Zápis z výboru ZHMP pro výchovu a vzdělání
ze dne 14.10.2002
Výbor Zastupitelstva hlavního města Prahy pro výchovu a vzdělávání
Komise Rady hlavního města Prahy pro školství, mládež a tělovýchovu
Z á p i s
ze společného jednání konaného dne 14. 10. 2002
___________________________________________________________________________
Místo : zasedací místnost č. 349, Mariánské nám. 2, Praha 1
Přítomni : dle prezenčních listin
Omluveni: z výboru ZHMP - Ing. Petr Bratský, Ing. Petr Krejčí, Mgr. Ivan Martínek
z komise RHMP - Mgr. Pravoslav Kohout, Ing. Karel Malý
Hosté :
z odboru SKU MHMP: Ing.Dáša Hostašová, řed.odboru, PhDr. Jaroslav Prošek, pí Yvonne Bendlová, Ing. Vlastimil Matula;
z odboru OMT MHMP: Mgr. Libuše Jiráčková
Ing. Zelený, AC&Z Consultance, s.r.o.
_________________________________________________________________________________
Jednání řídil Doc. Ing. Trojan, CSc., předseda výboru a komise.
Jednání bylo zahájeno v 16.00 hod. a ukončeno v 18.40 hod.
Program a obsah jednání :
1 . Kontrola zápisu z 8. zasedání výboru dne 23.9. 2002
V rámci kontroly úkolů byla všem přítomným předána Zpráva z dohlídek letních táborů v roce 2002, kterou zpracoval odbor OMT MHMP a podrobně komentovala Mgr. Jiráčková, vedoucí oddělení mládeže. Výbor souhlasil se závěry uvedenými ve zprávě a přijal v tomto smyslu usnesení – viz bod V. usnesení tohoto jednání.
Dále Ing. Hostašová, ředitelka odboru SKU MHMP, v rámci plnění úkolů z minulého zasedání výboru informovala o aktuálním stavu odstraňování povodňových škod v nejvíce postižených budovách škol a školských zařízení (v Karlíně, Velké Chuchli a v dalších lokalitách) a o zajištění náhradních prostor pro výuku do doby zprovoznění budov.
Po provedené kontrole úkolů byl zápis schválen bez připomínek.
Kontrola zápisu z jednání komise dne 16.9.2002
Na minulém jednání komise nebyly uloženy žádné úkoly. Komponované pořady k summitu NATO v kině Blaník – vzhledem k tomu, že byl v Praze po srpnových povodních posunut začátek školního roku, byly první reakce ze strany škol rozpačité. V současné době přicházejí ze strany ředitelů jednotlivých škol kladné ohlasy, což potvrzují i pracovníci SKU MHMP, kteří se programů účastní.
Zápis byl schválen bez připomínek.
2. Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy v hl.m. Praze
(dále jen “Dlouhodobý záměr”)
V návaznosti na předchozí jednání výboru i komise k tomuto koncepčnímu materiálu, který všichni obdrželi k připomínkám, měl úvodní slovo za zpracovatele Dr. Prošek, vedoucí oddělení koncepce školství a dalšího vzdělávání odboru SKU MHMP. Předal přítomným stručný výtah z materiálu nazvaný Záměry a strategie rozvoje vzdělávání hlavního města Prahy a informoval o stavu připomínkového řízení k první verzi Dlouhodobého záměru. Ukončení připomínkového řízení je k 20.10.2002. Za zpracovatelský tým dále informace o současném stavu prací na Dlouhodobém záměru doplnil Ing. Zelený z agentury AK&Z Consultance, s.r.o. Upozornil zejména na potřebu materiál v další fázi doplnit o ekonomickou část, neboť realizace některých záměrů může znamenat pro hl.m. Prahu i vynaložení značných finanční prostředků.
Radní Ing. Tomčík připomněl, že se současně připravuje také materiál Koncepce rozvoje výchovy a vzdělávání v hl.m. Praze, který bude mimo jiné konkrétně zahrnovat koncepční záměry městských částí hl.m. Prahy na úseku školství v jejich působnosti, tj. především v oblasti základních a mateřských škol.
