Zápis z 9. zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 31.3. 2008
Přítomni:
dle prezenční listiny: přítomno 7 z 10ti členů výboru a tajemník výboru
Omluveni:
Ing. Eva Tylová, Ing. Milan Richter, RNDr. Miloš Gregar
Hosté:
Ing. Jan Bouček – vedoucí odd. ÚČOV, Ing. Karel Rezek – technický ředitel PVS a.s., Ing. Martin Čemus – OUP MHMP, Ing. arch. Libuše Hadravová – OUP MHMP, Ing. Jan Bayerle – ÚRM MHMP, Mgr. Petr Štěpánek CSc. – radní pro oblast životního prostředí
Program jednání výboru:
1/ Schválení programu
2/ Schválení ověřovatele zápisu
3/ Návrh zadání Územního plánu hl. m. Prahy
4/ Změna Z 1439/00 Územního plánu SÚ hl.m. Prahy
5/ Plnění plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS a.s. na rok 2007 – zdroj nájemné a Plán obnovy vodohospodářské infrastruktury na rok 2008
6/ Zpráva k aktuálnímu stavu ÚČOV
7/ Zpráva o činnosti výboru infrastruktury v období 1.9. 2007 – 31.1. 2008
8/ Různé
Jednání řídil: předseda výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.
1) Úvod
Ing. Mgr. Miroslav Poche přivítal přítomné na jednání výboru infrastruktury.
2) Ověřovatel zápisu
Ověřovatelem zápisu byl jednohlasně zvolen JUDr. Ing. Miloslav Ludvík.
3) Návrh zadání Územního plánu hl. m. Prahy
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl první bod na pořadu jednání, jímž byl návrh zadání Územního plánu hl. m. Prahy. Nový územní plán je pořizován na základě stavebního zákona, který hl. m. Praze ukládá v současné době platný plán nahradit plánem novým, a to do konce roku 2011 s cílem vytvořit základní koncepci dalšího rozvoje území. V oblasti technické infrastruktury obsahuje zadání požadavek zajištění odkanalizování dalších lokalit města a postupné přepojování stávajících lokálních ČOV na soustavný stokový systém, což ovšem předpokládá vytvoření potřebné čistírenské kapacity ÚČOV.
V souvislosti s ÚČOV předseda výboru konstatoval, že návrh zadání stanovuje také požadavek nadále sledovat záměr vymístit ÚČOV mimo urbanizované území (územní rezerva byla vymezena v regionu Klecan). Splnění tohoto požadavku v dohledné době se však částečně dostává do rozporu s nutností rychlého zkapacitnění a zvýšení účinnosti čištění do roku 2010 a s tím související plánované desetimiliardové investice do rekonstrukce stávající ÚČOV.
Zadání zmiňuje také relativně vysoký podíl orné půdy a nejmenší podíl pozemků určených k plnění funkce lesa ve srovnání s ostatními kraji. Deficit se projevuje především na severním, západním a jihovýchodním okraji Prahy.
V této souvislosti se předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche dotázal zástupců Útvaru rozvoje hl. m. Prahy, zda a do jaké míry bude ve druhé fázi při projednání územního plánu, tj. při projednání konceptu, uvažováno s myšlenkou vytvoření Zeleného pásu kolem Prahy, který v návrhu zadání územního plánu není přímo zmíněn.
Ing. arch. Libuše Hadravová z OUP vysvětlila, že téma Zeleného pásu již bylo otevřeno i na výboru životního prostředí. Vzhledem k tomu, že se tento pás kolem Prahy týká návazných rozvojových ploch, bude nutné tuto problematiku řešit v koordinaci se Středočeským krajem. Tímto tématem se bude více zabývat odbor ochrany prostředí, tak jak vyplývá z usnesení výboru pro životní prostředí.
Ing. Mgr. Miroslav Poche se dále dotázal zástupce URM na vymístění ÚČOV z Císařského ostrova a na případné připojení obce Přezletice k hl. m. Praze v souvislosti s novým územním plánem.
Ing. Jan Bayerle konstatoval, že pro vymístění ÚČOV bude počítáno s územní rezervou, tato problematika je řešena v kapitole „Požadavky a pokyny pro řešení hlavních střetů zájmů“.
Ing. arch. Libuše Hadravová k dotazu na připojení Přezletic vysvětlila, že v tuto chvíli je nutné respektovat správní hranice Prahy. Pokud dojde v budoucnu k rozšíření Prahy o další obce, je zde možnost s touto skutečností dále počítat ve fázi konceptu nebo návrhu.
