Starost o majetek města-rozhovor s radním hl. m. Prahy Bc. Pavlem Klegou, uveřejněný v Listech hl. m. Prahy, v čísle prosinec 2005
Radní Pavel Klega je zodpovědný za hospodaření města, pronájem budov a správu městského majetku. Dalo by se tedy s nadsázkou říci, že je jakýmsi hospodářem města, tedy že právě na něm závisí, zda bude městský majetek vynášet, nebo zda budou obyvatelé města prodělávat.
Starost o majetek města |
|
|
|
Listy hlavního města Prahy | 1.12.2005 | rubrika: Život v metropoli | strana: 4 | autor: (mik)
radní Pavel Klega je zodpovědný za hospodaření města, pronájem budov a správu městského majetku. Dalo by se tedy s nadsázkou říci, že je jakýmsi hospodářem města, tedy že právě na něm závisí, zda bude městský majetek vynášet, nebo zda budou obyvatelé města prodělávat.
* Jak vy sám hodnotíte, po bezmála dvouletém působení v roli hospodáře, současný vývoj?
Musím říci, že se v poslední době poměrně daří realizovat práce, které městu a jeho obyvatelům výrazně prospívají. Když se dnes podíváte na budovy, které jsou v majetku hlavního města Prahy, zjistíte, že až na jedinou výjimku jsou zrekonstruované, opravené a je vidět, že město se o svůj majetek stará. Tou výjimkou je Památkový ústav v sousedství Staroměstského náměstí, ale zde jde o velmi komplikovaný postup, jelikož ústav je až po střechu naplněn velmi hodnotnými předměty, a proto musíme respektovat určitý režim, který nám zatím nedovolil rekonstrukci provést. Věřím, že po diskusích dojde i na tento objekt.
* Z médií jsou občas slyšet kritické hlasy týkající se prodejů chráněných historických objektů v centru města. Považujete tuto kritiku za oprávněnou?
Pokud mám postupovat jako řádný hospodář v zájmu města a jeho obyvatel, pak si musím pokládat i otázky, co je pro město výhodné z hlediska vlastnictví. A pokud mám v centru objekt, který se nedaří výhodně pronajmout, a město zde ztrácí prostředky, musím se chovat ekonomicky. A pokud narážíte na kritiku prodeje Richterova domu, pak musím říct, že právě ten je pro mne příkladem úspěšného hospodaření - v současné době na tento dům máme kupce za 380 mil. korun, což je z tržního hlediska výborná cena, a současně nám odpadnou starosti s nutnými investicemi do oprav tohoto památkově chráněného objektu. Vyčítat nám, že prodej chráněných budov je barbarství, je nezodpovědné. Věřte, že změnou vlastníka budova tento status neztrácí a navíc si v podmínkách kupní smlouvy zajistíme, aby budoucí využití respektovalo historickou hodnotu objektu, jehož ochrana je zaručena zákonem o kulturních památkách, nikoli typem vlastníka.
* Očekáváte v blízké budoucnosti další podobné výhodně prodeje?
Předpokládám, že podobně výhodně jako Richterův dům se nám podaří prodat i Obecní dvůr - rozsáhlý komplex historických nemovitostí na nábřeží Vltavy nedaleko ulice Na Františku. A pracuji nyní i na prodeji poslední volné proluky v lukrativním území Prahy 1 na Národní třídě. A mohu již dnes naznačit, že se nám daří získávat pro město velmi atraktivní nabídky. Je možné, že z hlediska ceny za jeden metr čtvereční se zde dočkáme nového pražského rekordu. Ale jeho výši zatím ještě necháme jako překvapení.