V obsáhlé diskusi k projednávanému tématu byly ze strany přítomných uplatňovány různé připomínky a náměty a zvažovány jejich finanční dopady. Mimo jiné byla diskutována otázka finanční náročnosti žádoucího dorovnání platů pražských učitelů a možnosti rozpočtu města, dále potřeba do Dlouhodobého záměru více zapracovat vysoké školství ve vztahu ke školství regionálnímu a vzdělávání učitelů, potřeba výrazněji reflektovat Strategický plán hl.m. Prahy, potřeba iniciovat novelizaci zastaralých vyhlášek a jiných právních předpisů ve školství a řada dalších námětů. Je třeba, aby zpracovatelé provedli vyhodnocení připomínkového řízení k první verzi Dlouhodobého záměru - soupis připomínkových míst s uvedením obsahu připomínek a vyjádřením, zda připomínky byly či nebyly akceptovány. Závěrem diskuse bylo konstatováno, že v současném stavu je Dlouhodobý záměr ve fázi rozpracovanosti, dokončují se závěry u jednotlivých kapitol, chybí odhady finančních dopadů, které je nutno doplnit. Touto rozpravou a přijetím usnesení splnily VVV a KŠMT bod 9 uložený v příloze č.1 „Postup při zpracování a projednávání Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy v HMP“, která je součástí usnesení Rady HMP č.1332.
Závěr - návrh usnesení :
1. výbor a komise
b e r o u n a v ě d o m í stav zpracování Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy v hlavním městě Praze a doporučují jeho doplnění na základě připomínek a námětů z diskuse a d o p o r u č u j í Radě hl.m. Prahy, aby v dalších fázích zpracování tohoto koncepčního materiálu uplatňovala harmonogram přijatý jejím usnesením č.1332 ze dne 3.9.2002;
2. výbor d o p o r u č u j e odborům SKU a OMT MHMP, aby provedly inventuru právních předpisů týkajících se pedagogicko organizační dokumentace škol a školských zařízení a nevyhovující a zastaralé předpisy navrhly k novelizaci Termín: březen 2003
3. Informace o přípravě výroční zprávy o stavu školství v hl.m. Praze za školní rok 2001/2002
Ing. Hostašová, ředitelka SKU MHMP, informovala o předání výročních zpráv z jednotlivých škol na odbor v termínu do 9.9.2002, v listopadu má být zpráva předložena do Rady HMP a v prosinci do ZHMP. V termínu do 31.1.2003 pak bude výroční zpráva odevzdána na MŠMT. Zatím je zpracována část zprávy za mateřské, základní a speciální školy, do konce týdne bude připravena část týkající se gymnázií a dalších typů škol a školských zařízení. Mgr. Šmahová doplnila informaci za odbor OMT MHMP, který má zprávu za svůj úsek, tj. za základní umělecké školy a volného času, tělovýchovy a sportu, hotovou v pracovní podobě a předá ji odboru SKU v konečné podobě do konce příštího týdne.
Závěr: výbor b e r e n a v ě d o m í stav přípravy výroční zprávy o stavu školství v hl.m. Praze za školní rok 2001/2002 a termíny předložení Radě HMP - listopad 2002 a ZHMP - prosinec 2002.
4. Výsledek hospodaření škol za první pololetí 2002 a návrh rozpočtu hl.m. Prahy v kapitole 04 -školství na rok 2003
O výsledcích hospodaření informovala pí Bendlová z ekonomického oddělení SKU MHMP:
Běžné výdaje v kapitole 04 vlastního hospodaření hl.m. Prahy byly čerpány na 64,6 %, z toho prostředky na platy u přímo řízených organizací na 51,5 %. Průměrná mzda pracovníků přímo řízených organizací vzrostla o 3,2 % proti roku 2001 a činí v průměru 15 638 Kč; promítá se zde částečně úprava tarifů od 1.3.2002. Průměrná mzda pedagogických pracovníků činí 17 494 Kč, nepedagogických pracovníků 10 710 Kč.
Nenárokové složky platů (osobní příplatky vč. mimořádných odměn) činí v porovnání k nárokovým složkám 14,8 %. Druhé kolo rozpočtového řízení, které nyní probíhá, ukáže podle letošních výkonových ukazatelů škol, jaký bude vývoj rozpočtu ve druhém pololetí roku 2002. Zatím se situace podle pí. Bendlové nejeví nijak kriticky.
