Zápis ze 14. zasedání Protikorupční komise Rady HMP, ze dne 4.2. 2005
Přítomni dle prezenční listiny:
RADA HL. M. PRAHY: MUDr. Pavel Bém, Ing. Jan Bürgermeister,
ZHMP: JUDr. František Hoffman, JUDr. Ing. Tomáš Novotný, Markéta Reedová,
MHMP: Ing. Martin Trnka, Ing. Světlana Kubíková, Ing. Miroslav Sklenář, JUDr. Richard Mařík
OSTATNÍ ČLENOVÉ: Mgr. Ivan Kolář – Asociace občanských poraden, Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – Oživení,
HOSTÉ: Ing. Jana Šedivá - Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR, JUDr. Martina Děvěrová - LEG MHMP, Mgr. Lucie Bednářová - LEG MHMP, Mgr. Jana Knížková - OMI MHMP
Nepřítomni: viz prezenční listina
Program:
1. Úvod
2. Schválení programu
3. Kontrola zápisu z minulého zasedání
4. Zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl.m.Prahy (přesunuto z 13. zasedání)
5. Podněty směřující k možnému korupčnímu jednání
6. Různé
7. Závěr
K jednotlivým bodům programu:
ad 1) Úvod
- program 14. zasedání PKK RHMP byl schválen
ad 3) Kontrola zápisu z minulého zasedání
- zápis z 13. zasedání PKK RHMP byl schválen
ad 4) Zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl.m.Prahy
předkládá ředitel MHMP – Ing. Martin Trnka
přizváni: JUDr. Martina Děvěrová – ředitelka odboru LEG MHMP, Mgr. Lucie Bednářová - LEG MHMP, Mgr. Jana Knížková - OMI MHMP
Úvodní slovo přednesl Ing. M. Trnka. Některé aspekty současné právní úpravy podrobněji vysvětlila M. Děvěrová.
V obsáhlé diskusi vystoupili:
MUDr. P. Bém – podrobně seznámil komisi s postupy při investičním plánování v rámci hl. m. Prahy, upozornil na rizika vytváření vlastních cenových hladin města s tím, že tato snaha o snížení nákladů by ve svých důsledcích mohla být i kontraproduktivní, neboť uchazeči o veřejné zakázky by drželi městem stanovenou cenovou hladinu i tam, kde by jinak mohli přijít s nabídkou cen nižších. Zdůraznil skutečnost, že při oceňování stavebních prací vycházejí všechny firmy z obdobných cenových kalkulací daných obecně akceptovanými ceníkovými systémy, využívají shodně počítačových programů a jednou z mála možností, kde jsou dílčí cenové rozdíly, jsou náklady u specializovaných dodávek či jejich částí. Upozornil, že místem, kde je zřejmě možné dosáhnout zlepšení, které by ve svých důsledcích přineslo snížení nákladů pro hl. m. Prahu, je přesnost zadávacích podmínek předávaných uchazečům o veřejné zakázky a na toto je se třeba neprodleně zaměřit. Vyžádal si zpracování stanoviska k možnosti sjednocení váhových kriterií pro hodnocení nabídek u zakázek zadávaných hl. m. Prahou, s důrazem především na typologicky stejné druhy staveb. Zajímal se o časové lhůty vyplývající ze zákona č. 40/2004 Sb. ve vazbě na možné negativní ovlivnění kvality výběrových řízení, včetně případných zkušeností dalších subjektů zadávajících veřejné zakázky s těmito problémy a možnosti řešení naznačených problémů s tím, že si vyžádal zpracování rozboru těchto otázek včetně možných řešení. Zabýval se vzájemnou cenovou konkurenceschopností českých a zahraničních firem a zdůraznil, že potřebná konkurence existuje především u menších zakázek. Pro potřeby členů komise musí být obstarána studie Evropské investiční banky k cenové problematice veřejných zakázek. Zdůraznil, že hlavní problém při srovnávání cenových hladin u stavebních veřejných zakázek v různých zemích EU, je problém přepočtu cen, kdy nelze využít pouze kurzových přepočtů. Zmínil i problematiku a negativní rizika související s nadstandardním jednáním ve shodě, popř. kartelovými dohodami uchazečů o veřejné zakázky. Uložil zpracování podkladů, ve kterých by byly analyzovány možnosti rozpoznávání takovýchto přístupů a naznačeny i možné obranné postupy hl. m. Prahy včetně možné spolupráce s ostatními státními orgány působícími na tomto úseku.
