Rozpočet Prahy se zvyšuje o zhruba sedm miliard korun

Zastupitelstvo hl.m.Prahy dnes schválilo zvýšení letošního rozpočtu města o zhruba sedm miliard korun. Návrh předložil náměstek primátora Jiří Paroubek, který mimo jiné uvedl, že posílení rozpočtu vychází ze čtyři okruhů finančních zdrojů.

První okruh zahrnuje navýšení letošního rozpočtu města  o přijatou dotaci z Fondu solidarity Evropské unie. Tu Praha získala ve výši 1 338 mil. Kč a jako zprostředkovatel ji rozdělí mezi konečné příjemce, což jsou městské části, organizace atd.

Ve druhém okruhu je navrhováno navýšení rozpočtu z navýšených finančních zdrojů rozpočtu města. Stěžejním zdrojem je úspora hospodaření vlastního hlavního města Prahy za rok 2002. To pro Prahu loni skončilo celkově přebytkem ve výši 3 416 mil.Kč. Z toho 933 mil. bylo v rámci úprav rozpočtu již použito, nebo je účelově vázáno. A zbývajících 2 483 mil.Kč je navrhováno k zapojení do rozpočtu nyní. Dále na základě očekávaného vyššího plnění daňových příjmů je navrhováno jejich navýšení o 500 mil.Kč. A také příjmy z podílů na zisku a dividend se předpokládají o 180 mil. Kč vyšší než rozpočtované. Nedaňové příjmy je navrženo navýšit o 50 mil.Kč. Finančním zdrojem se stanou také snížené výdaje ve výši 1 338 mil.Kč, které byly nahrazeny dotací z Fondu solidarity Evropské unie. Dále se snižuje rezerva v kap. 03 o 180 mil.Kč. Takto vytvořené finanční zdroje ve výši 4 821 mil.Kč slouží ke krytí výdajů v jednotlivých kapitolách.

  Ve třetím okruhu je navrženo dočasné použití výnosu EMTN programu ve výši 2 100 mil.Kč na krytí výdajů, které budou ve finále hrazeny z půjčky EIB určené na obnovu města po povodni. Půjčku bude možné čerpat nejdříve v měsíci červenci, do té doby použije Prahy přechodně uvedené zdroje a  po přijetí půjčky bude provedena záměna finančních  zdrojů. Tyto peníze nyní půjdou především na  rekonstrukce škol a školských zařízení.

  Posledním čtvrtým okruhem je úprava rozpočtu TSK. Je navrhováno snížení kapitálových výdajů na přípravu staveb v celkové  výši 346,9 mil.Kč. A tím se vytvoří prostor pro navýšení kapitálových výdajů na odstraňování povodňových škod ve výši 181 mil.Kč,  běžných  výdajů na opravy a údržbu místních komunikací po povodních ve výši 113 mil.Kč a běžné údržby a ostatních výdajů ve výši 52,9 mil.Kč.

  

·  O značné prostředky bude posílen rozvoj technické infrastruktury v městských

částech, proto se posiluje rozpočet Odboru městského investora například o peníze na technickou vybavenost pro Slivenec, kde bude pokračovat stavba kanalizace a příprava plynofikace,  odkanalizovaní Písnice,  budou se opravovat zdevastované komunikace ve Kbelích,  předpokládáme ukončení oprav komunikací v Šeberově včetně výstavby kruhové křižovatky v křížení ulic K Šeberovu a K Labeškám atd. Tady jde o celkově desítky staveb v městských částech.  Z větších akcí  z oblasti technické infrastruktury  zafinancujeme dokončení kanalizačního sběrače G, což je podmínka pro dokončení kanalizace v Dolních Měcholupech, v Újezdě bude zprovozněna čistírna odpadních vod, budou odstraněny černé skládky a mezideponie v Praze 13v v Praze 22 skládka „Jezera“ , skládka v Nebušicích, další peníze půjdou na městskou zeleň, výstavbu kompostárny v Dřevčické ulici v Praze 10 atd.

