Umělecké školy volají po větší provázanosti

studenti_anot
23. září 2014
23. září 2014

Unikátní systém uměleckého školství v České republice není vzájemně dostatečně provázán. Podle předsedy pražské odnože Asociace základních uměleckých škol ČR (AZUŠ ČR) za to může způsob, kterým byla prováděna reforma uměleckého školství. Tvorbu Rámcových vzdělávacích programů zadalo před lety Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy různým institucím a výzkumným ústavům a výsledkem je, že chybí terminologické, obsahové i strukturální provázání mezi jednotlivými stupni uměleckého vzdělání v ČR.

  • 1 minuta čtení

„Česká republika se pyšní skvěle navazujícím systém uměleckého školství, který funguje od základních uměleckých škol přes konzervatoře a střední umělecké školy až po vysoké školy s uměleckým nebo pedagogickým zaměřením. Umělecké vzdělávání, toto »české stříbro«, by ale mohlo brzo začít rezavět, díky vzájemné neprovázanosti svých vzdělávacích programů,“ uvedl předseda AZUŠ ČR hl. m. Prahy Jiří Stárek.

Jedním z řešení současné situace je provázání vzdělávacích programů při jejich postupných revizích ze strany MŠMT a nastavení pravidelné komunikace mezi uměleckými školami. Praha se rozhodla těmto typům škol pomoci po svém již nyní a zavést pravidelné schůzky pedagogů a ředitelů uměleckých škol. Tato setkání by měla alespoň dočasně suplovat chybějící kroky MŠMT a vytvořit zázemí pro zástupce uměleckých škol a konzervatoří pro jejich vzájemné předávání informací, které jim nyní chybí k lepší provázanosti vzdělávacích obsahů mezi jednotlivými školami.

„Možná málokdo ví, že systém našich základních uměleckých škol je v Evropě unikátní. Výjimečný proto musí být i na sebe navazující systém uměleckého školství. Dosud tomu tak bylo a spousta okolních států nám díky tomu ZUŠ záviděla. Česká republika totiž touto cestou umí vychovávat děti a studenty nejen k vynikajícím profesní dráze, ale i k prosté lásce a úctě k umění a podpoře estetického cítění,“ dodala radní hl. m. Prahy pro oblast školství Ludmila Štvánová.