. Pavel Bém
Ne, ne, nebudou. Určitě nebudou. Budou nižší.
Tomáš Pancíř
O kolik nižší?
MUDr. Pavel Bém
Já bych řekl, že budou minimálně o 30 % nižší.
Tomáš Pancíř
To znamená, že se dá čekat, že i to vjízdné nebo to mýtné by bylo v tomhletom poměru k londýnskému?
MUDr. Pavel Bém
Já se spíš kloním teď k názoru, ale opět to je můj privátní odhad, mýtné ve Stockholmu, jestli se nepletu, se bude pohybovat mezi jedním a třemi eury – já si myslím, že pro Prahu je možné se připravit na jedno – jeden a půl eura. V té době je možné, že už budeme v Evropské měnové unii, ale možná, že ne – uvidíme. Ale každopádně kolem 50 Kč.
Tomáš Pancíř
Jak velká ta oblast zpoplatněná by měla být? Šlo by opravdu o historické centrum Prahy, nebo o nějaké širší centrum?
MUDr. Pavel Bém
Existují dvě varianty. Jedna pracuje pouze a jenom s tím úzkým historickým centrem, druhá varianta pracuje s celou památkovou rezervací, čili s rozlohou asi 20 km2. Ty varianty se liší samozřejmě v nákladech, liší se i v efektivitě toho vlastního systému, a v tuto chvíli ještě nejsme rozhodnuti.
Tomáš Pancíř
Ruku v ruce se zpoplatněním vjezdu do města je také třeba samozřejmě posilovat městskou hromadnou dopravu, Právě při tom hrozí, že za pár let po dokončení trasy C do Ládví úplně přestane a zastaví se stavba metra, protože máte málo peněz. A pokračují, nebo pokročila nějak jednání se státem, aby přispíval na další stavbu metra?
MUDr. Pavel Bém
Bohužel příliš nepokročila. Jenom pro srovnání posluchačů: za poslední čtyři roky dala Praha, hlavní město, ze svého vlastního rozpočtu do výstavby metra 10 miliard korun – a teď nechám posluchačům chviličku na to, aby si udělali obrázek nebo odhad, kolik asi dal stát. A odpovím: stát jeden a půl miliardy. Čili děje se v Praze něco, co nemá obdoby. Nikde v jiné evropské metropoli, a to mohu skutečně potvrdit se stoprocentní jistotou, hlavní město Praha se stará o výstavbu metra z devadesáti procent z vlastního rozpočtu. To dlouhodobě je neúnosné. Ale na druhou stranu dlouhodobě je také neúnosné myslet si, že další výstavba, ať už trasy metra D nebo prodloužení trasy A směrem k mezinárodnímu letišti Ruzyně v tom severozápadním segmentu Prahy, že by snad do budoucnosti výstavba metra byla přerušena nebo že by nepokračovala. Já si to nedovedu představit, protože metro je nejinteligentnější, nejekologičtější, nejefektivnější i z hlediska ekonomiky. A samozřejmě i nejvstřícnější, nejpříjemnější, nejestetičtější dopravní prostředek. Čili tímto směrem budeme investovat a já věřím, že příští vlády k nám budou vstřícnější.
Tomáš Pancíř
Vy jste místopředsedou ODS. Máte třeba už domluvené se svými kolegy, že kdyby ODS uspěla, takže by ty dotace byly vyšší?
MUDr. Pavel Bém
Ne. Já přeci jenom, byť jsem pražský primátor, tak také sdílím odpovědnost za budoucí vývoj celé země. A já tento lokální patriotismus nemám rád. Já si myslím, že dokonce jej není možné v tuto chvíli dělat. Ale mohu přislíbit, že ať to bude jakákoli vláda, já věřím, že to bude vláda, po parlamentních volbách příští rok, vláda ODS, tak určitě mohu slíbit, že udělám vše pro to, aby prostě ty dotace byly vyšší. A mám pro to jeden prostý argument: v Praze se vytváří 25 % hrubého domácího produktu, tedy každá čtvrtá koruna vznikne v Praze, tedy Praha je ekonomickým generátorem celé České republiky. Zpátky do hlavního města se vrací pouze a jenom 7 %. Toto je z dlouhodobého hlediska neúnosné. Čili já si myslím, že Praha si zaslouží, aby přinejmenším investice do městské dopravní infrastruktury byly daleko vyšší.
