Stromovka zažila oslavy Dne Země
Dvanáct nových stromů zasadili spolu s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem velvyslanci a ambasadoři zemí, ve kterých má Praha svá partnerská města. Při této příležitosti vysadil pražský primátor spolu s náměstkyní Marií Kousalíkovou a radním pro oblast životního prostředí Vladislavem Marečkem 555 000. strom v Praze od roku 2006. Symbolicky se jím stal český národní strom - Lípa srdčitá.
- 4 minuty čtení
Dvanáct nových stromů zasadili spolu s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem velvyslanci a ambasadoři zemí, ve kterých má Praha svá partnerská města. Při této příležitosti vysadil pražský primátor spolu s náměstkyní Marií Kousalíkovou a radním pro oblast životního prostředí Vladislavem Marečkem 555 000. strom v Praze od roku 2006. Symbolicky se jím stal český národní strom - Lípa srdčitá.
„Mám rád staré indiánské moudrosti – indiáni kmene Cree říkají, že až bude pokácený poslední strom, až bude otrávena poslední řeka a až bude chycena poslední ryba, pak teprve poznáme, že peníze se nedají jíst. Nacházíme se na území města, které má osmdesát zvláště chráněných území, jejichž epicentrum je koncentrováno ve dvanácti přírodních parcích, které tvoří na pěti tisících hektarech dvacet procent celkové rozlohy Prahy. Tedy dvacet procent Prahy tvoří parky a městská chráněná zeleň a z dalších deseti procent je Praha pokryta lesy. Nacházíme se v místě, které bylo ze dvou třetin zaplaveno katastrofální povodní. Dodnes na její následky uhynulo tři a půl tisíce stromů. Je realitou, že zelené plíce zdravé Prahy jsou postaveny na fotosyntetické reakci. Za čtyři roky vysázených 555 tisíc stromů, to je opravdu hodně. A to je příspěvek města, aby byla naše Praha zelená a čistá,“ řekl pražský primátor Pavel Bém před sázením.
„Jsem velmi ráda, že velvyslancům a zástupcům ambasád přišli v sázení pomoci studenti jedenácti pražských gymnázií, protože ty stromy sázíme mimo jiné také pro ně – pro naši nástupnickou generaci,“ přivítala studenty náměstkyně Marie Kousalíková. Studenti se věnovali velvyslancům a ambasadorům se po celou dobu, připravili si vyprávění o daných stromech a také o státech jednotlivých velvyslanců v cizím jazyce. Pro velvyslance byly připraveny také dárky v podobě skleněných stromů, které vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská z Kamenického Šenova. Této nejstarší sklářské škole ve střední Evropě, která byla založena roku 1856, hrozilo nedávno zrušení kvůli nedostatku financování. Hlavní město Praha však škole nabídlo pomoc v podobě odebírání jejich výrobků. Při sázení Javoru pro Slovenskou republiku dokonce studenti našli chráněného brouka Chrousta, kterého s primátorem opatrně vrátili zpět do trávy. Pro Spojené státy, které zastupoval John Law, byl připraven dub bílý, pro izraelského velvyslance J. E. pana Yaakova Levyho javor klen.
„Park Stromovka patří k jedněm z nejvýznamnějších parků první kategorie a rozkládá se na ploše necelých osmdesát devět hektarů. Doufám, že jednou my jakožto homo sapiens přestaneme válčit s přírodou a naučíme se s ní žít,“ řekl radní Vladislav Mareček.
Snahou města je, dosazovat do Stromovky již vzrostlé, sedmileté stromy. V roce 2009 bylo po celé Praze vysázeno téměř tři tisíce stromů a více než dvě stě tisíc keřů. Den Země, který připadá každoročně na 22. duben, se poprvé slavil roku 1970, s touto myšlenkou přišel americký senátor G. Nelson, který chtěl upozornit na problematiku životního prostředí. O rok později přejala OSN tento den za svůj. V České republice se tento den slaví od roku 1990, letos tedy v kulatém dvacátém výročí.
Kromě sázení stromů byl připraven bohatý program. Příjemnou atmosféru navodilo hned zpočátku vystoupení dechového tělesa pod řízením profesora Zdeňka Zahálky z jazzové konzervatoře Jaroslava Ježka. Tři skladby, včetně fanfár zahráli studenti na pozouny a trumpety, které v externích prostorách Královské obory skvěle vynikly.
V Praze 22. 4. 2010
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.
Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.