Ing. J. Bürgermeister – zaměřil se především na problematiku možností stanovení max. akceptovatelných cen, podpořil zpracování podkladového materiálu k této problematice, navrhl vypracování analýzy veřejných zakázek zadaných v posledním období, a to podle cen a dodavatelů (v členění pod a nad 50 mil. Kč). Upozornil na skutečnost, že ceny veřejných zakázek v ČR mohou být ovlivněny malým počtem firem, které jsou schopny realizovat velké stavební veřejné zakázky. To ve svých důsledcích může vést i k případným dohodám uchazečů o přístupu k výběrovým řízením u konkrétních zakázek. Požádal o informace k případnému využívání cenových map v jiných zemích EU. Zabýval se otázkami spojenými s vypracováváním předběžných rozpočtů staveb samotnými zadavateli veřejných zakázek, a rozpočtováním stavebních prací komplexně, tzn. i v souvislosti s případným provázáním těchto činností na využívání cenových map. V návaznosti na diskusi si vyžádal stanovisko k právní úpravě týkající se způsobu poskytování informací o zadávání a průběhu veřejných zakázek s rozlišením na veřejnost a členy Zastupitelstva hl. m. Prahy.
JUDr. Ing. T. Novotný – hovořil o problematice potřeby zpracování cenových map stavebních prací dle druhů staveb, možnostech jejich využití při zadávání veřejných zakázek hl. m. Prahou, včetně možných rizik či překážek s tím spojených. Zabýval se otázkami týkajícími se výše cenové hladiny prací a dodávek při realizaci veřejných zakázek v ČR a zvláště v Praze a možnostmi stanovení maximálních přípustných cen jednotlivých druhů prací, které by byly při veřejných zakázkách nepřekročitelné. Doporučil vypracování přehledů cen veřejných zakázek a cenových map. Zajímal se o využívání různých studií, expertních posouzení a analýz souvisejících s investičními záměry města zadávaných členy RAMP (bude předmětem některého z dalších zasedání PKK)
M. Reedová – upozornila na obecnost zákona č. 40/2004 Sb., kdy k omezení možného korupčního prostředí jsou nezbytná detailní pravidla upravující jednotlivé úkony orgánů hl. m. Prahy jako zadavatele, včetně konkrétní odpovědnosti představitelů a orgánů hl. m. Prahy a zaměstnanců hl. m. Prahy zařazených do Magistrátu. V souvislosti s problematikou poskytování informací v oblasti veřejných zakázek zmínila otázky spojené se zásadou důvěrnosti nabídek a upozornila na vystoupení člena ZHMP RNDr. J. Witzanyho, Ph.D, které přednesl na lednovém zasedání ZHMP v rámci dotazů, připomínek a podnětů členů ZHMP s tím, že i ona se ztotožňuje s názorem, že veškerá dokumentace vážící se k veřejným zakázkám by měla být přístupná členům ZHMP. Dále uvedla, že by považovala za vhodné pokračovat v ověřování správnosti postupů při zadávání a realizaci veřejných zakázek formou externích auditů. V návaznosti na to zmínila i úlohu interního auditu na úseku kontroly veřejných zakázek.
Ing. M. Trnka – objasnil postupy interního auditu při kontrole procesů vážících se k zadávání a realizaci veřejných zakázek s tím, že v současné době je jeden z těchto auditů realizován.
Mgr. P. Štěpánek, CSc. – se zabýval problematikou kartelových a obdobných dohod uchazečů
o veřejné zakázky, poukázal na konkrétní možnosti rozkrývání takovýchto postupů s tím, že
hl. m. Praha by na tyto nezákonné postupy mělo zaměřit a nekompromisně tyto snahy
a odhalovat.
Projednávání uvedeného bodu bude pokračovat na příštím zasedání Protikorupční komise Rady HMP předložením vyžádaných podkladů.
ad 5) Podněty směřující k možnému korupčnímu jednání
předkládá ředitel MHMP – Ing. Martin Trnka, který komisi informoval o následujících podáních a způsobu jejich vyřízení:
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže - v návaznosti na dvě anonymní podání, která se týkají postupů organizací Správa pražských hřbitovů a Pohřební ústav hl. m. Prahy při zadávání veřejných zakázek a při pronájmech nebytových prostor včetně obřadních síní, požádal Úřad o stanovisko k uvedeným záležitostem a o seznam veřejných zakázek realizovaných oběma organizacemi od počátku roku 2002. V jednom z uvedených podání je zmiňováno možné korupční jednání ředitele organizace hl. m. Prahy - Správa pražských hřbitovů, Ing. V. Grametbauera v souvislosti se zmiňovanými činnostmi.
Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže byly zaslány požadované podklady s tím, že v organizaci Pohřební služba hl. m. Prahy proběhla v loňském roce finanční kontrola a v letošním roce pak kontrola plnění opatření přijatých k nápravě zjištěných nedostatků, a to bez závažnějších kontrolních zjištění. V organizaci Správa pražských hřbitovů byla zahájena plánovaná finanční kontrola, podle plánu kontrolní činnosti schvalovaného radou HMP, která se mimo jiné zaměří i na záležitosti uváděné v předmětných podáních. Po ukončení kontrolní akce, které se předpokládá koncem ledna 2005, bude informován jak Úřad, tak Protikorupční komise Rady hl. m. Prahy.
Vyřízení: Dne 19.10. 2004 byl zaslán dopis předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Ing. J. Bednářovi, kde ředitel MHMP Ing. M. Trnka reaguje na požadavky a dotazy ředitelů tří odborů zmíněného úřadu a informuje o výsledcích šetření.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dne 11.11.2004 sdělil, že obdržený podnět nepoukazuje na konkrétní podezření z porušení zákona při zadávání konkrétních veřejných zakázek a v současné době nebude v předmětné záležitosti vedeno z hlediska zákona o zadávání veřejných zakázek Úřadem další šetření.
Současně byl Obvodním ředitelstvím Policie ČR pro Prahu 1, službou kriminální policie a vyšetřování požádán Magistrát hl. m. Prahy o zaslání podkladů ve výše uvedené záležitosti. Informace a podklady v uvedené záležitosti byly Policii ČR zaslány dne 23.11.2004 ředitelem MHMP Ing. M. Trnkou. Další případné vyrozumění Policie ČR Magistrát hl. m. Prahy dosud neobdržel.
Žvahovská iniciativa (projekt Zlíchovské terasy) - žádost občanského sdružení Žvahovská iniciativa o prošetření „okolností“ vztahujících se k návrhu na umístění stavby „Zlíchovské terasy“, Praha 5. Stížnost obsahuje i zmínku o možném korupčním jednání . Stížnost byla zaslána na vědomí Protikorupčnímu odd. Ministerstva spravedlnosti ČR, Obvodnímu zastupitelství pro Prahu 5 a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.
Občanské sdružení upozorňovalo na možné korupční jednání mezi zaměstnanci některých odborů MHMP a společností FINEP.
Vyřízení: Zainteresované odbory MHMP (správy majetku, životního prostředí a stavební) a sekce Útvaru rozvoje hl.m.Prahy byly požádány o stanoviska v uvedené záležitosti.
Ze zaslaných stanovisek a prošetření souvisejících skutečností postupy a metodami, které kontrolním orgánům MHMP umožňují platné právní předpisy nevyplývá, že by zaměstnanci HMP zařazení do MHMP, kteří se podíleli na zpracování stanovisek nebo rozhodnutí, byli při plnění svých pracovních povinností ovlivněni jednáním, které by vykazovalo prvky korupce.
Anonym Praha 2 - stížnost na rušení škol v Praze 2 a dotaz k dotacím, které údajně byly určeny na výstavbu bytů. V obecné rovině je konstatováno, že „činy představitelů MČ Praha 2“ vykazují známky korupce.
Vyřízení: O vyjádření byl požádán starosta MČ Praha 2 Mgr. M. Basch, který k celé záležitosti sdělil, že anonymní podezření je zcela nekonkrétní a neumožňuje mu provést jakákoliv šetření. S tímto se ztotožnil rovněž ředitel MHMP.
Ing. Vraný Beneš a Vraný Vilém - dvě stížnosti na způsob rozhodování o umístění stavby v případě plynofikace starých Bohnic (vedení trubek přes soukromý pozemek). Stížnosti jsou kromě ředitele MHMP Ing. M. Trnkovi adresovány i Protikorupční komisi RHMP a primátorovi HMP.
Vyřízení: Podání byla řešena jako běžná stížnost, protože se v nich neobjevilo žádné upozornění na možné korupční jednání. Napadaná rozhodnutí byla vydána v souladu s tehdy platnými právními předpisy (rok 1994) a vztahy vzešlé z realizace staveb jsou nyní výlučně soukromoprávní povahy a orgány hl. m. Prahy do nich nemohou zasahovat. V podáních nebyly shledány jakékoliv souvislosti s posláním a činností Protikorupční komise RHMP.
