Zápis č.2 z výboru hospodářské politiky ZHMP
ze dne 13.2.2003
Zápis z jednání
Výboru Hospodářské politiky č. 2/2003
Datum konání: 13.2. 2003
Přítomni: dle presenční listiny – příloha č.1 zápisu
Úvod:
Jednání zahájil a řídil předseda „Výboru“ JUDr. Richard Nigrini, Ph.D.. Konstatoval, že vzhledem k účasti členů VHP není jednání „Výboru“ usnášení schopné. Požádal přítomné členy o stanovisko zda žádají projednat navržený program a vzít na vědomí stanoviska k jeho jednotlivým bodům.
Hlasování: 4:0:0
Předseda „Výboru“ přivítal hosty a doporučil nejdříve projednat dle navrženého programu bod č.5 – Technologický park Praha (TP), jako bod č.1.
Bod 1(TP):
Tajemník komise informoval o dlouhodobém časovém horizontu tohoto projektu, který bude „Výbor“ ještě vícekrát projednávat. Přípravou podkladů pro rozvoj tohoto území byla na základě výběrového řízení pověřena firma B.I.R.T. Consulting s.r.o., která byla na jednání výboru přizvána k podání informace o průběhu prací na tomto projektu. Požádal zástupce firmy B.I.R.T. Consulting s.r.o. o podání průběžné informace.
Zástupce firmy B.I.R.T. Consulting s.r.o. –ing.arch. Vladimír Soukeník informoval o historii projektu, jeho zahájení v r. 1999, jednotlivých etapách a variantách řešení schválených ZHMP v 04/2000 - možnost umístění VŠ - jednání zatím neúspěšná, v 2002 – doplnění aktualizace majetkových vztahů. Hlavní město Praha má v tomto území dominantní vlastnictví pozemků a z tohoto pohledu je vybrané území vhodné pro zřízení TP. V současné době se projednává změna územního plánu funkčního využití území, dalšími problémy k řešení jsou komunikace, vybudování křižovatky, jednání s ředitelstvím dálnic, příprava předkola výběrového řízení k výběru investorů. Bez dopravního řešení, okruhu a křižovatky jsou možné pouze přípravné práce a nelze přivést investory k přípravě technických řešení a výstavbě jednotlivých objektů.
Předseda „Výboru“ poděkoval za úvodní seznámení s projektem TP. Cílem „Výboru“ bude posunout projekt TP bez překážek vpřed.
Starosta MČ Praha - Dolní Počernice Zbyněk Richter konstatoval, že projekt TP nezahrnuje jen Běchovice a velká část TP se uskuteční v Dolních Počernicích. Upozornil na změnu územního plánu, kde je navrhována nerušící výroba, která může území znehodnotit. Zastupitelstvo MČ Dolní Počernice tuto změnu nepodpořilo, přesto že ZHMP změnu odsouhlasilo. Vyjádření SÚRM k této problematice považuje za nejednoznačné. Pokud by hl.m. Praha nerušící výrobu do tohoto území prosadilo, žádá MČ Praha – Dolní Počernice, aby hl.m. Praha respektovala nesouhlasné stanovisko MČ a převzala závazky, že území nebude připuštěnou nerušící výrobou znehodnoceno. Informoval o pozemkových rezervách v řešeném území v oblasti sportu – golf, což je v souladu s územním plánem. Dále uvedl, že v celé historii projektu TP se neobjevili žádní vážní investoři na jeho realizaci, což celou záležitost z pohledu MČ komplikuje.
Starosta MČ Praha – Běchovice ing. Jiří Santalík vyjádřil obavy o osud projektu, neboť jednání o přípravě projektu se protahují. Navrhl co nejdříve zahájit přípravu pro výběr a zajištění investorů. Doporučil zahájit realizaci TP získáním prvního investora i nerušící výrobou, jako vývojovým centrem a pak uvažovat s dalším rozvojem, umístěním Vysoké školy apod.
