V Praze jsou k vidění nové muraly. Žižkov bude střežit Pérák, tramvajové obratiště Nádraží Hostivař obsadily plavkyně
Sezóna uměleckých intervencí vznikajících v rámci programu Umění pro město je v plném proudu. V různých městských částech metropole už druhým rokem ožívají dříve zanedbané stěny či podchody nebo se objevují nové muraly, které vybrala porota v uměleckých soutěžích projektu MuralArt UM. V rámci tohoto projektu letos vznikne celkem 12 nových intervencí.
- 3 minuty čtení
- 20 fotografií
„Projektem MuralArt UM jsme v době pandemie a zavřených galerií chtěli lidem zpřístupnit umění a současně podpořit umělce, kteří přišli o příjmy. Tyto umělecké intervence ve veřejném prostoru mají skvělý ohlas, lidé dříve nevlídnými místy už nemusí jen rychle procházet. V oživování zanedbaných zdí a zákoutí v centru Prahy i na sídlištích budeme určitě pokračovat,“ říká Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch.
V těchto dnech dokončuje na Žižkově svou realizaci streetartová umělkyně Toy Box, jejíž návrh s uměleckým ztvárněním motivu Péráka zaujal porotu nejvíce. Výjevy ze života mytického hrdiny z dob protektorátu, který byl se Žižkovem spojován, budou k vidění na pilířích mostu pro pěší přes Husitskou ulici a v jeho okolí.
„Péráka na Žižkov jsem se rozhodla namalovat po konzultaci s etnografem Petrem Janečkem, který připravuje knížku o tomto původním českém superhrdinovi. Podle Janečka byly právě dříve industriální čtvrtě jako Žižkov místem, kde legendy o něm vznikly. Lidé si o něm nejdříve začali povídat možná právě tady, proto z mého pohledu vracíme tohoto legendárního bojovníka proti nacistům na místo, kam patří. Jedná se o dvě velkoplošné malby, jednu desetimetrovou a druhou osmimetrovou, provedené černými, bílými a šedými spreji,“ doplňuje umělkyně.
Další realizace z projektu MuralArt UM vznikají v centru Prahy i jiných částech města. Od začátku roku se podařilo dokončit podchody u Thomayerovy nemocnice či v Řepích nebo velkoplošný mural na tramvajovém obratišti Nádraží Hostivař. To proměnil David Mazanec v jednu velkou plovárnu, kde plavkyně krouží dokola v nekonečné denní a noční smyčce, podobně jako tramvaje, jejichž „život“ autora inspiroval. Vedle Péráka od Toy Box vzniká v těchto dnes i mural na trafostanici na Jižním Městě. Celkem letos vznikne na území hlavního města 12 nových intervencí, z nichž 4 budou ve spolupráci s galeriemi v rámci festivalu Wall street.
„Paní radní Třeštíková nastartovala po letech zájem města o umění ve veřejném prostoru, péči o stávající umělecká díla a realizaci nových intervencí. Věřím, že se ve spolupráci s městem podaří tuto dynamiku udržet,“ dodává Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hl. m. Prahy.
Od roku 2016 mělo hlavní město v plánu realizovat program 2 % pro umění ve veřejném prostoru, který vznikl jako alternativa k dříve vyčleňovaným „čtyřem procentům na umění“. Tento projekt ale nevygeneroval žádný přírůstek do veřejného prostoru. Současné vedení města jej proto transformovalo do současné podoby s názvem Umění pro město.
Program se primárně soustředí na problematiku trvalého osazování uměleckých děl do veřejného prostoru, v roce 2020 se ho ale podařilo rozšířit a využít jej k pořádání krátkodobých instalací a uměleckých intervencí skrze Galerii hl. m. Prahy. Mezi ně patří i projekt MuralArt UM. Galerie hl. m. Prahy na uměleckých intervencích ve veřejném prostoru spolupracuje s městskými organizacemi jako Technická správa komunikací, Institut plánování a rozvoje, Dopravní podnik, ale i soukromými investory. Více informací o programu Umění pro město i projektu MuralArt UM na webu https://umenipromesto.eu/.