Weigel M. – stížnost (elektronickou cestou) na postup ředitele DSA MHMP a podezření z možného korupčního jednání při projednávání přestupků a následném vrácení řidičského průkazu. Stížnost byla postoupena prostřednictvím radního Šteinera. Odbor OMK MHMP elektronicky kontaktoval pisatele s tím, aby bylo možné ověřit zda se nejedná o anonym. Pisatel reagoval, ale odmítl uvést svou totožnost a případné kontakty na sebe.
Vyřízení: Po prošetření základních skutečností na odboru DSA , kdy bylo odborem OMK MHMP ověřeno, že fakta uváděná ve stížnosti neodpovídají skutečnostem dle dokladů byla stížnost, po souhlasu ředitele MHMP, odložena.
Brejcha Michal - stížnost na neobjektivní vyhodnocování výběrového řízení – pronájem místní komunikace a žádost o prověření způsobu vyhodnocování výběrového řízení. Stížnost byla současně adresována i radnímu Šteinerovi a Protikorupční komisi RHMP a taktéž řediteli TSK HMP.
Vyřízení: Na stížnost odpovídal ředitel TSK HMP ing. L. Dostál. Pisateli byl vysvětlen princip a způsob vyhodnocování výběrového řízení s tím, že ve způsobu vyhodnocení nabídek nebyly shledány nedostatky. Případné korupční jednání nebylo prokázáno.
Runštuk Tomáš – žádost o přezkoumání činnosti odboru obchodních aktivit MHMP, konkrétně o prošetření postupů při uzavírání nájemních smluv na nebytové prostory, jejich prodlužování či uzavírání dodatků týkajících se rozšiřování pronajímaných prostor. Dle stěžovatele jsou pronajímané prostory užívány některými nájemci dříve, než je uvedeno v nájemní smlouvě s tím, že na takovémto postupu jsou údajně zainteresováni zaměstnanci HMP zařazení do odboru OOA MHMP a může se tedy jednat o možné korupční jednání.
Vyřízení: Stížnost byla postoupena vrchnímu řediteli majetkové sekce a řediteli OOA MHMP RNDr. P. Ďuricovi k prošetření. Na jeho základě bylo pisateli odpovězeno, že není možné, aby k nedostatkům, které pisatel kritizuje docházelo. Nebytové prostory nemohou být užívány dříve, než jsou nájemci protokolárně předány na základě uzavřené nájemní smlouvy, která nabývá platnosti dnem podpisu. Dle sdělení OOA MHMP je prakticky vyloučeno, aby někdo disponoval s nebytovými prostory před vlastním uzavřením nájemní smlouvy.
Hübschová M. /Nájemníci domu Pernerova – dům v soukromém vlastnictví/ - stížnost na údajnou nečinnost odboru výstavby ÚMČ Praha 8 v souvislosti s probíhajícími stavebními úpravami v bytech některých nájemníků. Stěžovatelé dále poukazují na nerespektování rozhodnutí odboru výstavby ÚMČ Praha 8, kterým byl zakázán provoz modlitebny ve sklepních prostorách domu s tím, že v souvislosti s údajně nedůrazným postupem tohoto odboru vyslovili podezření na možné korupční jednání. Situace se údajně postupně vyhrocovala, protože věřící /muslimové/ se stále domáhají vstupu do objektu a jejich hlučné a nevhodné chování mělo za následek konflikt, při kterém došlo k fyzickému napadení několika nájemníků a vzhledem k charakteru poranění i k jejich hospitalizaci.
Vyřízení: Dopisem ředitele MHMP Ing. M. Trnkou byla požádána tajemnice ÚMČ Praha 8 o zajištění provedení potřebných šetření a přijetí případných opatření k nápravě. Na základě vyžádaného stanoviska a následného prošetření ředitel MHMP Ing. M. Trnka dne 13. 12. 2004 odpověděl stěžovatelům s tím, že konkrétní využívání prostor v domě a jeho zabezpečen, je věcí majitele a tudíž příslušný stavební úřad nemá možnost ovlivnit jednání některých nájemníků a příp. jiných osob, které do domu vcházejí. Stavební úřad také nemá oprávnění vyzývat vlastníka stavby ke snižování nájemného a nemůže zasahovat do vztahů mezi vlastníky objektu a nájemníky. Případné korupční jednání ze strany zaměstnanců stavebního úřadu MČ Praha 8 nebylo prokázáno.
