Zápis z jednání Výboru dopravy ZHMP, ze dne 8.10. 2009

 

Přítomni: Ing. David Vodrážka,  Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Ing. Vladislav Mareček,  Štěpán Šlosár,  Ing. Petr Valenta,  Ing. Antonín Weinert CSc.,  RNDr. Jiří Witzany Ph.D, Ing. Jan Heroudek

 

Omluveni: Radek Lohynský, Radovan Šteiner

 

Ve 14:00 hod. přítomné přivítal a jednání Výboru dopravy ZHMP zahájil  předseda Ing. David Vodrážka.

 

Ověřovatel zápisu: navržen byl RNDr. Jiří Witzany Ph.D

 

Hlasování:             pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen RNDr. Jiří Witzany Ph.D.

 

Program:

 

  1. Vyhodnocení průzkumu bezbariérové přístupnosti MHD
  2. Problematika paralelní přistávací dráhy Letiště Ruzyně
  3. Aktualizace rozvoje železniční infrastruktury na území hl.m. Prahy
  4. Informace o jízdním řádu ČD 2009/2010
  5. Projednání rozpočtových priorit v kapitole doprava rozpočtu hl.m. Prahy
  6. Celoměstsky významné změny ÚP SÚ HMP II
  7. Různé

 

 

 

Bod 1: Vyhodnocení průzkumu bezbariérové přístupnosti MHD

 

Materiál přednesl Bc. Michal Prager, předseda pracovní skupiny MHMP pro Prahu bezbariérovou a otevřenou a pan Čipera zastupující občanské sdružení Asistence. Cílem průzkumu,  bylo zjistit, jak zlepšit současné podmínky občanů při pohybu ve veřejném prostoru zejména při cestování městskou hromadnou dopravou. Průzkum byl zpuštěn v červnu a byl ukončen koncem září letošního roku. Průzkumu se zúčastnilo 1346 občanů, největší zastoupení měli cestující s malými dětmi a kočárky (47 %), dále lidé se zdravotním pojištěním a osoby pomáhající (35%) a dále senioři (18 %).  Průzkum probíhal jak elektronickou formou na portálu www.bezbarierova.praha.eu, tak v podobě tištěných dotazníků.

 

Diskuse:

 

Zajíček: Mělo by se dbát, aby při rekonstrukcích uliční sítě a tramvajových tratí, bylo pamatováno na bezbariérové úpravy. Domnívám, že některé případy by bylo dobré řešit s privátním sektorem, tedy s majiteli domů, které jsou nad výstupy z metra, protože tyto případy v praxi činí velké problémy. Jedním příkladem za všechny je nákladní výtah ve stanici I.P.Pavlova, který by bylo možné za relativně malé peníze přestavět na osobní, ale nejde to, protože majitel budovy nám takovou úpravu nedovolí.

 

Ing. Mareček: Pracovní skupina si klade jako ambice stát se jakýmsi koordinátorem nebo konzultantem z hlediska bezbariérovosti v oblasti investic hl.m. Prahy do infrastruktury. Na jednáních jsou účastni zástupci státní správy, Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s., TSK hl.m. Prahy a organizace ROPID.

 

Ing. Vodrážka: Budeme hlasovat o udělení slova zástupci organizace nevidomých.

 

Hlasování:         pro: 10

        proti:0

        zdržel se: 0

Slovo bylo uděleno.  

 

zástupce organizace nevidomých: Měl bych doplňující informaci k uvedenému průzkumu. Nevidomých se uvedeného průzkumu zúčastnilo poměrně málo, ale není to tím, že by neměli žádné problémy při přepravě prostředky MHD. Pro nás jsou velkým problémem vodící linie na nástupištích metra. Prosili bychom tyto linie doplnit tam kde nejsou či chybí i přirozené linie. Jedná se o 8 stanic metra a jde především o zajištění bezpečnosti cestujících. Děkuji za vyslechnutí.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere uvedený průzkum na vědomí.

 

Hlasování:         pro: 10

        proti:0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP doporučuje aktualizovat dlouhodobou koncepci  bezbariérového zpřístupnění stanic metra.

 

Hlasování:         pro: 10

        proti:0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP doporučuje radnímu pro oblast dopravy Radovanu Šteinerovi zajistit financování bezbariérových úprav zpřístupnění stanic metra.

