Záznam ze 14. pracovní schůzky komise Rady HMP pro rozvoj ZOO Praha

ze dne 25.2. 2004

Pro

komisi RHMP pro rozvoj ZOO Praha

Odbor

OMZ MHMP

Přítomni

dle presenční listiny

Věc

Záznam ze 14. pracovní schůzky komise RHMP pro rozvoj ZOO Praha, ze dne 25.2.2004

Zpracoval

mgr. Jelínková

Počet stran

3

Datum

3.3.2004

 

Program jednání byl rozdělen do těchto bodů:

1.  rekapitulace roku 2003

2.  rozpočtový plán na rok 2004

3.  harmonogram otevírání nových expozic pro veřejnost v roce 2004

4.  celková rekapitulace odstraňování následků povodní

5.  informace o výstavbě pavilonu Indonéská džungle

6.  informace o řešení pavilonu slonů a hrochů

7.  informace o řešení dopravní a parkovací obslužnosti ZOO Praha

8.  prezentace

 

ad 1) Komise byla seznámena s materiály: „Zpráva o plnění rozpočtu za rok 2003“ a „Finanční vypořádání investiční výstavby za rok 2003“, které byly podkladem pro závěrečné hodnocení výsledků hospodaření ZOO Praha za rok 2003.
Z těchto materiálů vyplývá, že i přes to, že díky odstraňování následků povodní z roku 2002 došlo k velkému nárustu nutných oprav a nových investic (okolo dvaceti investičních akcí) nebylo hospodaření organizace v r.2003 ztrátové a příděly do peněžních fondů korespondovaly s předchozími roky. Odstraňování následků povodní z r.2002 bylo hrazeno částečně dotací od MHMP ve výši 119 mil. Kč, z plnění pojistné smlouvy s pojišťovnou Kooperativa a.s. v celkové výši 160 mil. Kč a dotací z fondu solidarity EU ve výši 5,3 mil.Kč. Většina z těchto zahájených investičních akcí bude ukončena v roce 2004.

V roce 2003 doznala výrazných změn také doplňková činnost organizace a celkové tržby z DČ se oproti předchozímu roku zvýšily o 17 % - největší podíl na tom mají tržby za reklamy, tržby z parkovišť, tržby za prodané zboží (především suvenýrů spojených s propagací zoo) a tržby z nájmů prodejních stánků a ubytování zaměstnanců. Celkový zisk z doplňkové činnosti činí v roce 2003 4.717 tis. Kč

Návštěvnost v r.2003 se dostala téměř na úroveň návštěvnosti před povodněmi - tj. 614 tis. návštěvníků a tržby ze vstupného zaznamenaly oproti r.2002 nárust o 48%. (způsobeno zvýšenou návštěvností a zvýšením vstupného). Organizace dále získala v r.2003 sponzorské dary v celkové výši 20,4 mil. Kč (z toho účelově určeno na rekonstrukci slonince 6,4 mil Kč a na likvidaci následků povodní 5,2 mil. Kč).

Stavy zvířat se oproti loňskému roku zvedly o 218 ks, což souvisí jednak s návratem většiny zvířat deponovaných po povodních a jednak pořízením nových pro připravované expozice.

Komise vzala předložené materiály na vědomí.

ad 2) Komise byla seznámena s následujícími materiály „Podrobný rozpočet na rok 2004- v hlavní a doplňkové činnosti“, „Investiční plán ZOO Praha na rok 2004“ a „Schválený investiční a neinvestiční příspěvek HMP pro ZOO Praha na rok 2004“.

V roce 2004 bude dokončena převážná většina z asi dvaceti probíhajících investičních akcí, příspěvek HMP na investiční akce v r.2004 činí 36,7 mil. Kč a zbývající potřebné investiční prostředky ve výši cca 64 mil. budou hrazeny z investičního fondu organizace.

Komise vzala předložené materiály na vědomí.

 

ad 3) a 4) Komise byla seznámena s materiálem shrnujícím průběh odstraňování povodňových škod a s harmonogramem otevírání nových expozic v roce 2004. V průběhu roku 2004 bude v  ZOO pro návštěvníky postupně slavnostně otevřen rekordní počet nových nebo zrekonstruovaných pavilonů a expozic.
Jsou to: Sečuán, exp.tapírů a kapybar, exp. jeřábů, gepardí pahorek, pavilon tučňáků, exp. plaměňáků a pelikánů, průchozí voliery ptáků, přednáškový sál, pavilon šelem, dětská zoo, opičí ostrovy, pavilon indonéská džungle, občerstvení a WC. Do konce roku 2004 by měly též být odstraněny téměř veškeré následky způsobené v areálu povodní z r.2002.

