Zápis č.2 z komise Rady HMP pro památkovou péči na území HMP

ze dne 1.9.2003

 

 

 

Hlavní město Praha

 

 

 

 

Z Á P I S

 

z druhého jednání

komise Rady HMP pro památkovou péči

na území hlavního města Prahy

 

 

 

 

 

 

 

dne 1. září 2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Přítomni: Mgr. Bohumil Černý, Ing. Jan Bürgermeiester, RNDr. Igor Němec, RNDr. Ivana Bursíková, ing. arch. Martin Němec, prof. ing. arch. Petr Urlich, PhDr. Jan Vojta, PhDr. Rostislav Švácha, ing. arch. Jan Sedlák, Mgr. Jan Kněžínek, doc. ing. arch. Jakub Cigler, PhDr. Michael Zachař, ing. arch. Igor Filipovič, ing. arch. Jiří Musálek.

 

 

Omluveni: prof. PhDr. Mojmír Horyna, Pavel Jerie.

 

 

 

 

Program:

 

 

 

1.  Aktuální informace o činnosti MHMP – OPP.

 

2.  Monitoring Pražské památkové rezervace pro UNESCO.

 

3.  Problematika veřejných prostranství v Pražské památkové rezervaci.

 

4.  Změna struktury MHMP – OPP.

 

5.  Různé – organizační záležitosti, diskuse, návrh programu pro 3. jednání komise apod.

 

 

 

Program jednání byl v tomto znění jednomyslně schválen přítomnými členy komise. Jednání řídil v úvodu Mgr. Bohumil Černý, předseda komise, po jeho odchodu jednání řídil ing. Jan Bürgermeister.  Dále členové komise odsouhlasili jednomyslně znění zápisu z 1. zasedání komise ze dne 9. 6. 2003.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mgr. Bohumil Černý v úvodu informoval o tom, že komise obdržela tři podněty, které přišly předsedovi komise.

 

1.  Podnět pana Bitnera k restaurování  kašny v areálu Portheimka.

 

2.  Podně k přemístění tří různých objektů:  kyvadlo z Letné na Výstaviště, místo kyvadla umístit pomník mistra Jana Husaze Staroměstského náměstí  a na Staroměstském náměstí vrátit renesanční  kašnu.

 

3.  Podnět pana prof. Šváchy k demolici tří objektů  na třídě Milady Horákové - na podnět odpověděl MHMP-OPP.

 

 

Mgr. Bohumil Černý stručně shrnul obsah těchto podnětů a odpovědí na ně. Komise vzala tyto odpovědi na vědomí.

 

Dále Mgr. Bohumil Černý seznámil komisi s žádostí Národního památkového ústavu v hlavním městě Praze  o spolupráci při přípravě odborné konference na téma Archeologické a stavebně historické průzkumy památek v Praze, která konkrétně směřuje k žádosti o pomoc při zajištění prostor pro konání této konference.

Usnesení:  Komise bere na vědomí tuto žádost a vyslovuje podporu vznesenému požadavku.

Při hlasování k tomuto usnesení se 1 člen komise zdržel hlasování, všichni ostatní přítomní členové komise hlasovali pro přijetí tohoto usnesení.

 

 

 

1. Aktuální informace o činnosti MHMP – OPP.

 

Mgr. Jan Kněžínek obsáhle informoval komisi o jednotlivých starších (pokračujících), nových i chystaných projektech a aktivitách MHMP – OPP. O jednotlivých projektech informoval distribuovaný materiál Aktivity MHMP – OPP v roce 2003.

 

Do diskuse se přihlásil PhDr. Jan Vojta, který pochválil tyto aktivity MHMP – OPP a zhodnotil je jako přínosné pro vývoj a prezentaci památkové péče v Praze.

 

 

 

2.  Monitoring Pražské památkové rezervace pro UNESCO (Zpráva o průběžném sledování památky UNESCO za rok 2002).

 

Ing. Jan Bürgermeister, který převzal řízení komise, přednesl úvodní informace o tomto materiálu a vyslovil svůj velmi kritický postoj k této práci nejen z hlediska formálního, ale především z hlediska řady mylných a lživých informací, které předkládá jako hodnověrné, aniž by je jakkoli verifikoval a dokládal. Dále upozornil na řadu konkrétních omylů v hodnocení a popisování několika projektů či stavebních akcí v Praze. Materiál tohoto rozsahu a dosahu by měl být automaticky podroben široké oponentuře, kde by došlo k napravení dílčích nedostatků a objektivizaci předkládaných výpovědí. Závěrem upozornil na to, že tento materiál je v předloženém znění vážnou hrozbou pro dobré jméno Prahy v zahraničí a diskredituje pověst samotné památkové péče v Praze.

Ing. arch. Jiří Musálek a Mgr. Jan Kněžínek (jako zástupci MHMP – OPP) připomněli řadu zcela zásadních výhrad odboru památkové péče k tomuto materiálu, které jsou shrnuty v pracovní verzi stanoviska MHMP – OPP (tento materiál byl distribuován všem členům komise).

 

PhDr. Michael Zachař (jako odpovědný zástupce zhotovitele této zprávy – NPÚ v HMP) vysvětlil způsob jakým je tato zpráva zpracovávána, kdo ji zpracovává a sdělil svůj názor na tuto práci, který je rovněž poměrně kritický nejen vůči nedostatkům v popisu některých konkrétních případů, ale zejména v koncepčním přístupu ke zpracovávání celého materiálu.

 

Prof. Rostislav  Švácha upozornil na to, že pokud by se tato zpráva dostala v předloženém znění do rukou komisařům UNESCO, tak by mohla vést až k ohrožení zápisu Pražské památkové rezervace do Seznamu UNESCO.