Zástupce odboru obchodních aktivit informoval, že v rozpočtu na rok 2003 je na akci příprava TP vyčleněna částka 2,0 mil. Kč, která je určena na aktualizace majetkových vztahů, prezentaci záměru, koordinaci všech prací a přípravu předkola výběrového řízení k výběru investorů, kteří budou v souladu se zájmy města zajišťovat projekt TP. Je nutno dořešit vstupní podmínky a připravit dokumentaci pro stavební povolení a územní řízení.
Stručnou prezentaci záměru dle požadavku předsedy „Výboru“ provedl zástupce firmy B.I.R.T. Consulting s.r.o. – ing.arch. Vladimír Soukeník. Charakterizoval území pro TP: Zóny I –V a U Ústavů z hlediska využití územních funkcí, zeleně, míry zastavěnosti, výměr jednotlivých zón, napojení na zdroje energií, dopravní systém, technickou infrastrukturu, majetkové scelení vlastnictví(Prahacca60%, stát 24%), hromadnou dopravu, kanalizace včetně informací o podmiňujících, lokálních, nadřazených a celkových vstupních objemech investic(1 – 2 mld.Kč). Je nutné zpřesnit definitivní prostorové a finanční (model Maniny) řešení včetně smluvních vztahů a postupných kroků, akvizicí pro investora a vyššího dodavatele, který vytvoří podmínky pro jednotlivé firmy. Úkolem firmy B.I.R.T. Consulting s.r.o. je získat konkrétního investora, seznámit jej s podrobnými urbanistickými podmínkami a vytvořit scénář kdy partneři mohou začít s konkrétními investicemi.
Ing. Filip Dvořák – informoval o původním záměru a zadání HMP pro přípravu území na vybudování TP. HMP je vlastníkem 60% pozemků v daném území, záměr je v souladu s územním plánem, komerční činnost není podmínkou. Městské části s ne vždy se záměrem souhlasily a to se v současné době projevuje zdržením projektu. Období přípravy je nutno ukončit a proto je na r.2003 v rozpočtu nárokována výše uvedená částka. Prioritním úkolem firmy B.I.R.T. Consulting s.r.o. je získat velkého dodavatele, který bude v území investovat, dohodnout účast HMP, finanční model, infrastrukturu, dopravní řešení, určit postup a termíny výstavby. Toto vše není přesně vyjasněno ve vazbě na územní plán. Je předpoklad, že projekt a přípravu TP je možno v r. 2003 se všemi dotčenými stranami dokončit. Do té doby HMP nemůže v daném rozvojovém území investovat.
Ing. Jiří Kaňák navrhl využít pro tento projekt TP modelu Rohanský ostrov – Maniny. Jako prvotní zdroj pro rozvoj území doporučil získat investory v nejméně problémovém území - oblasti sportovních činností.
Michael Gregor upozornil na nutnost majetkového scelení pozemků v daném území do vlastnictví HMP, řešení manažerské činnosti, prodejů pozemků apod. Doporučil respektovat rozhodnutí Městské části o zástavbě a způsobu využití tohoto území.
Předseda „Výboru“ zdůraznil nutnost majetkového scelení pozemků ve VRÚ pro HMP včetně pozemků v areálu Výzkumných ústavů s.p. v likvidaci. Upozornil také na riziko spekulací při výkupu pozemků. Problémem zůstává nevyjasněnost pozemkových vztahů,hledání investorů a přizpůsobení územnímu plánu. Členové „Výboru“ budou podporovat přípravu TP a navrhovat potřebnou změnu územního plánu.
Zástupce firmy B.I.R.T. Consulting s.r.o. – ing.arch. Vladimír Soukeník odpověděl, že je nutno dořešit a upravit přístupové komunikace, zeleň, přírodní park a volné území. Dále předpokládá, že vydírání a spekulace s prodejem pozemků nehrozí.