·  Z dopravních investic se uvolní další peníze například na

opatření,  Vysočanskou radiálu, což je stavba, která bude financována ze Státního fondu dopravní infrastruktury, ale je nutné zajistit výkupy pozemků z vlastních zdrojů města celkem ve výši cca 370 000 tis. Kč. Bude pokračovat  příprava stavba Špejchar-Pelc Tyrolka a příprava dalších staveb městského okruhu atd.

·  Technická správa komunikací  bude mimo oprav a údržby

zajišťovat také  cyklistické stezky, jejichž výstavby byla odložena po povodních.  Jedná se o následující pozastavené akce z důvodu povodně v roce 2002:

 

 * Cyklistická trasa Modřany s rozpočtovými náklady 6,5 mil. Kč.

 

  *Cyklistická trasa Průjezd Radotínem vč.mostku v Radotíně s rozpočtovými náklady  2 mil. Kč.

 

  * Cyklistická trasa Radotín - Lahovice ( II.etapa) s rozpočtovými náklady cca 3,2  mil. Kč.

 

 * Cyklistická trasa v Praze 9 – Kolčavka-Freyova s rozpočtovými náklady v roce 2003 cca 4,5 mil. Kč.

 

 * Okružní cyklotrasa (Pražské kolo), v roce 2003 bude pouze příprava této akce s rozpočtovými náklady  2 mil. Kč.

 

 * Cyklistická trasa Petrovice - Křeslice – Újezd, v roce 2003 bude pouze příprava této akce  s rozpočtovými náklady cca 2 mil. Kč.

 

K velkým investicím patří rekonstrukce Českomoravské. V souvislosti s výstavbou Hokejové haly SAZKA (Areál Zelený ostrov Vysočany) je nutno zajistit dopravní obsluhu k pořádání Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004. Stavba zahrnuje úpravu komunikace na 2 x 2  jízdní pruhy s tramvajovým tělesem uprostřed mezi křiž. Balabenka (mimo) a křiž. Harfa vč.části ul. Poděbradská a tramvajové smyčky Harfa a přilehlých chodníků v celkové délce úpravy cca 1,7 km. Souběžně je prováděno  přeložení tramvajové trati do nové polohy vč. rekonstrukce tramvajové smyčky Harfa, dráhových kabelů a trakčního vedení (investor DP Praha a.s.). V prostoru stavby budou přeloženy a rekonstruovány rozvody vody, kanalizační sítě vč.přípojek a upraveno veřejné osvětlení. Stavba bude realizována rozšířením cca o 14 m jižním směrem, kde dochází k záborům areálů soukromých firem a ČD a vyvolává demolice objektů v těchto areálech pro které je nutno vybudovat nové vjezdy, oplocení a přípojky vč.zajištění všech vyvolaných přeložek inženýrských sítí. Na investici se kromě TSK hl.m.Prahy, podílejí další městští investoři tj.  DP Praha a.s. a  PVS a.s..

Stavba se nachází ve fázi přípravy před zahájením vlastní výstavby. Na stavbu je vydáno územní rozhodnutí s nabytím právní moci dne 9.7.2002. a byl vybrán  zhotovitel - nabídka Sdružení „Českomoravská“ (SSŽ a.s. závod 4 a PSVS a.s.). Celkové náklady stavby pro realizaci jsou zpřesněny na celkový  finanční objem 878 939 tis.Kč vč. DPH.  realizace je předpokládána  ve 3 časových etapách,  výluka TT na Českomoravské se předpokládá od 1.3.2003. Pro dokončování stavby jsou zadány tyto termíny:

1)  28.6.2003 - zprovoznění tramvajové smyčky Harfa vč.komunikací a chodníků a nově zrekonstruované části ul.Poděbradská

2)  31.3.2004 – trvalý provoz tramvajové trati, komunikací a chodníků v ul.Českomoravská

3)  13.4.2004 – ukončení stavebních prací

Financování se předpokládá částečně ze zdrojů hlavního města Prahy (351 138 tis. Kč) a ze státní dotace přislíbené vládou ČR do výše 527 801 tis. Kč.