Rozpočet 2003
Pí Bendlová seznámila přítomné s návrhem rozpočtu v části :
Běžné výdaje jsou navrhovány v celkové výši 6.302 300 tis. Kč. V oblasti samosprávy 346 874 tis. Kč - navýšení oproti roku 2002 o 92 196 tis. Kč; v oblasti státní správy 5 955 426 tis. Kč - stav zůstává na úrovni roku 2002. Z toho činí 5 486 223 tis. Kč přímé výdaje ze státní dotace MŠMT - promítá se zde platová úprava od 1.3.2002 v celoročním vyjádření ( 65 308 tis. Kč ponecháno zatím nerozepsané pro organizační složky, které budou od 1.1.2003 převedeny do právní subjektivity) a 469 203 tis. Kč jsou finanční prostředky na provoz. Prostředky na provoz jsou od roku 2002 v důsledku změny metodiky MF ČR poskytovány z rozpočtu hl.m. Prahy. Částka 61 951 tis. Kč je ponechána v rezervě na provoz škol a školských zařízení hl.m. Prahy a úhradu nájemného hrazeného městským částem za objekty, kde tyto školy sídlí. Probíhají jednání o “odsvěřování” těchto objektů - částky na nájemné budou uvolňovány postupně podle skutečné potřeby.
O návrhu rozpočtu v oblasti kapitálových výdajů referoval Ing. Matula z ekonomického oddělení SKU MHMP:
Na řešení povodňových škod je navrhována celková částka 300 000 tis. Kč v členění na akce povodňové rekonstrukce (115 462,93 tis. Kč), akce OMI MHMP - Mateřská škola Velká Chuchle (30 000,00 tis. Kč) a ostatní školy a školská zařízení včetně MČ (154 537, 07 tis. Kč).
Na rozestavěné, prioritní a havarijní akce celkem 200 020,20 tis. Kč (z toho 94 625,30 uplatňováno na státním rozpočtu). Z této částky na akce MHMP rozestavěné 38 805,00 tis. Kč, na akce MHMP - školní kuchyně a jídelny 50 120,30 tis. Kč a na akce havarijní zahajované 111 094,90 tis. Kč.
Na akce Nové úkoly je navrhováno 79 400,00 tis. Kč.
Celková potřeba finančních prostředků na kapitálové výdaje pro rok 2003 činí 579 420,20 tis. Kč
(v tom zahrnuty akce ve výši 94 625,30 tis. Kč, které jsou uplatněny na MF ČR ke krytí ze státního rozpočtu). Seznam akcí je k dispozici na SKU MHMP.
Závěr: výbor b e r e n a v ě d o m í
1. zprávu o hospodaření škol za první pololetí 2002,
2. přípravu rozpočtu v kapitole 04 na rok 2003
5. Prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže
Doc. Trojan uvedl, že tuto problematiku zaštiťuje na MHMP Dr. Karel Valášek z oddělení koncepce školství a dalšího vzdělávání odboru SKU MHMP jako koordinátor prevence sociálně patologických jevů. Vedoucí tohoto oddělení Dr. Prošek informoval o konferenci na toto téma, která se koná ve dnech 15. - 16. října 2002 ve Velké zasedací místnosti v budově MHMP na Mariánském náměstí. Pozvánka s programem byla zaslána všem členům výboru a komise. Program je připraven, připravena je také tisková konference.
Závěr: výbor b e r e n a v ě d o m í informaci o přípravě a konání konference o prevenci sociálně patologických jevů u dětí a mládeže.
6. R ů z n é
6.1. žádosti o změnu účelu čerpání přidělených grantů v oblasti volného času
Mgr. Jiráčková (OMT MHMP) informovala
- o kladném vyřízení dvou žádostí ředitelem OMT MHMP z důvodu povodňových škod :
104. Pionýrská skupina Fregata - žádost o rozšíření účelu přiděleného grantu na rekonstrukci
Turistické základny Bílina u Koloměřic ve výši zbývající části 21 tis. Kč na odstranění
povodňových škod – základnou prošly dvě povodňové vlny;
KONDOR – skupina Čtrnáctka – žádost o změnu účelu přiděleného grantu ve výši 9 tis. Kč na
nutnou rekonstrukci objektu klubovny zasažené povodní.
- o podání 5 žádostí o změnu účelu z jiných důvodů:
a) Proxima sociale - žádost o změnu využití finančních prostředků přidělených na letní akce
(celkem 90 tis. Kč). Jedná se o částku 10 tis. Kč, která by byla použita na úhradu tří
jednodenních akcí a dvou vodáckých putování s počtem 5 účastníků.