Tomáš Pancíř
Tolik další část povídání s naším dnešním hostem, primátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem.
Tomáš Pancíř
Ve tři čtvrtě na sedm posloucháte Rádio Blaník, náš pořad Pohled do karet. Hostem je pražský primátor Pavel Bém. Dalším tématem našeho povídání bude národní fotbalový stadion. Debaty o něm se opět rozvířily po postupu našich fotbalových reprezentantů na mistrovství světa. Podle vašeho názoru – má smysl stavět v Praze nový národní fotbalový stadion?
MUDr. Pavel Bém
Tak pravdou je, že národním sportem je fotbal v České republice a že v posledních letech nám čeští fotbalisté dělali mimořádnou radost a musím – s trochou cynismu musím ještě říci, že ta národní hrdost, kterou někde v sobě nosíme hluboko zapadlou a téměř neviditelnou, tak ta se v nás probouzí buď když naši hokejisté uspějí na zimních olympijských hrách anebo když naši fotbalisté uspějí na mistrovství Evropy. Takže bohužel to je ne úplně lichotivá skutečnost či vlastnost, ale je to tak. Já si myslím, že Česká republika si národní fotbalový stadion zaslouží, Praha si jej zaslouží, nicméně že není možné jej stavět jako ten nekonečně omnipotentní, velký projekt se složitou návratností, tak jako byly koncipovány některé velké fotbalové stadiony v Evropě, například v Aténách při poslední olympiádě. Že je třeba myslet na mimořádnou střízlivost a funkčnost a při střízlivosti a funkčnosti takový projekt já podporuji.
Tomáš Pancíř
Samozřejmě debaty jsou o tom, kde by ten stadion v tom případě měl stát. Debatuje se o Strahově, o Stodůlkách, o Letňanech – a také o rekonstrukci současného stadionu Sparty na Letné. Vy byste byl pro kterou z těch čtyř variant?
MUDr. Pavel Bém
Tak nejlacinější a taková řekněme nejelegantnější cesta by byla asi rekonstruovat Letnou, zvýšit kapacitu z těch řekněme 18 tisíc zhruba na třicet, to si myslím, že je i realistické a Letná by to ještě unesla. Dopravní experti říkají, že jaksi z hlediska zázemí, dopravní přístupnosti i možnosti kapacit parkování to není to optimální – a v tom asi jim dávám za pravdu. Každopádně co je jisté, že nad tu kapacitu těch 30 tisíc by se Letná nedostala. A proto se dnes uvažuje zcela vážně o dvou dalších projektech, a to je postavit fotbalový stadion na zelené louce, a to ve dvou lokalitách: buď v Letňanech, kam dovedeme za dva roky metro, nebo za tři roky metro, anebo ve Stodůlkách, na Praze 13, kde už metro je. A tam i z hlediska parkování, dopravní obslužnosti, by ta situace byla daleko snazší, náklady nicméně v takovém případě se odhadují zhruba na tři a půl miliardy, což je poměrně hodně, nebo to je hrozně moc. V případě té Letné by to asi bylo daleko méně.
Tomáš Pancíř
Je Praha třeba ochotna se nějak finančně podílet na stavbě toho fotbalového stadionu?
MUDr. Pavel Bém
Praha je ochotná, připravená nabídnout plnou koordinaci, plný servis, jsme připraveni nabídnout pozemky, což v případě jak Stodůlek, tak Letňan, konec konců tak i stadionu na Spartě by bylo nezbytné, a to si myslím, že je velký vlastně investiční vstup, protože se ve všech případech jedná o pozemky mimořádně cenné … a také řekněme partnera, který nabízí ty nezbytné pozemky.
