10292003-rozhovor-Metro-Třetí setkání národnostních menšin v Praze
10292003-rozhovor-Metro-Třetí setkání národnostních menšin v Praze
Třetí setkání národnostních menšin v Praze
Ve dnech 13.-14. listopadu pořádá hlavní město Praha mezinárodní konferenci s názvem „Výchova, vzdělávání a kultura ve vztahu k národnostním menšinám“. Tato konference se koná v Národním domě na Smíchově. Součástí setkání je také velká výstava výtvarníků a fotografů národnostních menšin v galerii Portheimka.
Téma národnostní menšiny je stále více aktuální. Proto jsme se zeptali radní Mgr. Hany Halové, pod jejíž záštitou se 3. setkání národnostních menšin koná, na podrobnější informace o konferenci.
Proč konference s takovýmto názvem?
Zdá se, že konference mohou pořádat jen vědecká pracoviště, univerzity. A proč je pořádá i hlavní město Praha? Důvodem je, že i magistráty potřebují pro svoji práci teoretické i praktické informace od odborníků, pracovníků ve školství, referentů v oblasti národnostních menšin a podobně. A že naše konference s tématem Výchova, vzdělávání a kultura ve vztahu k národnostním menšinám opravdu zabrala, že o ni mají tito odborníci zájem, o tom svědčí i počet přihlášených. Zatím se přihlásilo 250 delegátů a počet přihlášených příspěvků dosáhl 74.
Konference nese ve svém názvu také přívlastek „mezinárodní“. Kolik zahraničních delegátů se přihlásilo a odkud?
Ve své pozvánce jsem oslovila 25 evropských měst, které jsou spřátelenými městy hl. m. Prahy. Jsou mezi nimi samozřejmě i města slovenská. A musím říci, že právě slovenští odborníci ze zahraničních oslovených pracovišť projevili největší zájem o tuto konferenci. Na konferenci je přihlášeno ze 74 celkových referátů 24 slovenských. Je to svědectvím toho, že v otázkách národnostních menšin máme se Slovenskem stále ještě, a myslím že i do budoucna, řadu společných otázek k řešení. Je to také svědectvím, že se Slováky máme stále ještě neformální přátelské kontakty. A to je moc dobře.
Jak se budou prezentovat na konferenci národnostní menšiny z Prahy?
Praha již od roku 1997 má svou Komisi Rady hl. m. Prahy pro oblast národnostních menšin. A zástupci národností, kteří v ní pracují, se aktivně podílejí na přípravě konference. Jsem potěšena, že řada z nich vystupuje i v sekcích, které se týkají otázek dvojí kultury a jazyka (bikulturalismus, bilingvismus), a otázek souvisejících s tolerancí ve společnosti. Jsem také ráda, že v sekci s názvem integrace cizinců je také přihlášena řada odborníků. Praha je totiž postavena před potřebu řešit nejenom otázky tradičních menšin (např. Bulharů, Němců, Poláků, Slováků, Ukrajinců, Rusů a samozřejmě i Vás, Romů). Do Prahy přicházejí tzv. noví Pražané, cizinci. A před tím nelze zavírat oči.
Bude se tedy jednání týkat i romské národnostní menšiny?
Romským otázkám je všude věnována výrazná pozornost. Také proto nepřekvapí, že ze 74 přihlášených referátů se tématicky 22 zaměřuje hlavně na otázky výchovy a vzdělávání romských žáků a na otázky bilingvismu. To je i pro mě a pro hl. m. Prahu závažným signálem, abychom i nadále směřovali finanční podporu do těchto oblastí. Máme koncepci politiky hl. m. Prahy ve vztahu k národnostním menšinám a připravujeme zvláštní koncepci ve vztahu k romské národnostní menšině. Jistě nám i výsledky konference přispějí k tomu, aby koncepce a její realizace ve vztahu k Romům na území hl. m. Prahy byla účinná.
Jaké budou konkrétní výstupy z konference?
Z konference vydáme sborník, který zašleme do knihoven České republiky i Slovenské republiky. Také jej budou mít všichni delegáti. Za důležitý výstup konference považuji také, že její součástí bude výstava výtvarných děl a fotografií významných výtvarníků z řad národnostních menšin. S tématikou romské menšiny bude např. na výstavě přítomna známá romistka Eva Davidová se svými fotografiemi ze života Romů.
Kromě toho v rámci konference budou prezentovány i výkresy romských dětí z košické školy na Slovensku, videofilm vytvořený rukama romských dětí ze Základní školy Havlíčkovo náměstí 300.
Židovskou tématiku se vzpomínkou na strašný holocaust tu bude zastupovat projekt Zmizelí sousedé (shromažďování dokumentů o zmizelých židovských rodinách za války žáky a studenty z českých škol). A jako prezentace tolerance a pomoci zde bude předveden film o pomoci židovským dětem za války s názvem „Síla lidskosti“.
Slovo na závěr
Skončila bych tím, co jsem říkala o filmu „Síla lidskosti“. Tato síla by nás měla vést všechny, Romy i neromy, národnostní menšiny i nás Čechy. Neboť jenom tak se můžeme dostat dál. Jen tak se můžeme vyhnout nekonečnému násilí, které se stále ještě někde děje.