Komise vzala předložené materiály na vědomí.

 

ad 5) Komisi byla předložena souhrnná informace k průběhu výstavby Pavilonu indonéské džungle, který by měl být pro veřejnost otevřen v září 2004. Ředitel ZOO projevil obavy o reálnost splnění smluvních termínů od dodavatelských firem a v návaznosti na to předání pavilonu od OMI MHMP do užívání ZOO a přípravy výstavních expozic.

úkol pro radního Gregara: v nejbližším možném termínu svolat koordinační poradu k řešení této problematiky mezi zástupci ZOO Praha, OMI MHMP, OSM MHMP a OMZ MHMP

 

ad 6) Komisi byla předložena informace k problematice řešení plánované investiční akce Pavilonu slonů a hrochů. Jedná se o finančně nejnáročnější investiční akci v ZOO - její financování bude hrazeno z investiční dotace MHMP, z části pojistného plnění za povodňové škody a z darů veřejnosti. ZOO již v loňském roce zahájila rozsáhlou reklamní kampaň pro získání sponzorských darů na tento pavilon a do začátku roku 2004 získala již od sponzorů 6,3 mil Kč. Ředitel ZOO nastínil několik možných variant řešení umístění pavilonu. První variantou je umístění pavilonu na některé z  lokalit vytipovaných v rámci aktualizace generelu rozvoje v horní části ZOO a demolice, popř. jiné využití pavilonu starého - tato varianta bude patrně finančně nejnáročnější. Druhá varianta představuje zachování a patřičnou úpravu stávajícího pavilonu v dolní části areálu s rozšířením výběhů tak, aby v případě povodně měla zvířata možnost ustoupit nad hladinu vody. Třetí variantou se jeví možnost vybudování neexpozičního pavilonu v horní části areálu - tato varianta by byla finančně nejméně náročná.

Komise byla seznámena s navrženými variantami a usnesla se na tom, že volba druhé varianty (tzn.ponechání a úprava stávajícího pavilonu) by byla nekoncepčním a nevhodným řešením a jednoznačně podpořila variantu první vycházející ze zpracované aktualizace generelu rozvoje ZOO.

úkol pro ředitele ZOO: Komise dále doporučila řediteli ZOO zadat zpracování srovnávací studie kvalitativního posouzení finanční náročnosti jednotlivých variant a rozpracování první varianty na základě podkladů z aktualizace Generelu rozvoje ZOO

 

ad 7) Komise byla podrobněji seznámena s materiálem zpracovaným pro potřeby ÚDI Praha v lednu 2004 k problematice dopravní a parkovací obslužnosti ZOO. V roce 2003 navštívilo ZOO Praha téměř 614 tis. návštěvníků, v některých dnech letní sezóny dosahovala denní návštěvnost až 9,8 tis. návštěvníků (v roce 2002 to bylo až 16 tis.), oficiální kapacita parkovišť v okolí ZOO je 500 parkovacích stání. V letošním roce rozšíří ZOO operativně parkovací plochy o cca 300 parkovacích míst na odstavných plochách v dolní části areálu. Ve dnech letní návštěvnické špičky dochází pravidelně v oblasti ul.Trojské k dopravnímu kolapsu, který blokuje i provoz MHD. ZOO Praha proto navrhuje možnost zvážení alternativního řešení právě pro tyto dopravní špičky - odklonit dopravu návštěvníků ZOO po komunikaci Povltavská podél břehu řeky s možností vybudování odstavných parkovacích ploch v návaznosti na budovaná protipovodňová opatření v této lokalitě.

úkol pro radního Gregara: zadat zpracování komplexní dopravní a logistické studie a vstoupit do jednání s ÚDI Praha

 

ad 8) komise byla seznámena s novou podobou webových stránek ZOO Praha a s novými propagačními publikacemi ZOO

 

 

   

 

 

 

zapsal: mgr. Magdaléna Jelínková, tajemník komise

 

 

 

 

 

 

 

ověřil: RNDr. Miloš Gregar, předseda komise

17. března 2004
17. března 2004