Vyhlášení Celoměstských programů podpory vzdělávání na rok 2011
Pražští radní dnes schválili vyhlášení Celoměstských programů podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2011 na základě tezí obsažených ve Strategickém plánu hl. m. Prahy a Dlouhodobém záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hl. m. Prahy. Strategický plán zdůrazňuje roli Prahy jako centra vzdělanosti a inovací, jehož úloha souvisí s neustálým zvyšováním úrovně vzdělání obyvatel hlavního města. Celoměstské programy podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2011 budou vyhlášeny k 15. 9. 2010.
- 3 minuty čtení
/Zpráva z 27. jednání Rady hl. m. Prahy 13. července 2010/
Jednou z forem podpory rozvoje vzdělávání jsou granty každoročně vyhlašované hl. m. Prahou k závažným tematickým okruhům. Výběr programů pro grantové řízení v oblasti vzdělávání vychází především z priorit Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hl. m. Prahy, který se zaměřuje na konkrétní vývojové trendy a potřeby výchovně vzdělávací soustavy v celém kontextu rozvoje hl. m. Prahy.
V roce 2011 se Celoměstské programy na podporu vzdělávání na území hlavního města Prahy zaměří na čtyři tematické okruhy:
1. Program na podporu rozvoje vzdělanosti, spolupráce s vysokými školami, vědeckými a výzkumnými institucemi a nestátními neziskovými organizacemi především v oblasti vzdělávání managementu a pedagogických pracovníků škol a školských zařízení hlavního města Prahy
Cílem programu je podpořit zvyšování odborné kvalifikace a vzdělávání v oblasti pedagogických věd, podpora spolupráce škol a školských zařízení s pracovišti vědy a výzkumu. Dalším cílem programu je podpora rozvoje finanční gramotnosti žáků a studentů pražských škol, vzdělávání v oblasti řízení projektů spolufinancovaných z EU a vzdělávání v oblasti příčin, prevence a rizik extremismu. Tento program vyhlašuje hl. m. Praha každoročně, počet žadatelů se neustále zvyšuje a některé projekty jsou pokračující.
2. Program na podporu vzdělávání nadaných dětí, žáků a studentů
Cílem programu je podpora nových forem a metod výuky pro nadané děti, žáky a studenty na pražských školách včetně pořádání vědomostních a uměleckých soutěží.
3. Program na podporu rozvoje škol zřízených hlavním městem Prahou
Program obsahuje několik dílčích cílů. Jedním z cílů je podpora uplatňování nových forem výuky, zavádění inovačních procesů a nových technologií na škole. Dalším cílem je podpora jazykového vzdělávání zaměřená na zlepšení podmínek pro práci kvalifikovaných pedagogů – rodilých mluvčích, na podporu studijních zahraničních výjezdů skupin žáků a zahraniční prezentaci základních uměleckých škol. V těchto oblastech program vhodně doplňuje cíle Nadačního fondu Cesta ke vzdělání.
4. Program na podporu rozvoje vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami
Cílem programu je zkvalitnění podmínek pro výuku žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na pražských školách.
Termín vyhlášení Celoměstských programů podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy je polovina září a to z důvodu, že v prvních dvou týdnech září je ve školách mnoho práce se zahájením nového školního roku a na kvalitní přípravu projektu, který je třeba vypracovat při podání žádosti do Celoměstských programů podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy, není dostatek času. Termín pro přijímání žádostí je do 29. 10. 2010 a 2. kolo do 29. 4. 2011 jen pro programy 3/4 a 3/5.
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.