Usnesení:
Výbor infrastruktury bere na vědomí návrh zadání Územního plánu hl. m. Prahy a doporučuje ho Zastupitelstvu hl. m. Prahy ke schválení.
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
4) Změna Z 1439/00 Územního plánu SÚ hl.m. Prahy
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl změnu Z-1439, která řeší umístění sběrné komunikace Nová Komořanská s mimoúrovňovým napojením na Pražský okruh. V rámci veřejného projednání byla k původní variantě zaslána ještě druhá alternativa, kterou zpracoval Atelier Životního prostředí.
Původní varianta umísťuje trasu Nové Komořanské jižním směrem ve stopě stávající Komořanské na území MČ Praha 12, která by byla rozšířena a pro její pokračování by byla zčásti využita dnešní železniční trať (ve směru Vranné nad Vltavou). Tato trať by byla přeložena západní směrem.
Druhá nově navržená varianta navrhuje odvést dopravu mostem na levý břeh Vltavy do Strakonické ulice v MČ Praha Zbraslav. Mostní těleso je navrženo hned nad soutokem Vltavy a Berounky.
Ing. Martin Čemus doplnil, že 2. varianta byla prosazována pouze několika občanskými sdruženími a Atelierem životního prostředí a z dalšího posouzení vlivu na životní prostředí nevychází lépe než varianta původní.
Ing. Marcel Rúckl konstatoval, že i výbor dopravy, jehož je členem, podpořil variantu č.1, kladné stanovisko k variantě č. 1 vyjádřil i Ing. Petr Valenta.
Mgr. Petr Štěpánek CSc. se dotázal, zda u první varianty nebude problém blízkost dvou velkých křižovatek. Ing. Martin Čemus vysvětlil, že Ministerstvo dopravy vydalo souhlas s variantou č. 1 za podmínky respektováni závěrů podle materiálu „Optimalizace křižovatky Komořanská…“, tzn. při respektování určitých podmínek je blízkost dvou křižovatek možná.
Usnesení:
Výbor infrastruktury doporučuje Zastupitelstvu hl. m. Prahy schválit změnu Z-1439/00 Územního plánu SÚ hl. m. Prahy v původní variantě č.1.
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
5) Plnění plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS a.s. na rok 2007 a Plán obnovy vodohospodářské infrastruktury na rok 2008
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche stručně okomentoval plnění plánu obnovy vodohospodářského majetku za rok 2007. Finanční zdroje na akce hrazené z nájemného byly v závěru roku 2007 navýšeny o 10,5 mil Kč. Celkově tak zdroje z nájemného na rok 2007 činily 886,8 mil Kč. V období leden- prosinec 2007 představovalo plnění 100,13 % investičního plánu- o rozdíl ve výši 1,14 mil bude snížen zdroj nájemného na rok 2008.
Finanční zdroje pro akce zařazené k financování z vodného a stočného pro rok 2008 byly v lednu projednány a schváleny RHMP ve výši 880 mil Kč. V této souvislosti předseda výboru konstatoval, že výše těchto prostředků není dostatečná ani pro realizaci prosté reprodukce majetku.
Do plánu jsou proti původnímu návrhu projednaném představenstvem PVS zařazeny také některé akce dosud hrazené z rozpočtu HMP vzhledem k nutnosti jejich dokončení (celkem 3 akce- celkové náklady 60 mil). Důvodem je fakt, že finanční prostředky pro investiční akce z kap. 02 byly schváleny ve výši 132 mil, tj. necelých 25% navrhovaných potřeb.
Nejvíce prostředků je určeno k financování již rozestavěných akcí- v celkové výši 636,6 mil Kč. U většiny se předpokládá dokončení letos, případně v roce 2009.
U nově zahajovaných staveb byly k realizaci přednostně zařazeny akce, u nichž je nutná koordinace s ostatními investory. Plán pro rok 2008 počítá s financováním těchto nově realizovaných akcí ve výši 138,5 mil Kč.
Předseda výboru infrastruktury Mgr. Ing. Miroslav Poche se dotázal technického ředitele PVS a.s. Ing. Karla Rezka, zda již byla zahájena analýza variant řešení kalového hospodářství a s jakým výsledkem, případně kdy bude zahájena, vzhledem k tomu, že plán počítá s náklady na koncepční studii ve výši 3 mil Kč.
