Zápis z 8. zasedání výboru životního prostředí ZHMP, ze dne 17.10. 2007
Přítomni: Alena Samková, Ing. Arch. Jan Winkler, Ing. Viktor Pázler, Antonín Ptáček, Zbyněk Richter, RNDr. Lubomír Habrnál, Ing. Petr Valenta
Omluveni: MUDr. Pavel Bém, Daniel Hodek, , RNDr. Miloš Gregar, Ing. Eva Tylová
Hosté: Mgr. Petr Štěpánek CSc., Ing. Jitka Cvetlerová, Mgr. Tomáš Müller, Ing. Szentesiová
Veřejnost: viz prezenční listina, která je připojena k originálu zápisu
Program jednání výboru
1) Úvod a schválení ověřovatele zápisu
2) Výsledky projednání zadání zásad územního rozvoje (ing. Cvetlerová)
3) Návrh rozpočtu roku 2008 – Kapitola životní prostředí
4) Lesy v Praze – péče o lesy, výsadby lesa, náklady
5) Různé
Jednání výboru zahájila a řídila paní Alena Samková. K minulému zápisu nebyla vznesena ze strany členů výboru žádná připomínka.
Ad 1)
Ověřením zápisu byl pověřen a hlasováním schválen Zbyněk Richter.
Ad 2 )
V 2. bodu jednání vystoupila Ing. Cvetlerová (odbor územního plánu), která členy výboru seznámila s tvorbou a účelem dokumentu „Zásady územního rozvoje“. Uvedla, že vypracování tohoto dokumentu ukládá nový stavební řád a jedná se o typově obdobný dokument jako Územní plán vyššího územního celku. Je závazným podkladem při tvorbě územního plánu, dále regulačního plánu a následně pro územní rozhodování. Tento dokument bude mapově zpracován v měřítku 1 : 100 000, to znamená, že území Prahy bude na výkresu velikosti A3. Útvar rozvoje ( Ing. Szentesiová ) pak zpracovává vlastní zásady pro tento dokument. V podstatě tento dokument zpřesňuje a upravuje vazby mezi okolními kraji vyjádřené také v politice územního rozvoje. Na proběhlém jednání mezi Prahou a Středočeským krajem, bylo dohodnuto jaké rozvojové oblasti a rozvojové koridory zde budou vyznačeny. Jedná se tedy o rámcový dokument, který zpřesňuje a upravuje tyto rozvojové osy. Praha bude mít v tomto dokumentu svoje rozvojové osy a dále biokoridory a biocentra. Součástí dokumentu bude i textová část, která podrobněji popíše a zpřesní údaje vyznačené v mapovém podkladu. Útvar rozvoje projedná tento dokument nejdéle do konce listopadu.
Ing. Szentesiová následně doplnila informace ze strany URM HMP.
RNDr. Habrnál se v diskusi obrátil na Ing. Szentesiovou a Ing. Cvetlerovou s otázkou, jak jsou sladěny územní plány Středočeského kraje a Prahy. Upozornil na výrazné problémy spojené s rozvojem tzv. satelitního bydlení v prstenci okolo Prahy ve Středočeském kraji.
Ing. Pázler vystoupil s otázkou týkající se vazby mezi tímto dokumentem „Zásady územního rozvoje“ a harmonogramem tvorby nového územního plánu hl. m. Prahy.
Ing. Szentesiová uvedla, že na problém satelitního bydlení upozorňovali již při zpracování pražského regionu a dokumentací okolních obcí. Při jednání se Středočeským krajem se však nedošlo ke koncensu. Středočeský kraj nadále tvrdí, že nástroje na ovlivňování velikosti rozvoje v příměstském pásu Prahy nemá. Rozvoj jednotlivých obcí je v tomto smyslu ponecháván jen jako jejich vlastní záležitost. Řešením mohou být legislativní opatření, která vymezí nakolik musí obce vycházet z nadřazeného územního plánu. Řešení z hlediska Prahy může být zavedení příměstské MHD či zlepšení železničního spojení.
Zastupitel RNDr. Habrnál vyjádřil pochybnost, zda bude příměstská MHD či zlepšené železniční spojení dostatečným řešením těchto významných problémů, s přihlédnutím k sociologickému vzorku populace v těchto oblastech.
Ing. Cvetlerová dále odpověděla že dohodnutý harmonogram je velmi napjatý. Při včasném schválení Zásad územního rozvoje (v horizontu 14 dní) lze však tento harmonogram dodržet.
Po krátké diskusi k tomuto bodu, ve které vystoupili Ing. Viktor Pázler, Zbyněk Richter a Ing. Petr Valenta přijal výbor toto Usnesení:
Výbor ŽP bere na vědomí návrh zadání Zásad územního rozvoje hl. m. Prahy.
Hlasování:
Pro 6
Proti 0
Zdrželo se 0
Toto usnesení bylo schváleno všemi hlasy přítomných členů výboru.
