Zápis z 16. zasedání výboru kultury,ochrany památek a cestovního ruchu ZHMP, dne 5.5.2004
Přítomni: členové - Ing.F.Stádník (předseda), P.Ambrož, F.Bílek, I.Bednář, Mgr. B.Černý, MUDr. M.Hošek, JUDr. P.Hulinský, RNDr. I.Němec, Ing.Mgr. M.Poche, P.Vlasák
Hosté: Mgr. J.Kněžínek, ředitel odboru památkové péče MHMP
Ing.J.Čepek, ředitel Incheby Praha, spol. s r.o.
P.Kobylka, restaurátor
Mgr.D.Hrbek, ředitel Švandova divadla na Smíchově
Mgr. R.Pipková, ředitelka Městských divadel pražských
P.Kracik, ředitel Divadla pod Palmovkou
J.Etlík, dramaturg Studia Ypsilon
Omluveni: RNDr. I.Bursíková, PhDr. H.Brabencová , O.Pecha, Dr.Ing. M.Urban,
1. Kontrola zápisu z minulého zasedání výboru
§ Členové výboru odsouhlasili zápis z 15. zasedání výboru ze dne 7.4.2004, jednotlivé připomínky jsou popsány v bodech 4.1., 4.2. a 4.3. tohoto zápisu.
2. Muchova Slovanská epopej
§ Ing. Čepek shrnul výsledky jednání v posledních letech o umístění Muchovy Slovanské epopeje v Praze, kdy se uvažovalo o Střední hale Průmyslového paláce, o bývalé holešovické elektrárně nebo o výstavbě nového pavilonu na začátku Bruselské cesty.
§ P.Kobylka předložil členům výboru obrazovou dokumentaci a zdůraznil jedinečnost a unikátnost Muchovy Slovanské epopeji, o niž se stará již 15 let. Podrobně informoval o technickém stavu pláten. Na zámku v Moravském Krumlově není Slovanská epopej sice ohrožena, není však ani v podmínkách, kde se jí daří, je vystavena zátěžím, takže stárne rychleji.
§ Členové výboru se dále zajímali zejména o dílčí restaurátorské zprávy, o finanční krytí výstavby pavilonu.
Závěr: Výbor ukládá radnímu Němcovi, aby se obrátil písemně na společnost Incheba Praha, spol. s r.o. s požadavkem, aby konkretizovala do 31.5.2004 svůj postoj k Muchově Slovanské epopeji.
3. Transformace divadel zřizovaných hl.m.Prahou – 2. etapa
§ Dr. Němec přivítal přítomné ředitele, jejichž divadla by mohla být zařazena do 2. etapy transformace, kteří však mají k tomu určité výhrady.
§ Mgr. Pipková, ředitelka Městských divadel pražských konstatovala, že divadlo ROKOKO by mělo být transformováno v 2. etapě. Upozornila však, že sídlí v soukromém objektu, s jehož majitelem musí město urychleně zahájit jednání o nové nájemní smlouvě. Jiná situace je v Divadle ABC, které sídlí také v soukromém objektu. Do rekonstrukce divadla v letech 1998 – 99 vložilo hl.m.Praha částku 90 milionů Kč. Mezi Městskými divadly pražskými a majitelem objektu byla uzavřena smlouva o nájmu na dobu určitou do r. 2030 s tím, že nájemné se nebude zvyšovat. Pokud by se uzavírala nová smlouva, majitelé budou požadovat tržní nájemné.
§ Mgr. Hrbek, ředitel Švandova divadla na Smíchově poukázal na skutečnost, že divadlo je po rekonstrukci v provozu teprve jeden rok, nemá ještě vytvořen stabilní okruh svých diváků, nemá ani usazený rozpočet. Dále vyjádřil pocit nejistoty z toho, co bude následovat po ukončení prvního čtyřletého grantu. Doporučil ke zvážení, zda by divadlo nemělo být spíše zařazeno mezi metropolitní než transformovaná divadla.
§ J. Etlík zdůraznil, že Studio Ypsilon je divadlem studiového typu, chce pokračovat v činnosti Studia Studia Yopsilon, kde si vychovává své nástupce a vytváří pro mladé umělce příležitost k vlastní tvorbě. Obává se, že po ukončení prvního čtyřletého grantu může dojít k výraznému snížení následně přiděleného grantu, což by ovlivnilo všechno to, co dělá studiové divadlo studiovým divadlem.
§ P. Kracik konstatoval, že Divadlo pod Palmovkou bylo velmi postiženo povodní v r. 2002, v současnosti se dokončuje poslední etapa rekonstrukce objektu. Všichni v divadle jsou vyčerpáni. V souvislosti s transformací vznikly pochybnosti a nejasnosti. Divadlo má zájem dále jednat o transformaci.