 

Hlasování:         pro: 10

        proti:0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP doporučuje radnímu pro oblast dopravy Radovanu Šteinerovi najít  finanční rezervy, které budou použity na rychlejší zajištění bezbariérovosti dotčených stanic metra.

 

Hlasování:         pro: 10

        proti:0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP doporučuje, aby při investičních akcích v uliční síti a rekonstrukcích tramvajových tratí, bylo pamatováno na bezbariérové úpravy.

 

Hlasování:         pro: 10

        proti:0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

 

Bod 2: Problematika paralelní přistávací dráhy Letiště Ruzyně

 

Materiál přednesl Ing. Miroslav Dvořák, generální ředitel Letiště Praha, a.s.. Letiště Praha v roce 2008 odbavilo 12,5 mil cestujících, provoz probíhá na hlavní a vedlejší dráze, přičemž vedlejší dráha směřuje na území MČ Praha 5,6 a 13. Tedy převážný provoz se odehrává na hlavní přistávací a vzletové dráze.  Saturace této dráhy je 80 %, v roce 2014 dosáhne své maximální kapacity.

 

Diskuse:

 

RNDr. Witzany: V prezentaci mi chybí jedna základní informace, kterou je stav přípravy změny ÚPn hl.m. Prahy. V říjnu loňského roku nejvyšší správní soud zrušil změnu Z-1000 Územního plánu hl.m. Prahy. V důsledku tohoto nelze až do změny územního plánu vydat územní rozhodnutí.

 

Ing. Cvetlerová: Změnu Z-1000 ÚPn hl.m. Prahy nám nejvyšší správní soud zamítl. Předkládáme ji upravenou v říjnu letošního roku opět do Zastupitelstva HMP, ale v současné podobě nemá v sobě zahrnutou problematiku letiště. Není zde proto, protože by se musela posuzovat SEA a na to není časový prostor. V listopadu začínáme projednávat koncept ÚPn a i v tomto dokumentu je však s paralelní dráhou počítáno. 

 

Mgr. Kolínská: Projekt se neobejde bez rozšíření ochranného hlukového pásma. Myslím si, že ekonomická rozvaha v sobě nenese náklady na zhoršené životní prostředí a veškeré negativní vlivy. Také nebylo řečeno jaké limity a jaká maximální kapacita se po výstavbě letové dráhy očekává.

 

Ing. Dvořák: V současné době je dráhový systém na mezní kapacitě. Realizujeme cca 48 pohybů za hodinu, což je rozestup 1 minuta a 25 vteřin. V současné době jsou letadla naváděna optimálně kapacitně ne však z optimálního hlediska zatížení hlukem. Výstavbou letové dráhy opravdu dojde ke snížení hlukové zátěže, neboť letadla se mohou řadit do osy mnoho km již před letištěm a mohou optimálně sestupovat. Makroekonomická studie se zabývala přínosy v měřitelných ukazatelích. Při zpracování jsme vycházeli ze statistických údajů a z konzervativního nárůstu cestujících do roku 2020.

 

Mgr. Kolínská: K Zásadám územního rozvoje byly k rozšíření letiště tři hlavní námitky, prosím o komentář.

 

Ing. Cvetlerová: Toto jsou pouze podmínky k dalším dokumentacím a pro další řešení. Limity vyplynou z EIA, která bude zpracovávána v rámci územního rozhodování a další informace se dozvíte z hlukové studie, kterou budeme požadovat pro zpracování Konceptu ÚPn hl.m. Prahy a následně návrhu změny ÚPn 939.

 

Ing. Dvořák: Co se týká limitů, tak v roce 2020 je plánováno přepravit 20 mil cestujících. Tranzitní letecká doprava je v Praze nulová. Podíl nákladní letecké dopravy je 1,2 % z celkového počtu pohybů.  

 

RNDr. Witzany: Jak je to s dokumentací EIA?

 

Ing. Cvetlerová: EIA se nezpracovává v rámci územního plánu, ale posuzuje se strategická EIA, kterou my budeme obstarávat. Ale to bude až k dalšímu stupni tedy ke Konceptu. Samotná EIA se pak vypracovává v rámci územního řízení na vlastní projekt.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí informaci o výstavbě paralelní přistávací dráhy.

Hlasování:         pro: 10

        proti:0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP podporuje výstavbu paralelní přistávací dráhy.