Ředitelka SÚRM informovala, že územní plán byl zpracován v roce 1998, schválen s účinností k 1.1.2000 a TP v něm byl zahrnut jako vědecko technologický. Změnu územního plánu SÚRM podal v souladu se zájmem města po vzájemných konzultacích, bylo projednáno zadání této změny, nyní se však čeká na podkladovou studii (v intencích rozhodnutí ZHMP při schvalování zadání této změny), podle které v souladu se zájmem města by bylo změněno funkční využití ploch v TP tak, aby odpovídalo aktuální možnosti rozvoje tohoto území. Studie k územnímu plánu, kterou má vypracovat B.I.R.T. Consulting s.r.o. však zpracována, respektive předána pořizovateli změn Úpn – tedy SÚRMu, není.
Ing. Filip Dvořák konstatoval, že na TP není v ČR žádná norma, není definováno co má obsahovat a tak vznikají problémy ve vazbě na územní plán. Úkolem firmy B.I.R.T. Consulting s.r.o. bylo vybrat a navrhnout vhodný TP a co bude v daném území možno realizovat. Firmou navržené řešení TP s nerušící výrobou v r. 2000 oponoval pan Klusáček a ten toto řešení nedoporučil. „Výbor“ bude muset navrhnout scelení vlastnictví pozemků, navrhnout další postup a termíny získání investorů.
Starosta MČ Praha - Dolní Počernice Zbyněk Richter v této souvislosti požadoval vyjádření zda HMP dodrží ve vztahu k MČ své přísliby nebo ne. Doporučil shodu jednání MČ a HMP při vyhledání vhodného investora, projednat činnost a rozvoj v území se záměry MČ a požádal, aby MČ byla o všech následných krocích při přípravě projektu TP informována.
Starosta MČ Praha – Běchovice ing. Jiří Santalík doporučil další spolupráci s firmou B.I.R.T. Consulting s.r.o., pověřit ji ověřením zájmů investorů, dořešením dostupnosti území, sítí a pozemků v areálu Výzkumných ústavů. Navrhl zahájit realizaci TP v MČ Praha – Běchovice.
Přítomní členové a přizvaní starostové MČ Praha – Běchovice a MČ Praha - Dolní Počernice doporučili pokračovat ve spolupráci s firmou B.I.R.T. Consulting s.r.o. se stanovením následujících úkolů do 6/2003:
- připravit stanovisko k majetkovému scelení pozemků
- zdůvodnění proč dosud nejsou všechny pozemky ve vlastnictví HMP
- ověřit zájem investorů o rozvoj území a vybudování TP
- prezentace hlavního investora a realizační firmy v území při výstavbě TP
- navrhnout model financování a uspořádání vztahů mezi dotčenými stranami
- dořešit dopravní dostupnost území
- při návrhu řešení respektovat stanoviska MČ a HMP
Starostové MČ Praha – Běchovice a MČ Praha - Dolní Počernice požádali o přizvání na jednání „Výboru“, kdy bude projednávána problematika TP – v 6/03.
Hlasování: 4:0:0
Zástupce firmy B.I.R.T. Consulting s.r.o. – ing.arch. Vladimír Soukeník konstatoval, že termín k předložení požadovaných úkolů vzhledem k nutné zahraniční akvizici je nereálný.
Bod 1- ukončen 18, 50 hodin, po omluvě odchod tajemníka komise.
Bod 2:
Ředitelka SÚRM představila ing. J. Mejstříka vedoucího oddělení regionální spolupráce v odboru strategických koncepcí SÚRM. Dále ředitelka SÚRM informovala, že Strategický plán byl zpracován ve spolupráci s poradci z Anglie. Strategický plán schválilo zastupitelstvo HMP v květnu 2000. V Evropě byl Strategický plán přijat velmi dobře a vymezuje všechny směry rozvoje HMP, určení cílů a jejich implementaci. Je to řídící dokument budoucího rozvoje HMP a obsahuje cíle v členění dle oborů, kapitol, s tím že změny tohoto plánu jsou možné v součinnosti se současným politickým vedením HMP. Vyhodnocení implementace se provádí ročně formou informace pro radu HMP a ZHMP (tzv. Monitorovací zprávy). V této souvislosti bude nutno prověřit jednotlivé granty programů a úkolů (dle výsledků komunálních voleb a realizovaných změn ve správním aparátu města), případně navrhnout nová doporučení ZHMP.