Tomáš Pancíř
Když se bavíme o fotbalovém stadionu, nelze si nevzpomenout na uvažovanou olympiádu v Praze. Před časem vznikla zvláštní komise, která má zkoumat, jestli se v Praze má konat olympiáda nebo ne. Vy jste jejím předsedou. Dospěli jste už k něčemu?
MUDr. Pavel Bém
Počítáme, kalkulujeme, analyzujeme. Máme za prvé územní studii, která říká, že to krásné komorní město Praha si může dovolit i v té návaznosti infrastruktury na ostatní české regiony, tak si může dovolit někdy kolem horizontu roku 2020 – 2024 olympijské hry uspořádat. A za druhé máme analýzu marketingovou, která říká, že rozumně pojatá olympiáda může být pro město a pro celou Českou republiku výrazným přínosem. Pro město v oblasti infrastruktury města – a pro Českou republiku v oblasti růstu ekonomiky. Není žádné tajemství, že nejrychleji rostoucí ekonomika před rokem ještě – nebo před půlrokem – v zemích Evropské unie byla ekonomika řecká, která byla nastartována právě vazbou na ty obrovské infrastrukturní investice, které se realizovaly před olympiádou.
Tomáš Pancíř
Čili tohle jsou argumenty pro, všechno.
MUDr. Pavel Bém
A to třetí, co máme k dispozici, to je analýza ekonomická, nákladová, která říká tedy položku po položce kolik by to vlastně celé mělo stát. Tak vlastní olympiáda přibližně 132 miliard korun, výnosy – náklady také na srovnatelné úrovni přibližně 132 – 135 miliard korun. Čili zatím vlastně všechno svědčí pro to, že ano, ale když to řeknu hodně obrazně, tak zatím máme pouze a jenom metr dokumentace. Když bychom všechny ty studie, analýzy, papíry naskládali na sebe – a k tomu abychom se zodpovědně rozhodnout, tak jak budeme potřebovat, tak metrů pět asi. Takže teďka stále ještě počítáme, připravujeme, kalkulujeme – to rozhodnutí samozřejmě musí být nesmírně zodpovědné.
Tomáš Pancíř
Do kdy budou ty další čtyři metry, kdy tedy budete moci svědomitě rozhodnout, kdy to padne, to rozhodnutí?
MUDr. Pavel Bém
Já předpokládám, že první zásadnější rozhodnutí by v návaznosti na jednání s vládou by mělo padnout až s vládou novou, to znamená na začátku podzimu příštího roku. Nicméně ty další metry analýz budeme mít k dispozici přibližně v březnu nebo na přelomu března a dubna.
Tomáš Pancíř
Posloucháte Rádio Blaník, pořad Pohled do karet. Tolik další část povídání s dnešním hostem pražským primátorem Pavlem Bémem.
Tomáš Pancíř
Naším dnešním hostem je pražský primátor a také místopředseda ODS Pavel Bém. Teď se pojďme věnovat právě té vaší druhé funkci, místopředsednictví v ODS. Dnes byly zveřejněny aktuální předvolební průzkumy CVVM. Podle nich by ODS sice stále ještě vyhrála volby, ale už jenom o jedno a půl procenta před ČSSD. V přepočtu na mandáty byste měli o šest křesel ve sněmovně více, ta tendence je přitom dlouhodobá směrem k tomu, že se preference ODS a ČSSD vyrovnávají. Neznepokojuje vás to?
MUDr. Pavel Bém
Tak já musím samozřejmě přiznat, že preference sleduji, vždy se na ně dívám tak trochu realisticky, protože jedna věc je preference, nálada ve společnosti, druhá věc jsou samotné volby. A výsledky ve volbách. Ale to, co vidíme, je nepochybně jednoznačné. Prostě ODS si udržuje tu trvalou hranici 30 procent, CVVM vždycky dává ty výsledky trochu nižší než například STEM…
Tomáš Pancíř
Tam je trochu jiná metodika.