Ad 3)
Třetím projednávaným bodem byla Informace o rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2008 v kapitolách, které se týkají životního prostředí. K tomuto účelu byly v úvodu všem členům výboru předloženy přehledné tabulky s jednotlivými položkami rozpočtu.
Jako první k tomuto bodu vystoupil radní Mgr. Štěpánek, který uvedl základní informace týkající se rozpočtu v oblasti životního prostředí vyplývající z druhého zasedání Rady hl. m. Prahy. Jak vyplynulo z jednání Rady, je výše prostředků na tuto kapitolu srovnatelná s úrovní roku 2006, s výjimkou tzv. strategických staveb, kterými jsou prodloužení trasy metra A, budování pražského okruhu a centrální čistírna odpadních vod.V procesu přehodnocování jsou také protipovodňová opatření.
Výsledkem jednání druhého kola čtení v Radě byla dohoda o přípravě harmonogramu úpravy cen u směsného odpadu a posílení kapitoly „Tříděný odpad“ o 60 mil. Kč tak, aby současná úroveň této služby zůstala pro občany zachována. Kapitola „objemný odpad“ byla posílena o 8,6 mil Kč.
Na úrovni čistoty města se v minulém roce ukázalo efektivní navýšení prostředků v oblasti čistoty města, kdy došlo ke snížení prachových částic PM10 na území Prahy. Na základě těchto zdůvodnění ve druhém čtení v Radě hl. m., bylo navrhnuto navýšení limitu ve variantách 165 mil. Kč, 120 mil. Kč a 80 mil. Kč. Letošní zlepšení tohoto stavu bylo právě podpořeno částkou 165 mil. Kč.
V diskusi vystoupil Ing. Pázler, který upozornil na výrazné ponížení prostředků u položek odpad a zeleň a naopak zvýšení u položek „ekologická výchova“.
Radní Mgr. Štěpánek uvedl, že položka „nebezpečný odpad“ bude v tomto případě řešena z rezervy a navýšení položky „ekologická výchova“ vyplývá ze schváleného akčního plánu EVVO.
Po následné diskusi byla výborem přijata tato Usnesení.:
I. Výbor ŽP se seznámil s návrhem rozpočtu v kapitolách ŽP z druhého čtení zasedání Rady hl. m. Prahy a doporučuje aby položky 3721 a 3724 v běžných výdajích („nebezpečný odpad“) nebyly stanoveny ve stejné výši prostředků roku 2006, ale minimálně ve výši roku 2007.
Hlasování:
Pro 6
Proti 0
Zdrželo se 0
Toto usnesení bylo schváleno všemi hlasy přítomných členů výboru.
II. Výbor ŽP podporuje navýšení rozpočtu v kapitole 3727 v položkách „tříděný odpad“ minimálně o 60 mil. Kč a v kapitole 3722 v položce „objemný odpad“ o 8,6 mil. Kč v běžných výdajích.
Hlasování:
Pro 6
Proti 0
Zdrželo se 0
Toto usnesení bylo schváleno všemi hlasy přítomných členů výboru.
Ad 4)
Ke čtvrtému bodu jednání nejdříve krátce vystoupil radní Mgr. Štěpánek, který seznámil členy výboru s celkovou koncepcí a způsobem obhospodařováním lesů na území hl. m. Prahy.
Mimo jiné zmínil, že z hlediska typů lesa se na území hl. m. Prahy jedná v podstatě o Lesy zvláštního určení.V nich se zvýrazňují mimoprodukční funkce lesa na úkor hospodářských. Informoval o zařazení všech lesů ve správě hl. m. Prahy do lesní certifikace FSC (od 10.5.2007), která v podstatě zaručuje spotřebiteli šetrné obhospodařování a přírodě blízké složení lesního ekosystému.
Dále upozornil na významné rozvojové lokality na území města, kde probíhá intenzivní zvětšování rozlohy lesa.
Ing. Frantík dále promluvil o dalších podrobnostech v hospodaření s lesy na území hl. m. Prahy. Zmínil také vlastnické vztahy v lesích, kdy Praha vlastní v současné době 52 % rozlohy lesů. Na čtvrtině rozlohy hospodaří Lesy ČR a.s. a zbytek náleží soukromým vlastníkům.
Upozornil na problémy s přeměnou druhové skladby lesů, kdy jenom akát a smrk zaujímají dohromady 26 % lesní plochy.
Na závěr uvedl celkové směřování lesů na území hl. m. Prahy, kdy by měly být vytvořeny stabilní přírodě blízké porosty s vysokou trvanlivostí i s ohledem na snížené množství srážek v posledních letech a možné další klimatické změny.
V diskusi dále vystoupili Ing. Viktor Pázler, Zbyněk Richter a RNDr. Lubomír Habrnál.
Po ukončení diskuse k tomuto bodu ukončila paní Samková i jednání výboru a poděkovala přítomným za účast.
Alena Samková
předsedkyně výboru ŽP ZHMP
Ing. arch. Jan Winkler
tajemník výboru ŽP ZHMP
Zbyněk Richter
člen výboru ŽP ZHMP