Úbytek dětí je důvodem ke slučování škol, rozhovor s radním hl.m.Prahy Janem Štrofem, uveřejněný v MF Dnes dne 8.března 2005.
Praha - V hlavním městě dochází v posledních letech stále častěji ke slučování škol. Důvodů je sice několik, ale na vině je hlavně úbytek dětí. Podle radního pro školství Jana Štrofa je rozdíl mezi počtem prvňáků a deváťáků markantní.
Jan Štrof: Úbytek dětí je důvodem ke slučování škol | 3 / 5 |
Praha - V hlavním městě dochází v posledních letech stále častěji ke slučování škol. Důvodů je sice několik, ale na vině je hlavně úbytek dětí. Podle radního pro školství Jana Štrofa je rozdíl mezi počtem prvňáků a deváťáků markantní.
* V jakém roce začalo slučování škol?
Město realizovalo první slučování v roce 2002. Probíhalo samozřejmě i před tímto datem, ale na úrovni jednotlivých zřizovatelů, jako jsou městské části či školské úřady. Jako první byly slučovány a rušeny mateřské školy. Z důvodu poklesu dětí.
* O jaké školy jde?
Slučují se různé typy škol. Hlavní město slučuje ty, jejichž je zřizovatelem. Tedy mateřské, speciální, základní školy speciální, střední i školská zařízení.
* V které městské části jich bylo spojeno nejvíce?
V žádné nenastal výrazný úbytek škol ve srovnání s jinými městskými částmi. Slučujeme i školy, které leží v různých městských částech. Přihlížíme ale k potřebě zachování dostupnosti škol v regionu.
* Nebude zapotřebí v budoucnosti školy opět obnovovat?
To samozřejmě nelze vyloučit. Záleží na nabídce jiných zřizovatelů škol, poptávce po možnostech studia a vývoji poptávky na trhu práce. No a samozřejmě na porodnosti. To se ale projeví až za šest, sedm let, kdy budou na základní školy nastupovat prvňáci.
* Jak velký je úbytek dětí?
Ze statistických údajů lze předpokládat, že v následujících dvou letech poklesne v Praze počet středoškoláků o 1752. To je o celé tři až čtyři standardní střední školy. V posledních čtyřech letech sice porodnost v hlavním městě mírně stoupá oproti předchozím letům, ale nejedná se o žádný významný nárůst porodnosti.
* Ušetří se sloučením škol nějaké peníze?
Jenom rok 2002 přinesl na drobných opravách, údržbě a energii úspory v celkové výši 14,296 milionu korun. V roce 2003 se pak jednalo o dalších 11,237 milionu korun.
* Jak na sebe mohou školy vydělávat?
Většina z nich provozuje hospodářskou činnost, kterou si navyšuje objem finančních prostředků. Výše zisku je různá, protože záleží na možnostech jednotlivých škol. Jejich posláním je ale vzdělávat a vychovávat žáky, nikoliv podnikat.
Foto popis| Radní Jan Štrof
Foto autor| FOTO: MAFA
8. března 2005
8. března 2005