OMT MHMP změnu účelu nedoporučuje (první akce nahlášena dva dny před jejím
zahájením, druhá měla proběhnout v době povodní, počet dětí nesplňuje podmínky grantu)
b) Centrum tvořivé dramatiky - žádost o změnu využití finančních prostředků přidělených na letní akce ve výši 15 tis. Kč . Tábor nebyl z důvodu povodní uskutečněn. Požadavek se týká oprav nábytku a audiotechniky, nákupu výtvarného materiálu, rytmických nástrojů a závěsů. OMT MHMP změnu účelu doporučuje.
c) Klub přátel dětí a mládeže - žádost o změnu využití finančních prostředků v rámci přiděleného účelu na prostory pro činnost sportovních kroužků. Jedná se o částku ve výši
15 tis. Kč. OMT MHMP změnu účelu doporučuje, účel zůstává stejný, jedná se pouze o
změnu místa pro zajištění činnosti.
d) DDM Praha 10 - žádost o změnu využití finančních prostředků přidělených na zabezpečení
akce Za dámou do Prešova ve výši 15 tis. Kč. Akce nebyla uskutečněna. Požadavek se týká
nákupu šachových hodin a deskových her. OMT MHMP změnu účelu doporučuje.
e) žádost DDM o souhlas s využitím nevyčerpaných prostředků na granty pro volný čas dětí a
mládeže pro rok 2002 na propagační akce pražských DDM
Po konzultaci s OMT MHMP žádají DDM Praha 5, DDM Praha 6, DDM Praha 9 a DDM hl.m. Prahy o využití části přidělených grantových prostředků účelově vázaných na jednorázové akce pro veřejnost na uspořádání dvou společných propagačních akcí všech pražských DDM. Jedná se o jízdu historickým vlakem, která je plánována na 16.11.2002 do Benešova a spojenou s prohlídkou zámku Konopiště a dalším doprovodným programem. Druhá akce by se konala v hl.m. Praze - propagační jízda pražských DDM historickou tramvají spojená s nabídkou aktivit DDM, prohlídkou muzea tramvají ve Střešovicích a doprovodným programem.
Jedná se přibližně o částky: DDM Praha 5 - částka 25 tis. Kč, DDM Praha 6: - 20 tis. Kč, DDM Praha 9 - 25 tis. Kč a DDM hl.m. Prahy 40 tis. Kč.Celkově se jedná o částku cca
115 tis. Kč. OMT MHMP změnu účelu doporučuje.
Závěr :Výbor souhlasí s výše uvedenými změnami účelu s výjimkou občanského sdružení Proxima
sociale – viz bod III. a IV. usnesení
6.2. stanovisko k požadavku MČ na změnu Statutu hl.m. Prahy
Jak uvedla Ing. Hostašová, požadavek na změnu Statutu hl.m. Prahy se týká MŠ a ZŠ zřizovaných městskými částmi a souvisí s tím, že k 31.12.2002 budou zrušeny okresní úřady a pověřené obce dostanou prostředky na mzdy těchto organizací. Místostarostové MČ hl.m. Prahy požadují, aby na MČ tyto prostředky rovněž přešly a proto žádají o změnu statutu města. Stanovisko SKU - odbor může mzdy těmto organizacím přidělovat i nadále, ale chápe postoj zřizovatelů MŠ a ZŠ.
P. Szennai vyjádřil názor předat prostředky na všechny MČ, které tyto školy zřizují (podle jeho informací některé MČ již mzdy dotují). Zástupce Asociace ZŠ a člen komise Rady HMP pro školství, mládež a tělovýchovu Dr. Kitzberger vyjádřil opačný názor ponechat přidělování financí v hl.m. Praze z jednoho centra. Ing. Hostašová konstatovala, že je třeba celou věc ještě dále projednávat jak s MČ, tak se školami.
Závěr: výbor bere na vědomí informaci o situaci v dané oblasti.
6.3. dotaz p. Szennaie k úhradě nákladů mezi obcemi za žáky, kteří plní povinnou školní docházku ve škole mimo své stálé bydliště: na základě novely zákona o státní správě a samosprávě ve školství si již obce náklady vzájemně nehradí.