Ing. Karel Rezek odpověděl, že PVS a.s. zpracovala souhrnný materiál, který je předmětem jednání pracovní skupiny. Tato pracovní skupina zúžila původních 70 variant řešení kalové koncovky na 10 variant, a v tuto chvíli je již hotova závěrečná zpráva.
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche se dále dotázal, na jaké akce a v jakém rozsahu se uvažuje čerpání prostředků z operačního programu Životní prostředí.
Ing. Karel Rezek vysvětlil, že je již hotov text žádosti včetně analýzy, problémem ale zůstává, jak vyhovět podmínkám přijatelnosti co se týče délky provozovatelských smluv. V době, kdy byly tyto smlouvy uzavřeny, byly v pořádku. Bylo by vhodné upravit smluvní vztahy, aby bylo možné čerpat prostředky z EU. V této věci probíhají intenzivní jednání s Ministerstvem životního prostředí.
Usnesení:
Výbor infrastruktury bere na vědomí Informaci k plnění plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS a.s. na rok 2007 a Plán obnovy vodohospodářské infrastruktury na rok 2008
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
6) Zpráva k ÚČOV
Ing. Jan Bouček přednesl pravidelnou zprávu k aktuálnímu stavu ÚČOV na Císařském ostrově a zodpovídal dotazy členů výboru.
Předseda výboru infrastruktury Mgr. Ing. Miroslav Poche se dotázal na výsledky nabídky konsorcia ASCOH2O a dále na to, v jaké fázi je jednání s Povodím Vltavy ohledně umístění ÚČOV.
Ing. Jan Bouček odpověděl, že Povodí Vltavy si nechalo udělat posudek na vliv 100leté, 5leté a 20leté vody s ohledem na předpokládané umístění ÚČOV a v tuto chvíli zatím nevydalo závěrečné stanovisko. Jeho vyjádření bude součástí další komunikace s odborem ochrany prostředí MHMP, který ho zahrne do svého stanoviska. Nabídka konsorcia ASCOH2O není vzhledem nabízené ceně reálná.
Ing. Petr Valenta vznesl dotaz k provozovatelským smlouvám ve vztahu k financování ÚĆOV. Mgr. Petr Štěpánek CSc. odpověděl, že budou pokračovat další jednání v této věci.
Usnesení:
Výbor infrastruktury bere na vědomí Zprávu k aktuálnímu stavu ÚČOV na Císařském ostrově.
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
7) Zpráva o činnosti výboru infrastruktury v období 1.9. 2007 – 31.1. 2008
Dalším materiálem, který členové výboru dostali k dispozici, byla zpráva o činnosti výboru infrastruktury v období od 1.9. 2007 do 31.1. 2008. Zpráva o činnosti výboru bude zařazena na pořad dubnového jednání ZHMP.
Usnesení:
Výbor infrastruktury schvaluje Zprávu o činnosti výboru infrastruktury v období od 1.9. 2007 do 31.1. 2008.
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
8) Různé
JUDr. František Hoffman se vrátil k původní diskusi ohledně délky provozovatelských smluv a vyslovil otázku, jak je možné, že Ministerstvo životního prostředí nejprve potvrdilo, že jsou smlouvy v pořádku a následně tyto smlouvy představují problém pro čerpání prostředků z OP životní prostředí. Bylo by také vhodné oslovit nám. Reedovou, aby informovala výbor ohledně nájemních smluv.
Ing. Jiří Toman doplnil, že nově uzavřené smlouvy jsou v pořádku, největší problém proto představuje ÚČOV.
Ing. Pavel Klega v této souvislosti konstatoval, že by bylo vhodné, aby byla PVS a.s. 100% vlastněna Prahou. V tuto chvíli je připravován tisk do Rady hl. m. Prahy, který bude předložen i výboru infrastruktury. Zdroj pitné vody Káraný a.s. už prodej akcií odsouhlasil.
Po další diskusi na toto téma přijal výbor infrastruktury následující usnesení:
Výbor infrastruktury žádá nám. Reedovou o informaci o nájemních smlouvách a jejich vztahu k Operačnímu programu životní prostředí a o projednání stanovisek Ministerstva životního prostředí v Komisi pro transparentní veřejnou správu (v protikorupčních orgánech města).
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. Miroslav Poche poděkoval přítomným členům za účast a zasedání výboru infrastruktury ZHMP ukončil.
V Praze, dne 31. března 2008
Ing. Mgr. Miroslav Poche
předseda výboru infrastruktury ZHMP
Ing. Jiří Toman
tajemník výboru
JUDr. Ing. Miloslav Ludvík
ověřovatel zápisu