Ing. Mejstřík informoval přítomné, že ekonomika je ve Strategickém plánu začleněna k jednotlivým cílům a grantům včetně stanovení termínů. Do r. 2000 – 6 má Strategický plán souvislost s evropskými dokumenty a neobsahuje výrazné změny. Strategický plán je možné měnit, při jeho plnění jsou možné koncepční změny v součinnosti se současným politickým vedením HMP. Změny se jistě projeví v oblasti školství. Strategický plán je obecný dokument a zahrnuje ekonomické cíle v oblasti:
- samostatném hospodaření města (rozpočtový výbor, investiční politika, hospodaření s majetkem
HMP)
- výdajů a rozhodování HMP ( podíly HMP v akciových společnostech, spolupráce při rozvoji)
- odvětvovém zaměření a stanovení nástrojů k jejich dosažení
- vytváření podmínek pro příliv zahraničních a tuzemských investorů a vklady kapitálu
- kvalifikované pracovní síly, soustředění vědy a výzkumu, technologií a služeb
- vytváření podnikatelského prostředí, dopravních vazeb, jazykových schopností
- analýzy význačných měst v Evropě
- činnosti a náplň zastoupení HMP v Bruselu, včetně jeho výsledků a detailních informací
Podle různých ukazatelů lze Prahu hodnotit jako ekonomicky konkurence schopné město jak v ČR tak v Evropě.
Přítomní členové „Výboru“ vzali informaci o Strategickém plánu na vědomí a požádali o předání vybraných pokladů, které jsou v SÚRM k této problematice k dispozici. Předání vybraných podkladů ředitelka SÚRM přislíbila.
Bod 3:
Jednání k tomuto bodu svým souhlasem přítomní členové odročili na příští jednání „Výboru“, požádali však o vysvětlení pojmů Cíl 2 a Cíl 3. Informace o postupu přípravy Jednotného programového dokumentu regionu NUTS 2 hl.m. Praha a Regionální mapy veřejné podpory, bude přílohou tohoto zápisu č. 2.
Ředitelka SÚRM informovala o skutečnosti, že ZHMP dokumenty pro Cíl 2 (schválilo) a Cíl 3 (vzalo na vědomí) v říjnu 2002 a po následném kladném projednání ve vládě (leden 2003) byly předloženy Evropské komisi. Na jednání 13.3. 2003 obdrží členové „Výboru“ zprávu o přípravě a využití Jednotného programového dokumentu po vstupu do EU.
Cíl 1 je určen pro podporu zaostávajících regionů a závisí na vytvořeném HDP, pro hl.m. Prahu však k výši produktu HDP není určen k využití.
Cíl 2 je zaměřena podporu regionů se strukturálními obtížemi (např.dopravy, technické infrastruktury, revitalizaci sídlišť, rozvoj pracovních příležitostí).
Cíl 3 je směrován do podpory vzdělávání, školení, zaměstnanosti (rozvoj lidských zdrojů).
V závěrečné diskusi byly vzneseny dotazy na možnost získání prostředků z EU na podporu likvidaci škod způsobených záplavami a na předstih přípravy potřebných podkladů.
Ze strany SÚRM bylo konstatováno, že tyto prostředky jsou pouze doplňkem k investicím města. Strukturální fondy lze využívat až po vstupu do EU. Prostředky na technickou infrastrukturu, protipovodňová opatření ze strukturálních fondů nelze pokrýt celé území hl.m. Prahy, ale dle stanovených pravidel území s max. 31% obyvateli města (je již stanoveno).
.Zapsal: 17.2. 2003, ing. Malík schválil JUDr. Richard Nigrini
Předseda výboru hospodářské politiky