Bok John – Obvodním státním zastupitelstvím pro Prahu 8 a Policií ČR, Obvodní ředitelstvím Praha III, byl ředitel MHMP Ing. M. Trnka požádán o prověření skutečností uváděných v trestním oznámení pana Johna Boka, ve kterém jmenovaný zpochybňoval hospodárnost při vynakládání finančních prostředků na opravy bytových domů po povodni v roce 2002 na MČ Praha 8 a současně upozorňoval na další, dle něho, podezřelé okolnosti týkající se zadávání veřejných zakázek, investování veřejných prostředků do soukromého majetku a korupčního prostředí na úřadu zmíněné městské části.
Vyřízení: Uvedeným orgánům činným v trestním řízení byl předán protokol z rozsáhlé kontrolní akce provedené odborem OMK MHMP v roce 2003, zaměřené na opravy bytových domů po povodních. Současně ředitel MHMP vydal pověření k provedení další mimořádné kontrolní akce zaměřené na konkrétní záležitosti zmiňované panem Bokem. „Zpráva o výsledku kontroly skutečností souvisejících s realizací oprav a rekonstrukcí nemovitého majetku hl. m. Prahy, svěřeného do správy městské části Praha 8, se zvláštním zřetelem na aplikaci zákona č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek, v Městské části Praha 8“, kterou provedli zaměstnanci odborů OFK a OMK MHMP byla státnímu zastupitelství a Policii ČR zaslána dne 10. 1. 2005. Kontrolní závěry tvrzení pana Boka se nepotvrdily s tím, že nebyly získány ani poznatky o případném korupčním jednání.
Diskuse k uvedenému bodu se zúčastnili:
MUDr. P. Bém – se věnoval problematice anonymních podání s tím, že nepovažuje za opodstatněné takováto podání šetřit, neboť za anonymními podáními se většinou skrývá pouze snaha o neopodstatněnou diskreditaci těch, vůči kterým jsou podání zaměřena. Uložil připravit pro příští jednání komise rozbor stížností na možné korupční jednání od doby přijetí posledního znění Pravidel pro přijímání, vyřizování petic a stížností podaných orgánům hl. m. Prahy (1. 10. 2002) se zaměřením na způsob šetření těchto podání, především pak podání anonymních, zjištěné skutečnosti, způsob uzavření těchto podání a přijatá systémová či další opatření. Dále uložil zpracování a předložení nového znění Pravidel pro evidenci a vyřizování petic a stížností adresovaných orgánům hl. m. Prahy, které budou mimo jiné na reagovat na podněty komise.
Ing. J. Bürgermeister – podpořil názor MUDr. P. Béma týkající se k přístupu k anonymním podáním a zdůraznil i nezbytnost poskytování odborné pomoci stěžovatelům v případech, kdy stížnosti směřují do záležitostí, které nejsou v působnosti orgánů hl. m. Prahy.
Mgr. I. Kolář – požádal o podrobnější informace a následně i o došetření podání pí Hübschmanové
JUDr. Ing. T. Novotný – zmínil možný přínos obsahového, resp. věcného vytěžování podnětů na možné korupční jednání
Ing. Jana Šedivá – informovala o zkušenostech Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR při řešení anonymních podání upozorňujících na možné korupční jednání.
Mgr. P. Štěpánek, CSc. – zmínil potřebu evidování a analyzování anonymních podání, především pak podání upozorňujících na možné korupční jednání, zvláště s ohledem na možnosti odhalování případných systémových nedostatků v konkrétních oblastech činnosti hl. m. Prahy.
ad 6) Různé
MUDr. P. Bém – sdělil, že Etický kodex zastupitele hl. m. Prahy bude předložen na jednání ZHMP.
Ing. M. Trnka - informoval o záměru zorganizovat ke konci května t.r. setkání ředitelů úřadů vybraných partnerských a ostatních měst, na kterém by jedním z možných témat mohl být přístup k řešení problematiky korupce.
ad 7) Závěr
Termín dalšího zasedání byl stanoven na – bude upřesněno (předpokládaný termín 13.5.2005).
MUDr. Pavel Bém
předseda Protikorupční komise Rady hl.m. Prahy
Zapsal:
JUDr. Richard Mařík
tajemník Protikorupční komise Rady hl.m. Prahy