Základem jízdní hlídky pro Prahu se stal kůň plemene chráněného UNESCEM
V rámci hlídkové služby v ulicích Prahy slouží celkem 26 policejních koní a 31 strážníků jezdců a jezdkyň. První koně pocházeli z kladrubského hřebčína, který chová světově uznávané plemeno. Všechna zvířata procházejí velmi důsledným a dlouhodobým výcvikem. Jsou proto schopna obstát za nejrůznějších podmínek i na nejvíce exponovaných místech ve městě.
- 1 minuta čtení
- 35 fotografií
Přesvědčil se o tom i Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, když navštívil jízdní oddíl Městské policie v Praze 11. Ten byl v metropoli založen v roce 2008 jako vůbec první.
„Musím říct, že mě charakter i připravenost opravdu všech příslušníků tohoto oddílu velice potěšily. A také jsem pochopil, jak náročným výcvikem musí koně projít, aby spolupráce mezi nimi a jejich jezdci fungovala i za těch nejnáročnějších podmínek. Zvířata se vlastně nesmí bát ani takových ruchů, hluků či tvarů, které často dokážou vyvolat paniku i u člověka,“ uvedl Libor Hadrava.
Radní nicméně přiznal, že jeho návštěva současně nebyla jen informativní: „Už delší dobu jsem chtěl ze sebe setřást jistý handicap. Jinými slovy jsem si uvědomil, že mám-li být pro své podřízené radním na svém místě, pak s faktem, že jsem na koni dosud neseděl, prostě něco udělat musím. Současně jsem si ale odnesl i silný emocionální zážitek.“
K dnešnímu dni má Městská policie celkem 4 jízdní skupiny. Strategicky jsou rozmístěny tak, aby při výkonu služby mohly obsáhnout celé území metropole. Blíže centru je jejich úkolem eliminovat třeba kapesní krádeže, projevy výtržnosti či monitoring podezřelých osob. V okrajových částech se uplatňují zejména tam, kde není vhodné využití „motorizované“ hlídky a akční rádius pěší hlídky je zase nedostatečný. Platí to o chráněných či chatových oblastech, parcích a lesoparcích, odlehlých a těžce přístupných místech.
Koně jsou využíváni i na úseku prevence. Pravidelně kontrolují např. dětská hřiště, pietní místa, okolí škol, heren, míst s výskytem nepřizpůsobivých osob, případně se podílejí na pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách. Strážníci na koních budí přirozený respekt a nelze je přehlédnout. Tím působí preventivně proti páchání kriminální činnosti všeho druhu. Strážník na koni má mnohem větší zorné pole a akční rádius než pěší hlídka.
Bez zajímavosti není ani skutečnost, že první dva koně pro Městskou policii, oba bělouši, pocházeli z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Z historického i zootechnického hlediska je tento typ koně považován za světový unikát a plemeno starokladrubského koně bylo zařazeno na seznam kulturního dědictví lidstva UNESCO.