Srpnové události roku 1968 nesmějí být zapomenuty

Dnes před polednem si u budovy rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze připomněli představitelé politického života, pamětníci i veřejnost srpnovou okupaci Československa před 38 lety. V proslovech zazněly vzpomínky na tragické osudy obětí vstupu varšavských vojsk na území tehdejšího Československa, na následky „bratrské internacionální pomoci“ i varování před zapomínáním toho, co se v Evropě dělo pod komunistickou nadvládou.

  • 2 minuty čtení

Dnes před polednem si u budovy rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze připomněli představitelé politického života, pamětníci i veřejnost srpnovou okupaci Československa před 38 lety. V proslovech zazněly vzpomínky na tragické osudy obětí vstupu varšavských vojsk na území tehdejšího Československa, na následky „bratrské internacionální pomoci“ i varování před zapomínáním toho, co se v Evropě dělo pod komunistickou nadvládou.

„Srpnová okupace uvrhla naši zem na dvacet let do pobělohorsky rudého temna. Přesto nezapomeňme na světlé okamžiky. Nezapomeňme na obdivuhodnou reakci a postoj drtivé většiny československé společnosti. Byť krátce, ale o to intenzivněji, se naše společnost semkla pocitem sounáležitosti. Byť krátce, ale o to obdivuhodněji vytvořila aktivní formy rezistence. Byť krátce, ale o to niterněji si uvědomovala význam svobody a demokracie, občanského sebevědomí a odpovědnosti,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém. „Nezapomeňme, že tento aktivní, jednotný a sebevědomý postoj veřejnosti sice nezmařil vojenskou intervenci, nezastavil tanky ani letadla, ale zmařil vytvoření dělnicko-rolnické vlády, zatlačil ortodoxní křídlo komunistů na druhou kolej, udržel média relativně dlouhou dobu svobodná, navždy vytrhl naprostou většinu naší společnosti z bláhových snů o možnostech reformovat komunismus a o bratrství na věčné časy. Zkrátka zmařil bezprostřední politický scénář intervence. Je škoda, že se na projevy občanské odvahy, aktivity, angažovanosti zapomíná. Fakt, že reformní politici této podpory veřejnosti nevyužili, což vedlo k tragickým koncům, je také mementem a poučením pro dnešní dobu,“ zdůraznil pražský primátor.

Pietního aktu u budovy rozhlasu v Praze, kde se odehrály nejtvrdší střety mezi okupačními vojáky a obyvateli hlavního města, se zúčastnili také místopředseda Senátu Jiří Liška, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček , místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel a ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík.

 

 

V Praze 21.8.2006

 

 

 

 

___________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem

21. srpna 2006
21. srpna 2006