Vltavská filharmonie má hotovou podrobnou architektonickou studii. Připravuje se dokumentace pro povolení

Vizualizace - Vltavská filharmonie, noční pohled
Vizualizace - Vltavská filharmonie, noční pohled Autor: BIG
23. září 2024
23. září 2024

Po dvou letech od vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže, v níž zvítězilo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG), je hotová podrobná architektonická studie Vltavské filharmonie. Její projektový tým v červenci 2024 zahájil stavební schvalovací proces podáním žádosti o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), která se nyní projednává. Dalším krokem, na němž projektový tým pracuje, je příprava dokumentace pro povolení, aby bylo možné dodržet harmonogram s předpokládaným zahájením stavby v roce 2027.

  • 4 minuty čtení
  • 8 fotografií

Po dvou letech byly také aktualizovány stavební náklady projektu, které Komise hl. m. Prahy pro výstavbu Vltavské filharmonie odsouhlasila na svém zasedání 11. září 2024 a Rada hl. m. Prahy je v pondělí 23. září 2024 vzala na vědomí. 

„Za vedení hlavního města mohu říct, že Vltavskou filharmonii vnímáme nejen jako pražský projekt, který obohatí zdejší kulturní život a odstartuje proměnu rozvojového území Bubny-Zátory, ale i jako projekt přesahující svým významem hranice metropole. Vltavská filharmonie se stane kulturní ozdobou pro celou Českou republiku a potažmo i středoevropský region. Jsem rád, že vítězný návrh byl nyní dopracován do podrobné architektonické studie a kráčíme dál po správné cestě, aby se sen o Vltavské filharmonii proměnil ve skutečnost,“ uvádí primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

„Dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie je důležitým milníkem. Díky tomu jsme mohli v červenci 2024 podat žádost o posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), kterou začíná stavební schvalovací proces. V návaznosti na dramatický ekonomický vývoj v uplynulých letech jsme nechali také aktualizovat náklady na projekt.  Jsem rád, že Komise hlavního města Prahy pro projekt Vltavské filharmonie a Rada hlavního města Prahy v září 2024 odsouhlasily postup Vltavské filharmonie do další fáze projektových příprav, kdy se bude chystat dokumentace pro povolení. Skvělá zpráva je i to, že se stále držíme časového harmonogramu, podle kterého by stavba Vltavské filharmonie měla začít v roce 2027,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro strategický a územní rozvoj.

„Dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie je zásadním krokem k vytvoření moderního centra rozvíjejícího kulturní identitu Prahy a jejího mezinárodního renomé jakožto světové hudební metropole. Stavba se stane nejen architektonickou dominantou města, ale také otevřeným inovativním prostorem pro umění a kreativitu. Bude sloužit široké veřejnosti, umělcům i institucím. Nabídne špičkové zázemí pro orchestry a umělce, stejně jako prostor pro vzdělávání a komunitní akce. Takový prostor v Praze dosud chybí, a proto jsem rád, že obrysy projektu jsou stále více zřetelné,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora pro kulturu.

„Vltavská koncertní budova bude nejen centrem kultury a architektonickým skvostem, ale měla by být i magnetem a novým impulsem pro cestovní ruch. Umístění do prostoru Holešovic, hned vedle nádraží Bubny, kterým budou v budoucnu jezdit vlaky z pražského letiště, k tomu přímo vybízí. Jsem přesvědčen, že v budoucnu tzv. kulturní turistika může fungovat i tak, že turista přiletí do Prahy na koncert, vyposlechne si jej a hned po koncertu opět odletí zpět do své domoviny,“ přeje si Jan Wolf, zastupitel hl. m. Prahy a předseda Výboru pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch Zastupitelstva hl. m. Prahy.

„V rámci dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie došlo k detailnímu propracování jednotlivých provozních, konstrukčních, funkčních a technických řešení, k požadovanému doplnění prostor a k celkovému zefektivnění využití budovy. I tak se objem budovy zvětšil o 13 procent. V návaznosti na toto propracování a zpřesnění a na vývoj v ekonomice v uplynulých dvou letech, kdy došlo ke změně cenové hladiny stavebních materiálů a stavebních prací, jsme nechali aktualizovat rozpočet. Soutěžní návrh v dubnu 2022 předpokládal náklady na projekt ve výši 9,4 miliardy korun. Odhad nákladů na realizaci budovy dle podrobné architektonické studie se v září 2024 pohybuje na úrovni 11,65 miliardy korun. Jedná se o nárůst o 11,5 procenta, který byl Komisí hlavního města Prahy pro výstavbu Vltavské filharmonie a Radou hlavního města Prahy v září 2024 akceptován. Financování projektu bude vícezdrojové, na nejvhodnějším řešení se pracuje,“ doplňuje Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie.

O Vltavské filharmonii

Národní hudební centrum. Vltavská filharmonie je koncipována jako národní centrum hudební kultury, především hudebního umění. Architektonický návrh dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) tvoří jednak hudební sály (hlavní, komorní a multifunkční) a jednak tzv. kreativní hub, který se bude skládat z hudebního oddělení Městské knihovny v Praze, nahrávacích studií a studovny hudební literatury.

Sídlo dvou orchestrů. Ve Vltavské filharmonii budou sídlit dva orchestry: Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, které zde budou mít odpovídající prostory pro svou rezidenci a pro své edukační programy. Zkušebny a menší výukový sál budou moci využívat nejenom hudební školy nejrůznějších úrovní z Prahy i z českých regionů.

Otevřená 24/7/365. Filharmonie je koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby, ale také obyvatele a návštěvníky Prahy z celé země a zahraničí. Nabízí velkorysé veřejné prostory s parkovými úpravami a lavičkami k posezení, prostorné foyer s kavárnou a dvě střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu.

Pobytové terasy. Střecha projektu je pojatá jako pokračování veřejného prostoru náměstí, bude částečně ozeleněná a z větší části pobytová. Na její vrchol bude možné vystoupat buď atraktivními jezdícími schody, nebo po střešních ochozech, a tak si každý bude moci vychutnat jedinečné panoramatické výhledy na Prahu.

Více informací je k dispozici na webu Vltavské filharmonie.

Fotografie a vizualizace (autor vizualizací BIG, fotografie: archiv Vltavské filharmonie)