Zápis z 33. zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 14.6. 2006

 

Přítomni: RNDr. Lubomír Habrnál    Omluveni:  Ing. Viktor Pázler   

    Mgr. Jan Choděra    Ing. Petr Horák   

    Ing. Miroslav Froněk    Pavel Hurda

    Ing. Josef Mach       

    Mgr. Olga Sedláčková, MBA   

    Bc. Pavel Klega   

    Jan Lukavský   

    Martin Langmajer       

    RNDr. Radovan Straka

   

   

   

 

Hosté: RNDr. Miloš Gregar – radní HMP

    Ing. Milan Rosol – OMI MHMP

    RNDr. Oldřich Vacek, CSc. – ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

    Ing. Martin Čemus – OUP MHMP

    Ing. arch. Libuše Hadravová – OUP MHMP

    Ing. Karel Bursa – společnost ISES, s.r.o.

    Ing. Vladimír Klatovský - společnost ISES, s.r.o

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen pan Martin Langmajer

Čas zasedání: 09:00 - 11:00

 

Program:

1. rozvoj Botanické zahrady

2. návrh změny ÚPn HMP č. Z 01524/00

3. informační přehled Plánu odpadového hospodářství původce odpadů HMP

4. Různé

 

 

Ad 1.

 

RNDr. Vacek přednesl stručnou historii Botanické zahrady HMP (BZP). Zahrada vznikla v roce 1969 v zamýšlené rozloze kolem 130 ha v oblasti mezi městskými částmi Praha-Troja a Praha 8. Po roce 1989 zahájila Botanická zahrada výkup pozemků. Později byly tyto pozemky na základě zákona o půdě převedeny na Pozemkový fond.

V roce 2002 byl schválen Radou HMP generel rozvoje botanické zahrady, kde bylo vytyčeno tzv. jádrové území BZP o rozloze 40 ha.

V nedávné době bylo zjištěno, že pozemky ve vlastnictvím státu a ve správě Pozemkového fondu ČR, byly zablokovány žalobami restituentů náhradních pozemků. Dále hrozí revokace restitučních nároků soukromých osob, které jsou uplatňovány na pozemky BZP, a další problémy jsou s pozemky BZP, které mají soukromé vlastníky. Jakákoliv fragmentace pozemků BZP by však měla katastrofické následky a je nutné konat opatření proti vydávání pozemků. Veškerá stavební činnost je zastavena, protože chybí stavební i územní rozhodnutí, apod., které závisí na vyřešení majetkových vztahů.

V plánu rozvoje BZP je nyní nejdůležitější budování areálu „Západ“, kde je stavěno zamýšlené technické zázemí jak pro lidi (např. garáže, parkoviště - zejména pro invalidní návštěvníky), tak pro rostliny (skleníky, pěstební plochy). V tomto areálu by mělo vyrůst i informační středisko a občerstvení. Tento areál by byl společný i pro ZOO. Výstavba je ovšem blokována majetko-právními vztahy.

 

RNDr. Habrnál požádal o doplnění harmonogramu prací.

 

Odpověděl ing. Rosol: Areál „Západ“ je pozastaven z nedostatku financí. Tento stav je samozřejmě neuspokojivý, neboť jen zvyšuje další náklady. Na BZP by mělo být v příštím rozpočtu věnováno maximum možných prostředků.

 

Otázky/odpovědi

 

RNDr. Habrnál: Existuje nějaký krátkodobý investiční plán? Jaké jsou priority BZP a požadavky na rozpočet?

 

Odpověděli RNDr. Vacek: Investice jsou rozděleny na dvě části. Velké stavby řídí BZP jen do úrovně stavebního řízení, pak jsou předány Odboru městského investora (OMI MHMP).

a RNDr. Gregar:

-    pozemky, připravuje se změna vyhlášky HMP o územním plánu, BZP by byla vyhlášena veřejně prospěšnou stavbou.

-    investice, generel, představený před dvěma lety, stále platí.

-    harmonogram, koreluje s možností rozpočtu HMP – výstavba musí být vedena v reálných možnostech města.

Zvyšují se odpisové položky BZP, ale částka pro odpisy je pořád stejná.

 

Mgr. Sedláčková: Jak vznikly pozemkové nároky na parcely BZP?

Odpověděl RNDr. Gregar vysvětlil situaci: Jednak vznikla možnost vydání náhradních pozemkům v majetku ČR na území HMP restituentům. Díky tomu někteří restituenti svými požadavky na náhradu za restituce zablokovali pozemky, které se nachází na území BZP. Navíc jsou i restituenti s oprávněnými nároky přímo k pozemkům BZP.

 

Ing. Mach: Není areál BZP příliš rozsáhlý? Není lepší mít menší, ale kvalitnější Botanickou zahradu? Existuje koncepce rozvoje BZP, který by byl schválen Radou a Zastupitelstvem HMP.

Odpověděl RNDr. Habrnál: Před dvěma lety byl projednán a schválen Generel rozvoje BZP.

