Zápis z 2. zasedání Výboru informatiky a veřejné správy ZHMP, ze dne 14.2. 2007

Termín a místo konání: 14. 2. 2007, 14:00 – 15:30, NR 430

 

Přítomni:   Ing. Březina, Mgr. Homola, Mgr. Choděra, T. Chvála, JUDr. Jančík,

    R. Lohynský, Ing. Seyček (tajemník), Ing. Šolc (zapisovatel)

Omluveni: Mgr. Blažek, Ing. PhDr. Drhová, RNDr. Macek, Bc. Pecha

Hosté:    R. Rogner (zastoupení za Ing. PhDr. Drhovou), Ing. Číž

 

Program:

 

1)    Projekt Bezdrátová Praha

2)    Různé

 

Podklady:

 

1)    Prezentace Bezdrátová Praha pro Výbor IVS 14.2.2007

2)    Informace o projektu Bezdrátová Praha (aktualizovaná)

3)    Orientační analýza kladů a záporů podání projektových žádostí v alternativách a) do 6. Výzvy JPD2, b) do OPPK

4)    Podpora měst v Evropě a v USA přip. zavádění vysokorychlostního připojení

5)    Výtah ze zprávy o konferenci Wireless Cities, Cannes, Francie, 29.11. – 1.12.2006

6)    Návrh aplikací na WiFi síti „Bezdrátová Praha“

7)    Kopie dopisů MMR ČR ze dne 18.1.2007 (zamítnutí dotace), odpovědi INF MHMP pro MMR ČR ze dne 1.2.2007 a průvodního dopisu INF MHMP pro ÚOHS ze dne 26.1.2007 (podklady pro EK)

 

 

Ad 1 Projekt Bezdrátová Praha

 

Předseda Výboru Mgr. Homola přivítal účastníky. Ing. Seyček představil hosta jednání Ing. Pavla Číže, zástupce společnosti ICZ a.s., smluvního realizátora projektu, a předal další slovo Ing. Šolcovi, odpovědnému pracovníkovi za projekt vč. jednání s Evropskou komisí, ÚOHS, telekomunikačními operátory a médii ve vztahu k projektu.

 

Ing. Šolc představil formou prezentace základní informace o projektu MHMP  Bezdrátová Praha, rekapitulaci vývoje od konce r. 2005, omezení na Fázi 1, inspirativní příklady zahraničních měst, předpokládané přínosy a návrh aplikací a služeb na síti pro potřeby města i veřejnosti, stávající problémy a opatření k jejich řešení vč. jednání s telekomunikačními operátory, Evropskou komisí, ÚOHS, ČTÚ, MMR ČR, sledování dalších možností financování (OPPK) apod. Dále představil základní informace o projektech bezdrátového připojení řešených některými MČ v Praze (MČ Praha 5, MČ Praha 13, MČ Praha 8 a MČ Praha 9). 

 

JUDr. Jančík vyjádřil podporu projektu MHMP, zdůraznil význam Fáze 2 (otevření sítě) a jednání s operátory. Uvedl, že jednání s Evropskou komisí bude záležitostí složitou a dlouhodobou, nelze očekávat brzké stanovisko. Dále doplnil informace o projektu Praha5.net (Internet zdarma) – dnes již 13,5 tis. uživatelů, záměr na rozšíření do oblastí Slivenec, Chuchle, Radotín. Je třeba najít podpůrné argumenty pro pozitivní hodnocení ze strany EK.

 

Na dotaz Mgr. Homoly o spolupráci projektů a sítí budovaných MHMP a MČ uvedl Ing. Číž, že již probíhají jednání se společností Casablanca, chystá se prohlášení o kompatibilitě. Budou učiněna technická a organizační opatření, která umožní využití stávajících sítí MČ k celkovému záměru na tvorbu kompatibilní metropolitní bezdrátové sítě v Praze. Ing. Šolc doplnil, že byla zahájena jednání i po linii MHMP – MČ.

 

Ing. Březina vznesl několik dotazů k projektu, na něž poté reagoval Ing. Šolc vysvětlením (uvedeno kurzívou):

1. Zda byla na počátku provedena analýza výchozí situace a studie možných řešení

Kromě orientační analýzy broadbandové bezdrátové mobilní konektivity pro venkovní prostor (nejde primárně o alternativu připojení domácností) byly sledovány i vývojové trendy v zahraničí (metropolitní bezdrátové sítě).

2. Zda řešení jen na území JPD2, což je jen část Prahy, není diskriminační,

Územní omezení úvodní projektové žádosti (pilot v rámci města) se řídily pravidly pro JPD2. Toto pilotní řešení by poté bylo postupně rozšiřováno na celé území města.

3. Zda byl zohledněn vyšší podíl připojených domácností ve srovnání s průměrem ČR.

Průměr ČR ca 8,5 %, Praha ca 30 % jsou známá čísla. Nicméně pro domácnosti. Projekt Bezdrátová Praha je zaměřen na mobilní venkovní pokrytí a vytvoření podmínek pro rozvoj nových služeb založených na bezdrátovém přenosu.

4. Zda je podobný záměr a model použit i v jiných městech EU a zda nemají problém s EK.

Metropolitní bezdrátové sítě jsou relativně novým tématem. Další města v Evropě řeší podobné projekty, buď též začínají, nebo realizovaly zatím pro část města. Jsou různé modely spolupráce měst a privátního sektoru. Evropská komise problematiku sleduje, ale nemá důvod zabývat se aktivitami jiných měst. Operátoři v jiných zemích neřešili situaci podáním stížnosti.

5. Jak a proč byla provozní část projektu naplánována na 5 let,

Doba zajištění provozu, resp. udržitelnosti projektu vycházela z pravidel JPD2. V horizontu 5 let lze též očekávat nové technologické možnosti.

6. Zda existuje riziko, že po celou dobu bude platit omezení na Fázi 1.

S ohledem na trend prosazovaný EU (otevřené sítě, oddělování infrastruktury a služeb) je riziko minimální. Fáze 2 by měla být i v zájmu operátorů. Nicméně, i samotná Fáze 1 je pro město zajímavá a perspektivní z hlediska rozvoje služeb pro vnitřní potřeby města.

 

Mgr. Homola vyzval ke hlasování o návrhu usnesení:

Výbor informatiky a veřejné správy podporuje pokračování projektu Bezdrátová Praha a doporučuje provedení rozpočtové změny v souvislosti se změnou jeho financování.

Usnesení bylo přijato (5 pro, 0 proti, 1 zdržel se).

 

Mgr. Homola dále vyjádřil zájem zúčastnit se budoucích jednání s operátory, s tím, že by o takovýchto setkáních měli být informováni předem všichni členové výboru.

 

 

Ad 2  Různé

Ing. Šolc informoval o posunu termínu pro konání semináře ePraha z důvodu změny termínu jednání ZHMP. Seminář se uskuteční dne 28.3. 2007 (zasedací síň ZHMP, NR). Pozval členy Výboru (bezplatná účast). Registrace on-line na www.egovernment.cz/epraha. Pozvánka bude zaslána všem členům výboru.

 

 

Na závěr Mgr. Homola poděkoval přítomným za účast a ukončil jednání v 15:30.

 

Zapsal: Ing. Šolc

 

Ověřil: Ing. Březina

 

Předseda výboru: Mgr. Homola

Příloha zápisu:Prezentace

 

27. února 2007
27. února 2007