 

Dále Prahu čeká rekonstrukce Libeňského mostu.  Jedná se o soubor mostních objektů v ulici Libeňský most včetně mostu přes Vltavu. Stav všech těchto objektů je velmi špatný a loňské povodně jej ještě více zhoršily. V letošním roce se předpokládá příprava akce. Akce představuje opravu mostu přes Vltavu a navazujících mostních konstrukcí od ul. Voctářovy až po budovu KOVO. Na mostních konstrukcích se provede odstranění vozovkových souvrství a izolace až na nosnou konstrukci, provede se sanace konstrukce a následně celé nové izolační a vozovkové souvrství. V rámci akce se taktéž předpokládá rekonstrukce tramvajové trati.  současné době probíhá VOS na zhotovitele.

 

Další velkou opravou bude Hlávkův most. I tady je stav mostu  velmi vážný a loňské povodně jej ještě více zhoršily. Pro náročnost přípravy je nutné zahájit akci v co možná nejkratším termínu. V roce 2003 se předpokládá pouze příprava, je zpracován návrh opravy a probíhá výběr zhotovitele projektové dokumentace.

 

·  Dopravní podnik hl.m.Prahy využije posílení rozpočtu na přípravy stanice

metra depo Hostivař , kde je  Základním cílem prodloužení trasy A metra ze stanice Skalka do stanice Depo Hostivař. Finanční prostředky budou použity na pokračování přípravy (projekty, výkupy a předstihové práce).

  Dále pokračuje nákup třiceti nízkopodlažních autobusů jako pokračování obnovy vozového parku autobusů vycházejí z programu obnovy a rozvoje autobusové dopravy v hlavním městě Praze, který byl zpracován pro období do roku  2010.

Pokračuje stavba metra IV.C.  Srpnová povodeň nezpomalila tempo prací na této stavbě, na rok 2003 jsou ve schváleném státním rozpočtu finanční prostředky ve výši 485 mil. Kč, tj. částka o 10 mil. Kč nižší, než v předchozím roce. Na financování akce se podstatnou měrou podílí Evropská investiční banka - hlavní město Praha s ní uzavřelo úvěrovou smlouvu, kdy z poskytnutého úvěru bude hrazeno cca 50 % z celkových nákladů stavby. Financování probíhá bez problémů.

A 500 miliónů korun DP hl.m.Prahy použije na pokračování rekonstrukce metra po povodni.

 

  • Velké prostředky Prahy investuje také do oprav  středních

základních škol a učilišť, v oblasti sociální péče domů s pečovatelskou službou a ústavů sociální péče, kultury a sportu, kde se plánuje například výstavba tělocvičny ve Štěrboholích atd.. 

 

  • V oblasti bezpečnosti investuje Praha 5,6 miliónu korun na rozšíření

kamerového systému – sedm kamer bude instalováno v prostoru okolí Židovské obce v Praze . Po letošním roce by měl kamerový systém zahrnovat 200 kamer. Deset miliónů korun bude investováno do nákupu požární automobilové techniky, protože od roku 2000 stát tuto techniku pro hasiče neobměňuje.  Současně se posiluje rozpočet městské policie tak, aby se počet jejích zaměstnanců  mohl zvýšit o sedmdesát. .

 

·  Další oblastí, kde se rozpočet posiluje, je bytová výstavba Z původního

návrhu na investiční akce a regenerace bytových domů ve výši 166 348 tis. Kč bylo ve schváleném rozpočtu ponecháno pouze 85 235 tis. Kč a proto se nyní řeší některé klíčové investice.

 

Za zestupitelů opozičních stran kritizovali navržené úpravy například zastupitelé Michael Hvížďala, Jan Kasl a Jiří Witzany, který také navrhl vyškrtnutí některých navrženýczuh investic. Zastupitelstvo nicméně schválilo navržený návrh s jedinou změnou týkající se Kongresového centra, což je položka stažená samotným předkladatelem s tím, že věc bude ještě dnes řešit zastupitelstvio v jiném bodě samostatně.

26. června 2003
26. června 2003