Hlasování:         pro: 9

        proti:1

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

Bod 3: Aktualizace rozvoje železniční infrastruktury na území hl.m. Prahy

 

Materiál přednesli Ing. Jan Komárek, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty a Ing. Pavel Mathé, technický náměstek stavební správy Praha, SŽDC. V akci zastávka Praha Kačerov dochází k připomínkám smlouvy mezi dvěma investory (SŽDC a Dopravní podnik hl.m. Prahy a.s.) o vzájemné koordinaci. Probíhá dokončování stavby Nového spojení, kdy územním rozhodnutím bylo rozhodnuto obnovit veškeré komunikace a doplnit je o cyklostezku po zrušené vítkovské trati. Příští týden máme jednání s TSK hl.m. Praha jako investorem cyklostezky a námi jako investorem pro některé části této cyklostezky.

 

Diskuse:

 

Ing. Dostál, ředitel TSK hl.m. Prahy: V materiálu je nepřesně uvedeno, že TSK hl.m. Prahy brání zhotovení cyklostezky, neboť jsme zatím od SŽDC neobdrželi stavební povolení, tak abychom mohli vyhlásit výběrové řízení a provést danou akci.

 

Ing. Vodrážka: Doporučoval bych, aby TSK hl.m. Prahy se SŽDC na toto téma jednalo a situaci si vyjasnilo.

 

Ing. Komárek: Bylo tu řečeno, že 15. října máme s TSK hl.m. Prahy jednání na toto téma.

 

Ing. Vodrážka: Navrhuji tedy z předloženého materiálu vyškrtnout poslední souvětí a po společných jednáních předložit na některé z dalších jednáních Výboru dopravy krátkou informaci. 

 

Mgr. Kolínská: V té informaci mě chybí zásadní informace, kolik peněz půjde do rozvoje a modernizace železniční infrastruktury. Dále se mi zdá zvláštní, že se ustupuje od modernizace trati Praha-Kladno. Navrhuji následující usnesení: Výbor dopravy, žádá aby SŽDC zintenzivnilo přípravu stavby modernizace trati Praha Kladno v souladu s memorandem z roku 2008. Výbor dopravy ZHMP žádá primátora hl.m. Prahy, aby se obrátil na předsedu vlády se žádostí o přehodnocení priorit investic financovaných ze SFDI na území hl.m. Prahy nezbytných pro kvalitní funkci železnice v hl.m. Praze i tranzitních koridorů.

 

 

Ing. Komárek: Financování trati Praha Beroun bude probíhat z operačního programu Doprava. Dnes jsme ve stadiu, že opětovně otevíráme přípravnou dokumentaci s cílem zreálnit některé finanční vstupy. Co se týká modernizace trati Praha Kladno, tak Vás chci ujistit, že i nadále tuto akci připravujeme. Naším záměrem je znovu sezvat signatáře memoranda a předložit jim informace o aktuálním stavu a znovu si nechat potvrdit společný cíl. 

 

Ing. Vodrážka: Domnívám se, že abychom doporučovali primátorovi, aby jednal o tom jak mají být přestrukturalizovány finanční prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury, není příliš vhodné. Neboť ze SFDI je například financován i Pražský okruh, který je rozhodně prioritou hl.m. Prahy. V předloženém materiálu není zmínka o financích mimo jiné i proto, že není schválen státní rozpočet na příští rok.

 

Ing. Adámek: U berounské trati se jedná o vybudování tunelu Praha –Beroun a až tento tunel převezme část dopravy, potom se může začít rekonstruovat trať podél Berounky. Dále vím o tom, že stavba Holešovice – Bubeneč se zastávkou Pobaba je projekčně připravená a pokud budou peníze může se začít stavět. Dopravní podnik hl.m. Prahy má i připraveno prodloužení tramvajové tratě k této zastávce. 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí materiál.

 

Hlasování:         pro: 10

        proti:0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP žádá primátora hl.m. Prahy, aby se obrátil na předsedu vlády se žádostí o přehodnocení priorit investic financovaných ze SFDI na území hl.m. Prahy nezbytných pro kvalitní funkci železnice v hl.m. Praze i tranzitních koridorů.

 

Hlasování:         pro: 2

        proti:3

        zdržel se: 5

Usnesení nebylo schváleno.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP žádá, aby SŽDC zintenzivnilo přípravu stavby modernizace trati Praha Kladno v souladu s memorandem z roku 2008.