Ověřovatelem tohoto zápisu byl určen p. Tomáš Szennai.
V Praze dne 17. 10. 2002
Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP
------------------------------------- -------------------------------------
Mgr. Ivan Martínek Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.
tajemník výboru předseda výboru
-----------------------------------------------
Tomáš Szennai
ověřovatel zápisu
Přílohy:
1. Usnesení výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP a komise pro školství, mládež a tělovýchovu Rady HMP ze společného zasedání dne 14.10. 2002
2. Prezenční listiny
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
Komise Rady hlavního města Prahy pro školství, mládež a tělovýchovu
U s n e s e n í
ze společného zasedání dne 14. 10. 2002
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
a Komise Rady hlavního města Prahy pro školství, mládež a tělovýchovu
I. b e r o u n a v ě d o m í
stav zpracování Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy v hlavním městě Praze a doporučují jeho doplnění na základě připomínek a námětů z diskuse a
d o p o r u č u j í Radě hl.m. Prahy, aby v dalších fázích zpracování tohoto koncepčního materiálu uplatňovala harmonogram přijatý jejím usnesením č. 1332 ze dne 3.9.2002;
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
I. d o p o r u č u j e
odborům SKU a OMT MHMP, aby provedly inventuru právních předpisů týkajících se pedagogicko organizační dokumentace škol a školských zařízení a nevyhovující a zastaralé předpisy navrhly k novelizaci Termín: březen 2003
II. b e r e n a v ě d o m í
1. stav přípravy výroční zprávy o stavu školství v hl.m. Praze za školní rok 2001/2002 a termíny
předložení Radě HMP - listopad 2002 a ZHMP - prosinec 2002
2. zprávu o hospodaření škol za první pololetí 2002
3. přípravu rozpočtu v kapitole 04 na rok 2003
4. informaci o přípravě a konání konference o prevenci sociálně patologických jevů u dětí a mládeže.
III. s o u h l a s í
1. se změnami účelu přidělených grantových prostředků v oblasti volného času dětí a mládeže pro
rok 2002 u následujících občanských sdružení a příspěvkových organizací:
Centrum tvořivé dramatiky - změna využití finančních prostředků přidělených na letní akce /tábor nebyl z důvodu povodní uskutečněn/ ve výši 15 tis. Kč na opravy nábytku a audiotechniky, nákupu výtvarného materiálu, nástrojů a vybavení.
Klub přátel dětí a mládeže - žádost o změnu využití finančních prostředků v rámci přiděleného účelu na prostory pro činnost sportovních kroužků. Jedná se o částku ve výši
15 tis. Kč. OMT MHMP změnu účelu doporučuje, účel zůstává stejný, jedná se pouze o
změnu místa konání akcí.
DDM Praha 10 - změna využití finančních prostředků přidělených na zabezpečení
akce „Za dámou do Prešova“ ve výši 15 tis. Kč na nákup šachových hodin a deskových her.
2. se sdružením finančních prostředků, které zbyly Domům dětí a mládeže z přidělených grantů
na akce a jejich využití v souhrnné výši cca 115 tis. Kč na tradiční propagační akce pražských
DDM – Jízda historickým vlakem a Jízda historickou tramvají.
IV. n e s o u h l a s í
se změnou účelu přidělených grantových prostředků u občanského sdružení Proxima sociale,
které žádalo o využití finančních prostředků přidělených na letní akce (celkem 90 tis. Kč)
ve výši 10 tis. Kč na úhradu tří jednodenních akcí a dvou vodáckých putování s počtem
5 účastníků.
V. s o u h l a s í
na základě zprávy odboru OMT z dohlídek letních táborů v roce 2002 s tím, že
1. odbor OMT MHMP si vyžádá předložení účetnictví ke kontrole táborů u občanského sdružení Setkání a DDM Praha 6 tábor Plasy;
2. odbor OMT MHMP se podrobněji seznámí s hospodařením na táborech, kde se finanční příspěvek nepromítl do snížení ceny letního tábora;
3. v příštích letech nebudou finančně podpořeny ty subjekty, které neupřesněním či pozdním nebo nedostatečným upřesněním místa konání letního tábora na odboru OMT MHMP nesplnily podmínky uzavřené smlouvy;
4. nebudou již dále finančně podporovány tábory rodičů s dětmi.
Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.
předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání
a předseda Komise pro školství, mládež a tělovýchovu