MUDr. Pavel Bém
Ale co je evidentní, že sociální demokracie prostě nabírá sílu – a nepochybně nabírá sílu také proto, že ona se dostala za panování Stanislava Grosse a i vlastně Vladimíra Špidly na své historické minimum a teď prostě a jednoduše jak se říká jednooký mezi slepými králem, tak dostává nějakou sílu, podporu, ale já bohužel musím říci, ze strany veřejnosti, já to vnímám za hroznou cenu. Za obrovskou cenu, a ta cena je vlastně permanentní skandalizace politiky jako takové, přinášení nekonečného množství afér, výroky, které politickou scénu ničí místo toho, aby ji kultivovaly. A já říkám, že ODS – a bylo to jasné sdělení víkendového kongresu, ODS prostě musí přijít s novou atmosférou, s novým jakýmsi pravicovým étosem, který bude postaven – stejně tak jako veškeré nástroje volební kampaně – na politice slušnosti, kultivovanosti, žádného takového nesmyslného hašteření a hádání, či populistického rozdávání finančních prostředků různým cílovým skupinám, ať už to budou naši senioři anebo to budou podruhé kantoři a potřetí to budou zdravotní sestry, kterým prostě naslibuje pan předseda Paroubek tu jednu miliardu, tu deset, tu dvacet miliard, aniž by si vlastně zodpovědně uvědomil, že ty peníze dává z našeho vlastního rozpočtu, tedy z našich vlastních daní. A že už v této chvíli je státní rozpočet zadlužen nějakými 75 miliardami v návrhu rozpočtu na příští rok a že prostě nelze žít věčně na dluh.
Tomáš Pancíř
Vy jste teď ale hezky říkal, že vaše kampaň bude pozitivní – a skončil jste kritikou Jiřího Paroubka. Mně tak trošku připadal i váš víkendový kongres. Přece jenom nenecháváte se až moc strhávat k té negativitě?
MUDr. Pavel Bém
Já myslím, že kritika je na místě. Já očekávám i od sociální demokracie, že bude kritizovat návrhy ODS. To je v pořádku. Vždyť tak by to před volbami mělo být. Tady by měly být střety mezi politickými subjekty, ale hlavně mezi programy. Ale nemělo by dojít k tomu personifikování, k tomu osobnímu osočování a k hysterizaci politické scény. To si myslím, že tu atmosféru strašně poškozuje, takže to nakonec může také způsobit, že lidé budou tak otrávení, že vůbec k volbám nepůjdou. Takže já si myslím, že jedna věc je kritika, a to já jsem dalek toho, abych říkal nekritizujme jeden toho druhého, ale naopak, kritizujme, ale přinášejme argumenty věcné, debatujme a lidé si asi vyberou, ale chovejme se slušně! Chovejme se kultivovaně a proboha hlavně se neunášejme pokusy o tu negativní kampaň očernit za každou cenu toho druhého. Vždyť si otevřete dneska noviny a každý den dostáváte prostě informace o nových aférách, skandálech, kauzách – to je hrozně nešťastné, na to, že máme šest měsíců před volbami.
Tomáš Pancíř
Takže toho se ODS bude snažit vyvarovat. A já se ještě vrátím o dva týdny zpátky. V souvislosti právě s tím možná očekávaným patovým výsledkem voleb se objevily spekulace o tom, že kdyby to dopadlo tak, jak ty průzkumy naznačují, to znamená, že by žádná strana nebyla schopna vytvořit koalici tak, aby byla buď na straně ČSSD bez komunistů nebo na vaší straně bez sociální demokracie, že by vznikla velká koalice a vy byste mohl být předsedou vlády. Vy jste tehdy na to reagoval dost odmítavě. To trvá? Nedovedete si to představit – tohle?
