Zápis z jednání komise Rady HMP pro památkovou péči na území HMP, ze dne 16.2. 2004

 

 

Hlavní město Praha

 

 

 

 

Z Á P I S

 

z pátého jednání

komise Rady HMP pro památkovou péči

na území hlavního města Prahy

 

 

 

 

 

 

 

dne 16. února 2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Přítomni: Mgr. Bohumil Černý, Ing. Jan Bürgermeiester, prof. ing. arch. Petr Urlich, ing. arch. Jan Sedlák, Jan Kněžínek, doc. ing. arch. Jakub Cigler, PhDr. Michael Zachař, Pavel Jerie, PhDr. Zdeněk Dragoun, RNDr. Ivana Bursíková, RNDr. Igor Němec, PhDr. Jan Vojta,  ing. arch. Jiří Musálek (tajemník komise).

 

Omluveni: ing. arch. Igor Filipovič, prof. PhDr. Mojmír Horyna, ing. arch. Martin Němec,

 

Hosté: Vladimír Vihan, ing. František Stádník, ing. Světlana Kubíková (MHMP-SÚRM).

 

 

Program:

 

1.  Náměstí Jana Palacha – studie 

přizván: ing. arch. akad. arch. Václav Králíček

 

2.  Rozvoj města a bývalých průmyslových zón

přizvána: ing. Světlana Kubíková (MHMP-SÚRM)

 

3.  Ideové návrhy sloupů pro označení výšky záplav tzv. tisíciletou vodou.

 

4.  Různé:

 

-  informace o koordinačních schůzkách řešících vzhled města,

-  návrhy na zpracování vyhlášky o vzhledu města,

-  informace o činnosti MHMP – OPP,

-  Krávy v Praze (informace o rozmístění – radní RNDr. Igor Němec),

-  výměna veřejného osvětlení na Staroměstském nám.,

-  instalace upoutávače (odečet vstupu do EU) v centru Prahy,

-  Závod míru 2004 – dojezd na Staroměstské nám.

 

 

 

Program jednání byl v tomto znění jednomyslně schválen přítomnými členy komise. Jednání řídil Mgr. Bohumil Černý, předseda komise. Dále členové komise odsouhlasili jednomyslně znění zápisu z 4. zasedání komise ze dne 1. 12. 2003.

 

 

 

 

 

1. Úpravy parteru náměstí Jana Palacha – variantní studie na základě vítězného návrhu ideové soutěže.

 

Autor studie ing. arch. akad. arch. Václav Králíček v úvodu představil studii revitalizace Palachova náměstí.

 

Nám. J. Palacha na sebe v tomto návrhu převzalo státotvornou funkci „náměstí republiky“. Základní koncepce náměstí jako monumentální vydlážděné plochy se stožárem státní vlajky uprostřed studie se nemění, ale je doplněna o asymetricky umístěný vodní prvek – fontánu a o mobilní kontejnerovou stříhanou zeleň.

 

Jako hlavní dlažba prostoru náměstí je navržena kamenná velkoformátová dlažba – znělec, dlaždice 40x40 cm a 40x30 cm. Povrchy pochozích ploch budou v zájmovém území vydlážděny a předlážděny pražskou mozaikovou dlažbou. Povrchy pojezdových ploch budou vydlážděny žulovými kostkami do pískového lože. Plochy pochozích ploch nábřeží budou koncipovány jako nasákavá skladba jemných hutněných písků. Vlajkový stožár na pozměněném výdechu podzemních garáží bude vyroben z kovových segmentů a jeho výška bude taková, aby mírně (na výšku vlajky) převyšoval římsy okolních budov. Socha Josefa Mánesa od B. Kafky zůstává na původním místě, v kompozici s Mánesovým mostem. Socha Antonína Dvořáka od J. Wagnera je v soutěžním návrhu přesunuta ke vstupu do Galerie Rudolfina, místa neméně významného. Rozpracovaná studie nově nachází pro pomník A. Dvořáka místo přímo na náměstí. V hlavním prostoru náměstí budou použity stávající kandelábry imitující osvětlovací tělesa z 19. století, v parku u Vltavy budou doplněny moderními svítidly v nižší hladině osvětlení.

 

Diskuse:

Členové komise vznesli postupně řadu otázek, které souvisely především se vstupními podmínkami soutěže.

 

Vzhledem k různorodosti názorů se členové komise shodli na tom, že k dosažení jednoznačného názoru je třeba, aby všichni členové komise byli seznámeni se vstupními podmínkami architektonické soutěže. Z tohoto důvodu bylo jednání přerušeno.