 

PhDr. Michael Zachař vysvětlil, že tato zpráva se vlastně na žádné důležité místo k hodnocení nedostane, že je pouze dílčím sběrným podkladem pro vytvoření shrnujícího výročního materiálu, který bude předložen až za dva roky. Zároveň přislíbil, že zajistí, aby se úroveň zpracování těchto materiálů radikálně změnila k lepšímu a byla co možná nejobjektivnější.

 

RNDr. Igor Němec uvedl, že znění této zprávy působí snad až takovým dojmem, jakoby měl někdo úmysl poškodil jméno České republiky a Prahy v zahraničí. Dále sdělil, že na tuto skutečnost upozorní ministra kultury České republiky Pavla Dostála.

 

Dále se do diskuse k tomuto materiálu přihlásili i další členové komise a přednesli vesměs své záporné připomínky  k tomuto materiálu a připojili se k názoru Ing. Jana Bürgermeistera.

 

Usnesení: Komise Rady hlavního města Prahy pro památkovou péči důrazně odmítá předloženou monitorovací zprávu a bude velmi pečlivě sledovat jak bude s touto zprávou nakládáno a zejména jak bude vypadat výroční zpráva, která bude Prahu hodnotit a reprezentovat v zahraničí. Komise má velmi vážné výhrady ke zprávě z hlediska metodického i obsahového. Ukládá MHMP – OPP, aby na příští jednání komise dopracoval stanovisko k tomuto materiálu, které bude obsahovat i názory komise. Komise zároveň doporučuje, aby byla vytvořena bližší spolupráce mezi NPÚ v HMP a MHMP – OPP (popř. i dalšími zainteresovanými subjekty) při vytváření této zprávy, která povede k radikální změně její úrovně ve všech rovinách.

Návrh tohoto usnesení byl přijat jednomyslně.

 

 

 

3. Problematika veřejných prostranství v Pražské památkové rezervaci.

 

Toto téma uvedl v obecné rovině RNDr. Igor Němec a sdělil, že nakládání s veřejnými prostranstvími považuje za jednu z největších a nejproblematičtějších aktuálních otázek v Praze. 

 

Mgr. Jan Kněžínek připojil k tomuto tématu několik informací z pohledu MHMP – OPP a navrhl, aby na některém z příštích jednání komise byla tato problematika diskutována hlouběji a podrobněji, nejlépe za účasti zástupců městských (ale třeba i soukromých) organizací, které se na vzhledu veřejných prostor města podílejí (např. TSK, ELTODODP HMP, Městská policie ad.).

 

Ing. arch. Jan Sedlák připomněl, že v rámci Koncepce účinnější péče o památkový fond v hl. městě Praze  vznikají metodické materiály, které se těmto tématům z různých pozic věnují. Konkrétně Metodika přístupu k zásadám řešení městského interiéru na území památkových rezervací a památkových zón je konkrétní i obecnou formulací přístupu k daným problémům a měla by se výhledově stát vodítkem pro jednoznačný postup památkové péče v této oblasti.

 

Ing. Jan Bürgermeister navrhl, aby buďto někdo z členů komise, popř. přímo MHMP – OPP, připravili na některé z příštích jednání komise podrobnější podkladový materiál k tomuto jistě závažnému tématu, jenž by vytěžil i informace, které zde přednesli jednotliví členové komise, a aby byli k tomuto dalšímu jednání o této věci přizváni zástupci organizací, jež navrhoval pozvat Mgr. Jan Kněžínek.

 

Dále Ing. Jan Bürgermeister navrhl, aby  k problematice koncepčního rozvoje města Prahy a tématům s tím souvisejícím, byli na některé z dalších jednání komise, kde by tato otázka měla být diskutována jako samostatný bod, přizváni zástupci útvaru rozvoje hlavního města Prahy, nejlépe patrně pan arch. Kerner a ředitelka útvaru ing. Kubíková.

 

 

 

4. Změna struktury MHMP - OPP

 

Mgr. Jan Kněžínek (jako ředitel MHMP – OPP) ve stručnosti přiblížil podstatu a důvody vedoucí k tomuto návrhu, jenž je podrobně analyzován v materiálu Restrukturalizace MHMP – OPP, který všichni členové komise obdrželi na prvním zasedání komise. Myšlenka vytvoření samostatného koncepčně dokumentačního oddělení v rámci odboru památkové péče je vlastně i jakýmsi logickým vyústěním všech témat, která zde byla dnes diskutována, neboť v současné době odbor prakticky nemá kapacitně síly na to, aby byl schopen všechny tyto problémy řešit.

 

Ing. Jan Bürgermeister sdělil, že myšlenku vzniku jakéhosi samosprávného expertního oddělení na odboru památkové péče podporuje, doporučuje však ještě připravit další podklady k tomuto tématu na příští jednání komise tak, aby mohlo být přijato jednoznačné usnesení a materiál poté mohl být předložen do Rady HMP.

 

 

 

5. Různé – organizační záležitosti, diskuse apod.

 

Byla potvrzena měsíční periodicita zasedání této komise i to, že jednání se budou konat vždy první pondělí v měsíci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní město Praha

 

 

 

 

 

 

Ověřil: 

 

 

 

  Mgr. Bohumil Černý (předseda komise)

 

       23.  9. 2003

 

 

Ing. arch. Jiří Musálek (tajemník komise)   

 

    23.  9. 2003

 

 

 

Zapsal: 

 

 

  Mgr. Karel Štochl

 

  22.  9. 2003

7. října 2003
7. října 2003