Zápis z 35. zasedání výboru kultury,ochrany památek a cestovního ruchu ZHMP, ze dne 8.2. 2006

 

 

Přítomni: členové -     Ing. F. Stádník (předseda), P. Ambrož, I. Bednář, Mgr  B. Černý, MUDr. M. Hošek, P. Vlasák

 tajemník - J. Kněžínek

 

 

Hosté: Ing. J. Bürgermeister, náměstek primátora hl.m.Prahy

Ing. F. Laudát, předseda dopravního výboru ZHMP

Ing. J. Cvetlerová, ředitelka OUP MHMP

Ing. M. Čemus, OUP MHMP

Ing. arch. Mach, URM

Ing. T. Kupec, generální ředitel Národního technického muzea

Mgr.M.Sýkora, zástupce ředitele Železničního muzea

Ing. J. Turek, OKP MHMP

Mgr. Z. Navrátilová, OKP MHMP

Bc. O. Zajíc, ředitel Městských divadel pražských

Ing.arch. V.Králíček, OUP MHMP

 

 

Omluveni: RNDr. I. Bursíková, F. Bílek, Bc. O. Pecha, Dr. Ing. M. Urban

 

 

Nepřítomni: F. Adámek, Ing. Mgr. M. Poche

 

 

1. Kontrola zápisu z minulého zasedání výboru

§    Členové výboru odsouhlasili správnost zápisu z 34. zasedání ze dne 9. 1. 2006.

 

 

2. Změny územního plánu

§    Ing. Cvetlerová seznámila členy výboru s návrhem změny Z 0261/00 – Oceanárium na Letné (bývalý Stalinův památník) a se zadáním změny Z 1524/00 – Svobodná Evropa na Hagiboru.

§    V následné diskusi P. Vlasák zdůraznil, že podmínkou pro stavební povolení k budování oceanária by mělo být nejprve vybudování tunelu, kterým by probíhalo zásobování již během stavby. P. Ambrož konstatoval, že oceanárium není na vhodném místě.

Závěr: Výbor vzal předložený materiál na vědomí.

 

 

3. Železniční muzeum v Praze

§    Ing. Kupec informoval, že zřízení Železničního muzea je vyvrcholením úsilí Národního technického muzea o soustavné a cílevědomé vytváření jeho železniční sbírky, která je budována nepřetržitě od roku 1949 a svou kvalitou a komplexností je v současné době přímo světovou špičkou. Pro umístění muzea byl vybrán areál bývalého depa Praha – Masarykovo nádraží, které bylo vystavěno v polovině 19. stol. a je jediným dochovaným souborem staveb tohoto typu v bezprostředním kontaktu s historickým jádrem města. V r. 2000 toto území MK ČR prohlásilo za nemovitou kulturní památku. Expozice muzea budou soustředěny do několika tematických celků, jako je např. design, železniční stavitelství a architektura. Samostatnou kapitolou výstavy bude celosvětová špičková úroveň českých konstrukcí kolejových vozidel. Usnesení vlády ČR č. 1147 ze dne 15.11.2000 uložilo ministru kultury ve spolupráci s ministrem dopravy a spojů a primátorem hl.m.Prahy zajistit vybudování tohoto muzea.

§    Ing. Bürgermeister informoval, že nad tímto celým územím je po dohodě s MČ Praha 1 a Praha 8 vyhlášena stavební uzávěra. Na této ploše se mohou stavět pouze objekty související s provozem na železničních drahách, tedy včetně Železničního muzea. Muzeum by výrazně přispělo k rehabilitaci tohoto dlouhodobě zanedbaného území, přilákalo do něj návštěvníky a současně by napomohlo výraznějšímu propojení města, které je zde rozděleno silniční magistrálou. Na závěr svého příspěvku zdůraznil, že nejlepším místem pro Železniční muzeum je právě hlavní město a z pohledu koncepce rozvoje města nic nebrání vzniku muzea v lokalitě bývalého depa Masarykovo nádraží.

§    Ing. Laudát a I. Bednář doporučili, aby město deklarovalo svůj zájem o Železniční muzeum dopisem primátora MUDr. Béma směrem k příslušným ministrům.