§ V následující diskusi P.Vlasák zdůraznil, že pouze argumenty proti současné transformaci divadla ABC jsou závažné, ostatní přednesené argumenty jsou otázkou dalšího jednání. Dr.Hošek souhlasil s obavou divadel, co bude po čtyřech letech, až nastoupí nová politická reprezentace.
§ Dr. Němec přednesl argumenty, proč větší jistotu nabízí divadlům čtyřletý grant než forma příspěvkové organizace. 1. Na kulturu bude i v budoucnu těžko uvolněn vyšší objem finančních prostředků. 2. Hl.m.Praha. přiděluje na kulturu plných 5 % ze svého rozpočtu, čímž vyniká mezi ostatními metropolemi. 3. V budoucnu musí dojít k větší spravedlnosti při přerozdělování finančních prostředků. 4. Čtyřletý grant ve výši 80 % přidělovaného příspěvku je pro divadlo výhodný oproti formě příspěvkové organizace, která je vázána řadou finančně náročných povinností.
Závěr: Výbor vzal informaci na vědomí.
4. Různé
4.1. Výbor konstatoval, že v požadovaném termínu do 30.4.2004 neobdržel od ředitele MHMP požadovaný přehled smluv s nájemci obchodů v podloubí a příslušných podzemních prostor na Malém náměstí, seznam objektů v majetku města, které se nacházejí v pražské památkové rezervaci, neobdržel ani informaci o výsledku šetření, zda v Celetné ulici je legálně vyvěšen transparent Divadla v Celetné.
Závěr: 1. Výbor žádá ředitele MHMP, aby do 31.5. 2004 byl předložen předsedovi výboru přehled smluv s nájemci obchodů v podloubí a příslušných podzemních prostor na Malém náměstí.
2. Výbor žádá ředitele MHMP, aby do 31.5.2004 byl předložen předsedovi výboru seznam objektů v majetku města, které se nacházejí v pražské památkové rezervaci.
3. Výbor žádá, aby bylo prověřeno, zda v Celetné ulici je legálně vyvěšen transparent Divadla v Celetné.
4.2. Výbor konstatoval, že v požadovaném termínu obdržel od odboru kultury MHMP podklady k přejmenování tramvajové zastávky Kinského zahrady na Švandovo divadlo, avšak tuto odpověď nepovažuje za uspokojivou. (Jedná se pouze o chronologické seřazení jednotlivých kroků.)
Závěr: Výbor žádá ředitele MHMP, aby do 31.5.2004 předložil předsedovi výboru vysvětlení legislativního postupu při přejmenování tramvajové zastávky Kinského zahrada na Švandovo divadlo.
4.3. Dr. Němec přednesl aktuální informaci o přípravách rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně. Ing. Stádník upozornil v souvislosti s bodem č. 2 závěru k projednávané rekonstrukci na minulém zasedání, že ze zákona nemůže zadavatel předem zveřejňovat podmínky pro výběrové řízení. Požadavek výboru ohledně kritérií pro výběrové řízení byl v podstatě uspokojen.
4.4. Členové výboru obdrží pozvánku na seminář k vyhodnocení první etapy transformace divadel zřizovaných hl.m.Prahou, který se uskuteční 2.6.2004 od 9.30 do 13.30 hod. v Malém sále Ústřední knihovny (Mariánské nám. 1, Praha 1).
4.5. Všichni členové výboru obdrželi dne 4.5.2004 e-mailovou zprávu pana Pavla Chabra z Vršovic s názvem „Muzeum Salvadora Dalího nad Prahou?“ a diskutovali o ní.
Závěr: Zřízení Muzea Salvadora Dalího v Praze je především privátní iniciativou soukromého investora. V současnosti má být prezentován pouze záměr jeho zřízení. Prezentace není ani v předprojektové fázi, a tudíž nemůže být předmětem jakéhokoli posuzování. Jde o předběžné seznámení s tím, že možná bude v Praze někdy tento projekt realizován. Sám autor se vyjádřil: „Jistou ideu už mám.“ Z toho vyplývá, že rovina záměru je zatím pouze ve fázi ideje. Není tedy na místě dělat závěry, že byl zanedbán či utajen řádný zákonný schvalovací proces. Hl.m.Praha v současné době neuvažuje o financování tohoto projektu, ve schvalovacím procesu patrně bude apelovat na soukromého investora, aby své záměry více prezentoval veřejnosti.
(Hlasování: 8 - pro, 0 - proti, 0 - zdrželi se hlasování).
Příští zasedání výboru se uskuteční dne 2.6.2004 ve 14.30 hod. v Zasedací místnosti č. 122 (1. patro, Staroměstské nám. 4, Praha 1)
Zapsal: PaedDr. Radovan Smolka
Schválil: Ing. František Stádník