Význam a funkce městské zeleně v Praze
V Praze dnes probíhá odborný pracovní seminář „Význam a funkce městské zeleně“. Akademie věd ČR – komise pro životní prostředí, která seminář pořádá přizvala k účasti také zástupce hl. m. Prahy, radního pro životní prostředí Petra Štěpánka, který se přednášky zúčastnil s příspěvkem „Význam a funkce městské zeleně v Praze“.
- 4 minuty čtení
V Praze dnes probíhá odborný pracovní seminář „Význam a funkce městské zeleně“. Akademie věd ČR – komise pro životní prostředí, která seminář pořádá přizvala k účasti také zástupce hl. m. Prahy, radního pro životní prostředí Petra Štěpánka, který se přednášky zúčastnil s příspěvkem „Význam a funkce městské zeleně v Praze“.
„Hlavní město Praha je od května 2007 držitelem prestižního certifikátu FSC - Forest Stewardship Council, který je celosvětově uznáván nejen lesníky, ale i nevládními organizacemi. Certifikační standard, upravený pro specifické podmínky České republiky, klade na vlastníky lesa vysoké nároky. Celkem je posuzováno 160 kritérií v oblasti ekologické, ekonomické i sociální, nároky tak v mnoha oblastech převyšují rámec požadovaný lesním zákonem,“ uvedl radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek ve svém příspěvku.
Certifikát je udělován na dobu pěti let, ovšem každoročně musí být provedena důkladná kontrola dodržování požadavků certifikačního standardu. V srpnu tohoto roku proběhla návštěva auditorského týmu přímo v lesních porostech a nyní byla dokončena i závěrečná hodnotící zpráva. „Hospodaření na lesním majetku hlavního města Prahy je zde vysoce pozitivně hodnoceno, oceněn je i vývoj v posledním roce, kdy byly například nově definovány a určeny lesy s vysokou ochranářskou hodnotou. V těchto lesích bude každoročně probíhat monitoring sledující vývoj v lesních porostech včetně vyhodnocení prováděných lesnických zásahů. Výrazný posun je také v oblasti užívání chemických látek – při hospodaření v lese nebudou nyní téměř využívány, což by mělo mít pozitivní vliv na biodiverzitu lesního prostředí,“ shrnul výsledky inspekce radní Petr Štěpánek.
Na semináři vystoupili odborníci z několika oblastí, např. Radim J. Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR s přednáškou „Co naznačují nové studie o vlivu znečištěného ovzduší na zdravotní stav populace v Praze“, Eva Rychlíková ze Zdravotního ústavu Středočeského kraje s přednáškou „Stromy ve městech – pohled hygienika“, Tomáš Mařík z České inspekce životního prostředí s přednáškou „Problémy s poškozováním a nepovoleným kácením dřevin“ a další.
Ochrana přírody a krajiny na území hl. m. Prahy:
- Zvláště chráněná území města (celkem 88)
- PP = přírodní památka (66) - např. Okrouhlík
- PR = přírodní rezervace (15) - např. Prokopské údolí
- NPP = národní přírodní památka (7) - např. Barrandovské skály
- Přírodní parky na území města (celkem 11) - např. Prokopské a Dalejské údolí)
- Památné stromy (celkem 86) - např. skupina dubů letních v Satalické oboře
- Registrované významné krajinné prvky (celkem 21) – např. lesostep Na Farkáně
Všechny lesy na území hl. m. Prahy jsou zařazeny do kategorie lesů zvláštního určení jako lesy příměstské a se zvýšenou rekreační funkcí. Výměra lesů na území Prahy vzrostla za posledních sto let téměř o třetinu. V současné době lesní porosty zaujímají přibližně 10% z celkové rozlohy města. Na území hlavního města Prahy leží 4 900 ha lesních pozemků, z toho:
- cca 2 640 ha v majetku hl. m. Prahy
- cca 1 700 ha v majetku státu
- cca 560 ha v majetku fyzických a právnických osob
Celková výměra zahrad a parků v majetku města činí 2 649 ha, o většinu pečují městské části.
- cca 232 hektarů je ve správě MHMP:
- Letenské sady
- Královská obora - Stromovka
- Vítkov
- Komplex vrchu Petřína
- Zahrada Kinských
V pražských uličních stromořadích je přibližně 26 000 stromů, z toho je více než 5 000 stromů zařazeno do správy hlavního města (ostatní stromy jsou v péči městských částí a TSK).
- Od roku 1995, kdy hlavní město zahájilo projekt Praha stromům - stromy Praze se vysadilo více než 2880 nových stromů do stromořadí.
- Počet nově vysazených stromů v uličních stromořadích vždy značně převyšuje počet stromů kácených (např. v roce 2007 pokáceno 85 kusů a vysazeno 182 kusů).
Dlouhodobým záměrem Prahy je zvýšení podílu veřejně přístupné zeleně, a to zejména v oblastech s jejím nedostatkem.
- v roce 2007 v Praze zalesněno celkem 26 ha plochy, tzn., že bylo vysázeno 230 000 kusů sazenic (lesopark Vinice; lokalita Dívčí Hrady na Praze 5)
- na jaře 2008 bylo v rámci obnovy stávajících lesních porostů zalesněno 6,5 ha plochy, tzn., že bylo vysázeno celkem 60 152 kusů sazenic; v rámci zalesnění zemědělských půd bylo zalesněno 7,9 ha (75 850 kusů sazenic), převážně v lokalitách Vinice I, Vinice II, Dubeč, les Šeberov a les Dívčí Hrady. Výsadba solitérních dřevin s obvodem kmene 12-14 centimetrů na lesní louky činila celkem 81 kusů – například v Řepích, Hostivaři, Hloubětíně, Dolních Počernicích, Libni a dalších
- lesopark Letňany vyroste na ploše o výměře cca 39 ha
- výkupy pozemků - „Milíčovský les a rybníky“ (88 ha), Ďáblický háj (1,5 ha), les v Modřanech (6 ha)
V Praze, 8.10.2008
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.