MUDr. Pavel Bém
Já to zásadně odmítám. Já si nemyslím, že vůbec může nastat patová situace. Protože předseda Paroubek zcela jednoznačně řekl, že ODS je horší než komunisté. Za druhé řekl zcela kategoricky, že si dovede představit komunisty ve vládě nebo tedy u vládní exekutivy, a za druhé ODS zcela jasně deklarovala, že pro ni je důležité nejenom vytvořit vládu, získat pro ni parlamentní většinu, ale vytvořit také prezidentskou většinu a vytvořit takovou většinu, která pomůže prosadit především a hlavně politický program. A já jsem přesvědčen, že je nezbytné prosadit politický program, že tato země si prostě zaslouží zásadní změnu politického kormidla a otočení k tomu liberárnějšímu pojetí a prostě doprava – ale zároveň že tato země si i zaslouží dobrého, kvalitního prezidenta a ODS jej vidí v prezidentu Klausovi a pan předseda Paroubek se nechal slyšet, že pan prezident Klaus není pro něj kandidátem na budoucího prezidenta. Čili já si myslím, že ty karty jsou dnes rozdány tak jednoznačně, že ODS stojí vpravo, sociální demokracie stojí vlevo s komunisty, a proto já tvrdím, že není možné, aby patová situace vůbec nastala. A věřím tomu, že vy jste řekl patová situace, já věřím tomu, že ODS zvítězí a bude schopna postavit pravicovou vládu.
Tomáš Pancíř
Na druhou stranu na pražské radnici vládne ODS spolu s ČSSD. Vy jste konec konců s panem Paroubkem dlouho spolupracovali i osobně. To znamená, že ani přesto si nedovedete představit, že by tenhleten scénář došel naplnění?
MUDr. Pavel Bém
No tak musíme si uvědomit, v jaké situaci samozřejmě vznikala ta velká koalice na pražské radnici. Že vznikala již nikoli před třemi lety, ale před sedmi lety, že vznikala také před třemi lety, opětovně v době, kdy na politické scéně nebyl jiný partner než ten, který zasadil ODS čtyři měsíce před volbami zásadní ránu do vazu, v době, kdy vznikali Evropští demokraté – jednoduše řečeno v té době skutečně ta patová situace vznikla a nebylo možné vytvořit jinou koalici reálně a ta profilace levého a pravého politického spektra zdaleka na té komunální úrovni nebyla tak výrazná. Ale jsem přesvědčen, že to vůbec neplatí o současné celorepublikové politické scéně a nevěřím tomu, že by ta situace mohla nastat po příštích parlamentních volbách. Čili já si myslím, že je to jasné: vlevo – vpravo, vlevo s komunisty, vpravo s ODS.
Tomáš Pancíř
Vy osobně jste se před časem už rozhodl, že nebudete kandidovat do sněmovny. Tohle rozhodnutí trvá a platí?
MUDr. Pavel Bém
Toto rozhodnutí trvá a platí. Potvrzeno primárními volbami. Nicméně jako pražský primátor, místopředseda ODS, budu dělat vše pro to, aby v Praze – a především v Praze, Praha byla vždy baštou pravicové politiky, tak aby ODSka zvítězila a aby zvítězily ty pravicové myšlenky. Ještě jednou: nezaměstnanost – nemá sociální demokracie řešení, ODS ano. Ekonomický růst – nemá sociální demokracie řešení, ODS ano.
Tomáš Pancíř
Já vás bohužel budu muset zastavit, protože na předvolební program určitě bude dost času, náš čas pro dnešek bohužel už vypršel. Já vám děkuji, že jste si udělal čas, přišel jste sem k nám. Budu se opět těšit někdy na shledanou.
MUDr. Pavel Bém
Díky za pozvání. Na shledanou, hezký večer.
Tomáš Pancíř
Tolik dnešní host, místopředseda ODS a primátor Prahy Pavel Bém. Od mikrofonu se loučí Tomáš Pancíř, za chvíli už na Rádiu Blaník uslyšíte Písničky na přání.