World Press Photo - prestižní výstava novinářské fotografie pošestnácté v Praze
Kolekce nejlepších reportážních fotografií loňského roku oceněných v mezinárodní soutěži World Press Photo je do neděle 1. října vystavena v pražském Karolinu. Včerejší vernisáží oficiálně výstavu zahájil primátor Pavel Bém, který zároveň udělil Cenu Prahy britskému fotografovi Edmondu Terakopianovi za záběr muže zraněného po výbuchu bomby v Londýně 7. července 2006.
- 3 minuty čtení
Kolekce nejlepších reportážních fotografií loňského roku oceněných v mezinárodní soutěži World Press Photo je do neděle 1. října vystavena v pražském Karolinu. Včerejší vernisáží oficiálně výstavu zahájil primátor Pavel Bém, který zároveň udělil Cenu Prahy britskému fotografovi Edmondu Terakopianovi za záběr muže zraněného po výbuchu bomby v Londýně 7. července 2005.
„Reportážní fotografie nám ukazují většinou válečné hrůzy, řádění živlů, a bídu, kterou si v tomto civilizovaném, elektrifikovaném a vytápěném kousku světa ani nedokážeme představit. Oceněná fotografie představuje tak trochu mojí noční můru, protože ukazuje, jaká hrůza může potkat kdykoliv kohokoliv z nás právě v tomto civilizovaném světě,“ vysvětlil pražský primátor Pavel Bém své rozhodnutí udělit Cenu Prahy právě fotografii Edmonda Terakopiana.
V Praze se výstava uskutečnila poprvé v roce 1990, od té doby se také udílí Cena Prahy a pražský primátor Pavel Bém každoročně udílí výstavě záštitu.
Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo celkem 4 448 profesionálních fotografů ze 122 zemí světa. Společně předložili porotě 83 044 snímku v digitální podobě. Nakonec ocenila v deseti kategoriích 63 autorů ze 25 zemí. Obrovského úspěchu dosáhl i český fotograf z Lidových novin Michal Novotný. V obrovské konkurenci získal třetí místo v kategorii každodenní život za sérii fotografií ze slepecké školy v Libérii.
Absolutním vítězem se stal kanadský fotograf Finbarr O´Reilly. Zvítězil snímkem matky s dítětem, která čeká na jídlo v místě humanitární pomoci. V africkém Nigeru způsobily hladomor ničivé útoky sarančat na loňskou úrodu. Porota letošního ročníku soutěže byla opět složena z předních osobností světové reportážní fotografie. V jejím čele stál obrazový editor Sports Illustrated James Colton z USA. Třináctičlenná porota pracovala celkem jedenáct dnů v amsterodamském sídle nadace World Press Phota a výsledky vyhlásila na tiskové konferenci v lednu tohoto roku. Předseda poroty o vítězném snímku prohlásil: "Je v něm úplně všechno - krása, hrůza i beznaděj. Jednoduše, je půvabný a zároveň dojemný."
Výstavu letos uvidí návštěvníci na více než 90 místech ve čtyřiceti zemích světa. Svoji pouť po světě výstava zahájila na slavnostní vernisáži 23. dubna 2006 v kostele Oude Kerk v Amsterodamu. Během slavnostního ceremoniálu převezmou z rukou nizozemského ministerského předsedy ceny vítězové všech kategorií.
Nadace World Press Photo byla založena v roce 1955 v Amsterdamu. Získala celosvětovou proslulost díky organizace mezinárodní soutěže nejlepších novinářských fotografií. Soutěž je každoročně vypisována v osmnácti kategoriích a vítězné snímky jsou následně prezentovány na výstavě World Press Photo. Nadace má však řadu dalších projektů, např. se věnuje vzdělávacím projektům jak pro profesionální, tak pro amatérské fotografy.
V Praze 8. 9. 2005
Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma
- Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.
Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945