 

Hlasování:         pro: 10

        proti: 0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

Bod 4: Informace o jízdním řádu ČD 2009/2010

 

Materiál přednesl Alois Kašpar, ředitel krajského centra osobní dopravy Praha. Městská linka S 41 interval 30 minut ve špičce, 60 minut v sedle a je plně pokryta rekonstruovanými vozy Regionova.

 

Diskuse:

 

Zajíček: Domnívám se, že bychom měli ještě dostat informaci od organizace ROPID o veškeré dopravě. Dále se domnívám, že nám vázne výstavba potřebných zastávek a přestupních uzlů.

 

Ing. Prokel: Jsme připraveni předat jakoukoliv prezentaci dopravního systému na území hl.m. Prahy. Připravujeme roční plán dopravy v kterém jsou i mimo jiné koordinace, kterých je cca 1200. 400 koordinací návaznosti jedné linky na druhou a 800 koordinací typu rozestupu spojů. Dále připravujeme i tříletý regionální dopravní plán. Spolupracujeme i s Dopravním podnikem hl.m. Prahy na výhledu na deset let dopředu, který vychází z určitých strategických koncepcí Dopravního podniku hl.m. Prahy.

 

Ing. Březina: Z hlediska provozní dotace na Pražskou integrovanou dopravu by bylo dobré si říci jak jsou pravidla stanoveny a jak budou nastaveny i do budoucna. Dále bych měl dotaz jaká je průměrná vytíženost S-linky?

 

Kašpar: Průměrné vytížení S - linky na tzv. místokilometry  v ranní špičce je 110 %. Tedy kapacita v ranní špičce pracovního dne je prakticky vyčerpaná. Zde se nám potvrdila teorie, že nabídka generuje poptávku, kdy jasné zvýšení počtu spojů nám zvedlo i počet cestujících v Pražské integrované dopravě.   

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí informace o jízdním řádu ČD 2009/2010  a  zařazuje plán organizace městské hromadné dopravy na území hl.m. Prahy na některý z dalších jednání.   

 

Hlasování:         pro: 10

        proti: 0

        zdržel se: 0

 

Usnesení bylo schváleno.

 

Bod 5: Projednání rozpočtových priorit Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s. v kapitole doprava rozpočtu hl.m. Prahy.

 

Materiál přednesl Ing. Radek Zamrazil, technický ředitel Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s.. Předložený materiál vychází z nejnutnějších priorit, které je třeba realizovat např. příprava výstavby trasy metra D, prodloužení metra trasy A, komplexní zasmluvněná obnova vozových parků, výstavba nových tramvajových tratí a jejich nutné obnovovací investice.  

 

Diskuse:

 

Ing. Weinert: Na některém z minulých jednáních nám pan radní pro dopravu slíbil, že předloží návrhy rozpočtu kapitole doprava na rok 2010.

 

Zajíček: Počítá se někdy s tím, že se budou rekonstruovat tramvaje T6? V materiálu je určitá pochybnost o rekonstrukci tramvajové trati na Plzeňské. A dále mám dotaz na etapizaci přípravy PPP projektu na trasu metra D.

 

Ing. Zamrazil: Ano, zabýváme se myšlenkou rekonstrukcí tramvají T6, ale není to hlavní prioritou Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s..

 

RNDr. Witzany: Mám dotaz týkající se veřejné soutěže na zhotovení projektové dokumentace metra 1 D. Byly tři uchazeči a uchazeč, který nabídl nejnižší cenu byl vyřazen.

 

Ing. Zamrazil: Na Plzeňské zejména v úseku od vozovny Motol nahoru do Makovského omezujeme provoz vozů 14 T.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych poprosit, abychom dostali analýzu přínosu a nákladů prodloužení trasy metra A. Dále se chci zeptat, jestli má Dopravní podnik hl.m. Prahy nějakou studii, jak se zlepší doprava v dané oblasti po zprovoznění metra.

 

Ing. Mareček: Chci se zeptat zdali při rekonstrukci tramvajové trati v ulici Spálená a Národní je počítáno s bezbariérovou úpravou zastávky Lazarská. 

 

Ing. Zamrazil: Požadavek na analýzu předám kolegovi Ing. Dohnalovi. Co se týká úpravy na Spálené, záleží na reálné výstavbě Copacentra a momentálních finančních prostředcích Dopravního podniku hl.m. Prahy.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP souhlasí s rozpočtovými prioritami Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s. v kapitole doprava rozpočtu hl.m. Prahy.

 

Hlasování:         pro: 8

        proti: 0

        zdržel se: 1

Usnesení bylo schváleno.