 

 

Mgr. Sedláčková: Město dává velké peníze např. do rozvoje pražské ZOO a přitom některé okrajové části Prahy stále nemají kanalizaci. Není příliš velkým přepychem odčerpávat částky z kapitoly 02, infrastruktura města, na projekty, které nejsou nezbytně nutné?

Odpověděl RNDr. Habrnál: Výbor infrastruktury požádal o posílení rozpočtu pro vodohospodářské stavby, ale žádosti výboru nebylo vyhověno kvůli nedostatku finančních prostředků v rozpočtu hl. m. Prahy . Vodohospodářská infrastruktura bude posílena až v rámci rozpočtu pro rok 2007. A i projekty jako Botanická zahrada mají svou důležitost pro město.

 

Mgr. Sedláčková požádala o vypracování seznamu částí Prahy, kde stále chybí kanalizace. Tento seznam bude prezentován na zasedání Výboru infrastruktury v září. Na stejném zasedání bude projednáván i „Střednědobý investiční plán Pražské vodohospodářské společnosti (PVS)“.

RNDr. Gregar ještě k této věci poznamenal, že rozvoj vodovodů a kanalizací je řízen dle harmonogramu, který je sestaven v dokumentu „Plán rozvoje vodovodů a kanalizací“ a byl projednáván i Výborem infrastruktury.

 

Ad 2.

 

Ing. arch. Hadravová představila návrh změny ÚPn HMP č. Z 01524/00. Funkční využití plochy by se měla změnit ze sportovního využití na smíšenou, všeobecnou městskou plochu. Tato změna by umožnila nové umístění budovy rádia Svobodná Evropa. Rada HMP se změnou souhlasí a doporučuje předložit tento materiál Zastupitelstvu.

Hlasování o návrhu změny ÚPn HMP č. Z 01524/00

   

pro

zdržel se

proti

8

0

0

 

Členové Výboru  infrastruktury odsouhlasili návrh změny ÚPn HMP č. Z 01524/00.

 

Ad 3.

 

    RNDr. Gregar pohovořil o krajském Plánu odpadového hospodářství (POH). Byla pověřena společnost ISES, aby vypracovala Plán odpadového hospodářství hl. města Prahy jako původce, nikoliv jako krajského celku.

 

    Ing. Klatovský stručně představil společnost ISES, která poskytuje kompletní služby v oblasti životního prostředí.

    Ing. Bursa pokračoval prezentací POH původce odpadů hl. m. Prahy. Z obsahu prezentace mj. vyplynulo, že Praha zaujímá druhou pozici všech měst v ČR v separování odpadů, byla představena koncepce pilotního projektu sběru biologicky rozložitelných odpadů přímo od občanů (v Dolních Chabrech) nebo projekt podzemních kontejnerů v historickém centru Prahy. Dokument je stále ve vývoji, ještě není hotová definitivní verze. Splnění cílů Plánu odpadového hospodářství předpokládá nárůst výdajů v průběhu 5ti let o 40-50%

 

Otázky/odpovědi

 

RNDr. Habrnál se ptal na řešení nakládání s nebezpečnými odpady, např. elektroodpad, apod.

 

Odpověděl Ing. Bursa:  O likvidaci nebezpečných odpadů by se měli postarat výrobci prostřednictvím systému sběrných dvorů.

RNDr. Gregar podotknul, že projednávaný materiál má prozatím opravdu jen informativní charakter.

 

 

Ing. Mach se tázal na důvod skokového navýšení poplatků, které občané a živnostníci platí.

RNDr. Gregar odpověděl, že toto navýšení bylo způsobeno změnou daňové sazby.

 

Ing. Mach se ještě ohradil nad příliš velkým počtem zkratek v dokumentu, který se tím stává poněkud nepřehledným.

RNDr. Habrnál doporučil zástupcům společnosti ISOS aby vzali tyto připomínky v potaz.

 

Výbor infrastruktury bere na vědomí informaci o Plánu odpadového hospodářství hl. m. Prahy jako původce odpadu.

 

 

Ad 4.

V bodu různé se členové výboru pouze dohodli na termínu konání příštího výboru, včetně programu.

RNDr. Gregar doporučil členům výboru, aby se zářijové jednání věnovalo projednání rozpočtu v kapitole 02 – městská infrastruktura.

RNDr. Habrnál sdělil, že rozpočet bude projednáván nejspíše na mimořádném zasedání Výboru infrastruktury. Zářijový výbor se bude zabývat Ústřední čistírnou odpadních vod, rozvojem vodovodů a kanalizací a uskuteční se ve středu týden před zasedáním Zastupitelstva hl. m. Prahy od devíti hodin.

 

 

Zasedání Výboru infrastruktury bylo ukončeno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RNDr. Lubomír Habrnál    Martin Langmajer

předseda Výboru infrastruktury    ověřovatel zápisu

 

 

 

 

 

 

 

 

RNDr. Radovan Straka

tajemník výboru

 

28. června 2006
28. června 2006