Rozhovor s radním hl.m.Prahy Janem Štrofem o pražském školství, uveřejněný v Listech hlavního města Prahy dne 15.listopadu 2004.

Novým radním pro oblast školství, dětí a mládeže a místní názvosloví se stal Jan Štrof (ČSSD). České školství obecně trápí v posledních letech řada problémů. Především však je to nedostatek financí a také nedostatek kvalitních pedagogů. Zeptali jsme se proto pana radního Štrofa především na to, s jakými plány do své nové funkce vstupuje.

PŘEDSTAVUJEME

Listy hlavního města Prahy | 15.11.2004 | rubrika: Pražské zpravodajství - Sociální politika - Školství | strana: 6 | autor: Renáta Barabášová

JAN ŠTROF, Radní hlavního města Prahy pro oblast školství

Novým radním pro oblast školství, dětí a mládeže a místní názvosloví se stal Jan Štrof (ČSSD). České školství obecně trápí v posledních letech řada problémů. Především však je to nedostatek financí a také nedostatek kvalitních pedagogů. Zeptali jsme se proto pana radního Štrofa především na to, s jakými plány do své nové funkce vstupuje.

* Jaké budou vaše první kroky v nové funkci?

Nyní se seznamuji se všemi odbory a úseky, které spadají do mé přímé kompetence. Seznamuji se s výsledky optimalizace, ekonomické analýzy s investičním tempem, s investicemi na našich školách, s rozpočtovým řízení, které nedávno proběhlo s městskými částmi. Připravujeme rozpočet na příští rok, který je v současné době krácen, ale snažím se pro školství uhájit co nejlepší finanční prostředky tak, abychom mohli pokračovat v tempu investic a abychom mohli dále podporovat pedagogy.

* Dříve jste působil kromě jiného jako předseda finančního výboru. Jak můžete využít svých zkušeností z této oblasti na zlepšení situace ve financování pražských škol a školských zařízení?

Byl jsem dva roky ve funkci uvolněného zastupitele jako předseda finančního výboru, kde jsem se zabýval finanční ekonomikou, hospodařením hl. m. Prahy a kontrolou tohoto hospodaření. Podařilo se nastavit pravidla financování, včetně zastavení dalšího zadlužování města Prahy.
Financování škol probíhá zejména z prostředků, které přiděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. V letošním roce se nám podařilo najít finanční prostředky na podporu pedagogů a každý učitel tak má alespoň tisíc korun k platu navíc v posledních třech měsících etošního roku. Jsme první kraj, který učitele podpořil a přidal jim finanční prostředky ze své kasičky. Hodláme v tomto trendu nadále pokračovat, ale už po celý příští rok každý měsíc. Uvidíme kolik nám v rozpočtu na tyto účely zbude finančních prostředků a kolik budeme moci učitelům dát na celý rok, tedy ne pouze na poslední čtvrtek jako letos.

* Jaký je váš postoj k řešení drogové problematiky dětí a mládeže - především pokud jde o prevenci?

Tato problematika přímo nespadá do mé kompetence, pouze z hlediska škol. Drogová problematika jako taková přísluší panu primátorovi a rada se zavázala, že v této problematice se bude velmi aktivně zabývat především prevencí. Proto také několik projektů sama vytváří a dala od minulých voleb nemalé prostředky na protidrogovou prevenci u dětí a mládeže a samozřejmě do této problematiky jsou zapojovány samotné školy, které žádají v rámci grantů o částky na projekty, které jsou posléze realizovány na té či oné škole. Děti jsou velmi náchylné na drogy a různé nevšední "možnosti" života, které se jim nabízejí a je třeba je vychovávat. Dnes již v deseti letech děti poznávají to, co dříve narození poznali řekněme ve dvaceti letech. Je tudíž třeba již od ranného věku děti vést a informovat je o tom, co takové věci obnáší, jak se tomu bránit a vyvarovat a zejména zdůraznit, jak je to špatné. Proto je nutné preventivní kroky podporovat. Velkou úlohu, která je myslím nezastupitelná, musí ovšem v protidrogové prevenci sehrát rodina. Rodina i nadále zůstává základem výchovy dítěte. Škola je teprve druhotným krokem. Musí tu být cíl dosáhnout určité symbiózy obou primárních výchovných institutů, tedy rodiny a školy v této velmi ožehavé problematice.

Děkuji za rozhovor.

19. listopadu 2004
19. listopadu 2004