Závěr: 1. Výbor konstatoval, že nic nebrání tomu, aby Železniční muzeum bylo umístěno v Praze. Ve všech variantách budoucího územního plánu města se počítá s využitím areálu bývalého depa Praha – Masarykovo nádraží mimo jiné také pro účely Železničního muzea.

2. Výbor doporučuje primátoru MUDr. Bémovi, aby dopisem informoval předsedu vlády ČR, ministra kultury ČR a ministra dopravy ČR o plnění citovaného vládního usnesení za hlavní město Prahu (týká se zejména podmiňující přípravy území) a  deklaroval tak výrazný zájem o vybudování Železničního muzea v Praze.

 (Hlasování: pro – všichni přítomní)

 

 

4  Transformace příspěvkových organizací v oblasti kultury zřizovaných hl.m.Prahou

§    Mgr. Kněžínek představil předložený materiál k transformaci příspěvkových organizací v oblasti kultury zřizovaných hl.m.Prahou.

§    Mgr. Černý připomněl, že materiál zatím nebyl s řediteli projednán. Do 2. etapy transformace je navrženo 6 divadel: Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Švandovo divadlo na Smíchově, Městská divadla pražská, Divadlo pod Palmovkou, Studio Ypsilon. Dále požádal členy výboru v souvislosti s transformací o názor na divadla: Hudební divadlo v Karlíně, Divadlo na Vinohradech, Divadlo Spejbla a Hurvínka, Minor. U Divadla v Dlouhé vzhledem k vysokému počtu dětských představení vznesl otázku o možnostech vícezdrojového financování např. MŠMT, odbor školství MHMP.

§    I.Bednář doporučil transformaci maximálně urychlit. Připomněl jednání výboru s řediteli divadel přede dvěma lety, kde vyjádřili souhlas s transformací, a seminář k vyhodnocení 1. etapy transformace, jehož závěry doporučovaly pokračovat v transformaci. Zdůraznil klady pařížského modelu, kde město zřizuje pouze 4 divadla. Praha by tak mohla být zřizovatelem 2-3 divadel, ostatní by se transformovala. Divadlo na Vinohradech by mělo být každopádně nadále zřizováno městem.

§    Dr.Hošek vyslovil názor, aby nejprve byla schválena kulturní politika města,  transformaci projednávat následně.

§    I.Bednář oponoval, že by se tím transformace zbrzdila. Stávající systém čtyřletých grantů dává divadlům jistotu, otvírá možnosti generačního formování. Jako příklad uvedl udělení dalšího čtyřletého grantu Pražskému komornímu divadlu, s.r.o. působícímu v divadle Komedie.

§    Mgr. Kněžínek přislíbil, že OKP MHMP zpracuje podklady k transformaci v takovém časovém termínu, aby mohly být v březnu projednány v RHMP a ZHMP.

§    Mgr.Navrátilová informovala, že všechny kroky transformace musí schvalovat ZHMP. Pokud by ji v březnu 2006 schválilo, nové subjekty musí být založeny do 30.9.2006, fungovat by měly nejpozději od 1.1.2007.

Závěr: Výbor se bude podrobně zabývat transformací příspěvkových organizací v oblasti kultury zřizovaných hl.m.Prahou na svém zasedání dne 8. 3. 2006.

 

5. Různé

 

5.1.    P. Ambrož navrhl, aby se výbor na svém zasedání zabýval Galerií hl.m.Prahy, aby byl seznámen s výsledkem právě probíhající kontroly a s návrhem koncepce činnosti Galerie.

 

5.2.    Ing. arch.Králíček otevřel otázku návrhu na využití celé Letné, nikoli pouze stavby oceanária a Národní knihovny. Ing. Laudát doporučil, aby si ing.arch. Králíček soustředil všechna dostupná data o Letné a udělal si analýzu existujících studií.

 

5.3.    Výbor bude připomínkovat návrh Kulturní politiky města na svém zasedání dne 22.3.2006.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příští zasedání výboru se uskuteční dne 8. 3. 2006 ve 14.30 hod v Zasedací místnosti č. 122 (1. patro, Staroměstské nám. 4, Praha 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapsal: PaedDr. Radovan Smolka

 

 

 

Schválil: Ing. František Stádník

 

 

 

10. února 2006
10. února 2006