 

Do příštího jednání komise MHMP-OPP rozešle všem členům komise vstupní soutěžní podmínky architektonické soutěže „Úprava parteru náměstí Jana Palacha a Alšova nábřeží v Praze 1, včetně definitivního umístění pomníku Antonína Dvořáka a na vyhledání budoucího zpracovatele úplné projektové dokumentace, vč. autorského dozoru“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.  Rozvoj města a průmyslových zón.

 

 

Ing. Světlana Kubíková, ředitelka MHMP-SÚRM, představila přítomným členům komise aktuální rozpracovanost jednotlivých studií rozvoje průmyslových zón.

 

Ing. J. Bürgermeister informoval o přípravě workshopu k aktualizaci urbanistického plánu ve spolupráci s vysokými školami. Dále upozornil na nutnost zpracování dokumentace v souvislosti s přípravou regulačních studií Holešovic, jaké objekty vykazují památkové hodnoty a co je třeba památkově chránit, zejména v areálu nemovité kulturní památky -  Holešovická tržnice. Zpracovaná dokumentace bude sloužit ke koordinaci při přípravě regulačních studií regenerace průmyslových zón.

 

Prof. ing. arch. P. Urlich přítomné členy informoval, že na ČVUT vzniklo výzkumné centrum pro průmyslové dědictví, které se mj. intenzivně zabývá problémy regenerace průmyslových zón a jejich rozvojem. Vyzval členy komise k případné spolupráce s tímto výzkumných centrem. Jedná se o jediné odborné pracoviště, které se regenerací průmyslových zón zabývá a je v kontaktu s mezinárodními výzkumnými skupinami, které se této problematice věnují. Přislíbil zaslat členům komise výroční zprávu výzkumného centra.

 

P. Jerie podotknul, že v minulosti hrálo důležitou roli zakomponování  veřejných budov do řešených území. V současnosti bychom se měli vyvarovat řešení regenerace průmyslových zón pouze kancelářskými budovami.

 

PhDr. J. Vojta: „Pokud město neuvažuje o své další expanzi, nýbrž se zajímá a podporuje regeneraci území, zvyšuje to jeho atraktivitu.“

 

 

 

 

 

3.  Ideové návrhy sloupů pro označení výšky záplav tzv. tisíciletou vodou.

 

J. Kněžínek, ředitel MHMP-OPP, informoval přítomné členy komise o přípravě ideových návrhů sloupů pro označení výšky záplav. MHMP-OPP při přípravě ideových návrhu spolupracuje se sochařem p. Kašparem.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.  Různé:

Informace o koordinačních schůzkách řešících vzhled města.

J. Kněžínek, ředitel MHMP-OPP, informoval přítomné členy komise o výsledcích koordinačních schůzek svolaných za účelem zlepšení péče o vzhled města. Informoval o svozu nepovolených reklam a nepovolených zábran na komunikacích na území  MČ Praha 1, o návrhu změny tržního řádu. Na všechny veřejné prostory bude nazíráno jako na tržní místo. Veškerá prodejní místa budou uvedena v příloze tržního řádu, jinak na ně bude pohlíženo jako na nelegální. Návrh nařízení, kterým se mění vyhláška č. 27/1988 Sb. hl. m. Prahy, kterou se vydává tržní řád, řeší vypuštění několika míst pro nabídku zboží na území Prahy 1 a některých předsunutých prodejních míst také na území Praha 1. Jedná se hlavně o lokalitu Havelská ul.

 

 

Návrhy na zpracování vyhlášky o vzhledu města.

J. Kněžínek, ředitel MHMP-OPP, informoval přítomné členy komise o přípravě věcného záměru návrhu vyhlášky o vzhledu Pražské památkové rezervace, který připravuje MHMP-OPP.

 

 

Výměna veřejného osvětlení na Staroměstském náměstí.

Pavel Jerie, náměstek NPÚ, uvítal záměr výměny veřejného osvětlení na Staroměstském náměstí a požádal ředitele MHMP-OPP o svolání pracovní schůzky za účelem projednání záměru výměny veřejného osvětlení na Staroměstském nám. Ke schvalovacímu procesu je nutné předložit fotomontáž s dvěma typy výměny za historizující typy osvětlení a veškerou vizualizaci.

 

 

 

Další body programu byly z časových důvodů přesunuty na příští jednání komise.

 

Příští jednání komise bude svoláno na 26. 4. 2004 od 15.00 do 17.00 hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní město Praha

 

 

 

 

Ověřil: 

 

 

 

  Mgr. Bohumil Černý (předseda komise)

 

      

 

  …………………………………

 

 

Ing. arch. Jiří Musálek (tajemník komise) 

 

   

 

  ………………………………….

 

 

 

Zapsala: 

 

  Mgr. Bohuslava Fuxová

 

 

 

  ………………………………….

 

3. srpna 2004
3. srpna 2004