Zastupitelé navýšili výdaje rozpočtu o 8,7 miliardy - Právo - 27. 6. 203
Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili návrh náměstka primátora Jiřího Paroubka (ČSSD) o zapojení asi 8,7 miliardy korun do městského rozpočtu z různých zdrojů. Městský rozpočet letos tedy počítá s nebývalými výdaji ve výši asi 40 miliard korun, příjmy o stovky miliónů převýší 30 miliard korun. Schodek se tedy blíží 10 miliardám korun.
Pro Paroubkův návrh hlasovala vedle ČSSD i ODS, ačkoli se její čestný předseda, český prezident Václav Klaus před zastupiteli postavil za vyrovnané hospodaření. Klausovy přítomnosti využil šéf klubu Evropských demokratů Jiří Witzany a zeptal se ho, co si myslí o deficitním hospodaření krajů včetně hlavního města, s nímž si neví rady ani vláda. "Ano, myslím si, že deficitní hospodaření je věc krajní, výjimečná," řekl Klaus, vzápětí se ale zřekl komentáře ke konkrétním parametrům pražského rozpočtu. "Jsem zastáncem vyrovnaného hospodaření," dodal prezident s tím, že roční rozpočet být schodkový může, střednědobý výhled však podle něj má být vyrovnaný. "To v případě Prahy není," potvrdil Právu Witzany.
Úvěry, daně, dotace, konflikty
Asi 2,5 miliardy korun by mělo město získat nejen z úspor loňského hospodaření. Dalších 1,3 miliardy tvoří dotace z Fondu evropské solidarity. Z nedávné emise obligací se do rozpočtu zapojí 2,1 miliardy korun. Očekávaný příjem daní se navýšil o 500 miliónů korun a nedaňové příjmy rozpočtu o 50 miliónů, stejně jako podíly ze zisku a dividend, a to asi o 180 miliónů. "Šest set miliónů korun z úvěru Evropské investiční banky půjde na výstavbu metra. Do rozpočtu jsme dále zapojili 400 miliónů korun ze Státního fondu rozvoje bydlení. Na rekonstrukci Českomoravské stát poskytne 740 miliónů korun," vypočítal pro Právo. "Časem se ukáže, k čemu tento přístup povede. Diskutovat bychom měli ve věcné, a ne v politické rovině," nabádal Witzany. "Určitě chceme diskutovat. Kritiku vnímáme a budeme ji reflektovat," ujistil ho Paroubek. Podle něj se dluhová služba města zatíží jen o 4 miliardy korun, protože z uvedené částky představuje 4,8 miliardy vlastní zdroje. "Zapojení těch finančních prostředků umožňuje definitivně vyřešit povodňové škody s výjimkou metra, kde čekáme čtyři měsíce na ministerstvo financí," konstatoval Paroubek.
Jednání o rozpočtu narušilo několik konfliktů. Předsedající náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS) nenechal promluvit Petra Štěpánka z koalice SOS Praha. "Je to zjevné porušení zákona o hlavním městě, jaké se tu naposledy odehrálo za primátora Jana Koukala. Při projednávání rozpočtu musí být občanovi dáno slovo," řekl Právu Štěpánek, který se k vystoupení o penězích na cyklostezky dvakrát písemně přihlásil. "Jak mám vědět, že pan Štěpánek Petr, který se přihlásil nyní, když je ukončena diskuse, je Štěpánek Petr, který se přihlásil už předtím a na výzvu se nedostavil? hájil své rozhodnutí Bürgermeister.
Plynofikace, metro, možnosti
"Po povodni byla většina akcí zastavena. Byla by škoda nyní nevy-užít možnosti," hájila navýšení schodku zastupitelka Alena Samková (ODS). Schválené peníze půjdou na rozvoj technické infrastruktury, na obnovu i výstavbu metra, městské záruky se dostanou i pro Kongresové centrum. Za 400 miliónů korun se bude během léta opravovat karlínská Sokolovská třída, 900 miliónů korun město investuje do karlínského bytového fondu. V dalších městských částech se počítá nejen s rekonstrukcemi vozovek, ale i výstavbou nové kanalizace nebo s plynofikací. Na průzkumnou štolu pro budování části vnitřního městského okruhu pod Stromovkou se dostane 240 miliónů a na rekonstrukci Vysočanské radiály 370 miliónů korun. "V Újezdě nad Lesy bude zprovozněna čistírna odpadních vod a budou odstraněny i některé černé skládky," dodal Paroubek.
Petr Janiš