05272004-rozhovor-Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy-MF DNES-Bürgermeister: Město má nabízet pouze startovací byty
Pražská radnice v současné době spravuje zhruba jedenáct tisíc bytů. Podle nové koncepce, kterou má v nejbližší době projednat rada i zastupitelstvo, by městské byty měli využívat pouze lidé, kteří se nezaviněně ocitli v tíživé životní situaci. Náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS), do jehož resortu oblast bydlení spadá, si myslí, že mnoho obecních bytů nyní obývají lidé, kteří mají možnost si pomocí dostupných úvěrů pořídit byt vlastní.
Bürgermeister: Město má nabízet pouze startovací byty |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 27.5.2004 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: JOSEF HYMPL
Praha - Pražská radnice v současné době spravuje zhruba jedenáct tisíc bytů. Podle nové koncepce, kterou má v nejbližší době projednat rada i zastupitelstvo, by městské byty měli využívat pouze lidé, kteří se nezaviněně ocitli v tíživé životní situaci.
Náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS), do jehož resortu oblast bydlení spadá, si myslí, že mnoho obecních bytů nyní obývají lidé, kteří mají možnost si pomocí dostupných úvěrů pořídit byt vlastní.
* Jak by měla nová bytová politika města vypadat v praxi a kdy by podle vašich představ měla začít platit?
Každoročně se bytů uvolní jen pár desítek, které můžeme přidělit zájemcům o bydlení. Stavíme ale každoročně kolem sedmi stovek bytů nových. Tyto byty by neměly být pronajímány na dobu neurčitou. Nová koncepce by měla začít platit od Nového roku a měla by nastavit obecný princip, podle kterého by bydlení v obecních bytech využívali jen ti občané, kteří nejsou schopni si za vlastní pořídit nájemní nebo soukromé bydlení.
* Jak chcete zjistit, kdo je sociálním případem a potřebuje pomocnou ruku, a kdo pouze využívá šance?
Nájemce bude muset pravidelně dokládat, že má na byt stále nárok a jeho životní situace mu neumožňuje najít si bydlení jinde. Konec konců i v současné době sociální odbory jednotlivých úřadů zkoumají a posuzují citlivé osobní informace. Nájemné v těchto bytech bude pouze ve výši provozních nákladů, někdy může být i dotované. Chceme navíc uzavírat takové nájemní smlouvy, které městu dovolí s bytem účelně hospodařit.
* Máte představu, jak chcete v budoucnu lidi přesvědčit?
Podrobnosti musí v současné době doladit právníci. Nicméně prvním krokem bude pravděpodobně nabídnutí obecních bytů k odkoupení jejich obyvatelům. Za utržené peníze bude město moci pořídit jiné odpovídající byty. V těch by již pro nájemníky platila nově zavedená pravidla a byty by sloužily skutečně jenom spoluobčanům v tíživých životních situacích. Počítáme s tím, že většina obyvatel využije nabídku. V žádném případě ale nehodláme z těchto prostředků koupit například celý dům na sídlišti a potřebné lidi tam přestěhovat, a udělat tak jakýsi sociální dům. To bychom zde zakládali ghetta, a nic takového nemáme v úmyslu. V jednom domě tak vedle sebe budou byty jak privátní, tak nájemné.
* Hovoříte o tom, že městské byty budou moci využívat pouze lidé bez prostředků. V Praze 13 se nyní například staví obecní dům a ceny bytů jsou v běžné tržní výši.
Městská koncepce neurčuje, jak se mají chovat městské části. Má pro ně být spíše inspirací.