 

RNDr. Witzany: Navrhuji doprovodné usnesení, že Výbor dopravy žádá radního pro oblast dopravy Radovana Šteinera o včasné předložení návrhu rozpočtu kapitoly dopravy v rámci rozpočtu hl.m. Prahy do tohoto výboru. 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP žádá radního pro oblast dopravy Radovana Šteinera o včasné předložení návrhu rozpočtu kapitoly doprava v rámci rozpočtu hl.m. Prahy do tohoto výboru.

 

Hlasování:         pro: 9

        proti: 0

        zdržel se: 0

Usnesení bylo schváleno.

 

Bod 6: Celoměstsky významné změny ÚP SÚ HMP II

 

Materiál přednesla Ing. Cvetlerová, ředitelka OÚP MHMP. Tyto změny byly vybrány z 840 podnětů, které daly právnické i fyzické osoby a městské části, jako podněty na změnu Územního plánu hl.m. Prahy. Z nich bylo vybráno 40 do prvního kola a 22 do druhého kola s kterými se pokusím Vás dnes seznámit. Jedná se o schválení zadání změn, některé změny budou procházet ještě dvěmi koly zpracování. 

 

Diskuse:

 

RNDr. Witzany: Zeptal bych se na vazbu ke změně Z – 1000, v tomto návrhu zadání je to změna 939.

 

Ing. Cvetlerová: Změna Z-1000 je projednaná a připravená do Rady HMP 13.10. a 22.10. do Zastupitelstva HMP. Z této změny je vypuštěna z časových důvodů problematika letiště. Změna územního plánu k letišti tvoří samostatnou změnu, kde se bude pořizovat SEA ve dvou fázích (koncept a návrh).

 

RNDr. Witzany: Po schválení změny Z-1000 nebude existovat žádná překážka k vydání územního rozhodnutí pro severozápadní část městského okruhu?

 

Ing. Cvetlerová: I v současné době, tak jak je územní plán platný, tedy před změnou Z-1000, není překážkou pro vydání územního rozhodnutí na severozápadní část okruhu. Stopa městského okruhu je prakticky stejná i ve změně Z-1000.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych se zeptat proč změna 1566 byla zařazena do celoměstsky významných změn. U trojmezí je napsáno, že negativní stanovisko dalo OMI MHMP, ale já se toho stanoviska nemůžu dopátrat.

 

Zajíček: V rámci zadání můžeme zadat věcí více a to proto, aby se dané lokality řádně prověřily včetně stanovisek hygieniků.

 

Ing. Cvetlerová: Změna 1566 byla zařazena, neboť o pořízení změn rozhoduje Rada HMP a následně Zastupitelstvo HMP. Vyjádření OMI MHMP máme k dispozici. Podle nového stavebního zákona v zadání změn územního plánu a v zadání územně plánovacích dokumentací už hygienik nefunguje jako dotčený orgán, tzn., že nedává stanoviska, ale pouze podněty.

 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí seznam celoměstsky významných změn ÚP SÚ HMP II.

 

Hlasování:         pro: 6

        proti: 0

        zdržel se: 2

Usnesení nebylo schváleno.

 

Bod 7: Různé

 

RNDr. Witzany: Objevily se informace o zpoždění výstavby jihozápadní části Pražského okruhu.

 

Ing. Rückl: Ano, zpoždění je např. způsobeno archeologickým výzkumem na stavbě č. 512. Na této stavbě se i převážná většina pozemků musela vyvlastňovat, takže se zdrželo i vykoupení pozemků.

 

Zajíček: Na území města jsou vyznačovány preferenční jízdní pruhy pro autobusy, vozidla taxi a jízdní kola. Na minulém jednání jsem se dotazoval na to, zdali byly tyto vyhrazené pruhy komunikovány s dotčenými městskými částmi. Logicky jsem narazil na nesouhlas MČ Praha 4. Mě samotnému se preferenční pruhy u Krčské nemocnice nezdají vhodné. Busy jedoucí na Kačerov se potřebují dostat do levého jízdního pruhu, ale vyhrazen je pravý a pak mají poměrně malý prostor k manévrování.

 

Ing. Rückl: Ano chápu, že pro osobní automobilovou dopravu je tento stav nevyhovující, ale to je ta preference městské hromadné dopravy. 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

 

 

 

 

 

RNDr. Jiří Witzany Ph.D  

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy

26. října 2009
26. října 2009