Územní studie velkého rozvojového území Pelc-Tyrolka
Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy pořizuje Územní studii velkého rozvojového území Pelc-Tyrolka včetně jejího okolí a návazných prostorových vztahů. Území v současnosti neodpovídá požadavkům jeho obyvatel a uživatelů. Na širokém prostranství se vyskytují budovy dvou fakult Univerzity Karlovy, koleje 17. listopadu s několika stovkami ubytovaných a volná krajina včetně environmentálně významných svahů severní terasy města. Studie by se mimo jiné měla zaměřit na dotvoření veřejného prostoru v této části města do důstojné, bezpečné a nápadité podoby, které nabídne široké škále uživatelů nové možnosti pro užívání.
Cílem územní studie je nalézt rovnováhu mezi přírodním charakterem území a rozsáhlými dopravními stavbami, jak stávajícími, tak plánovanými (dostavba městského okruhu v úseku Pelc-Tyrolka – Balabenka) a najít řešení, jež upřednostní kvalitu života v území před dopravními stavbami, které byly dosud pro danou část města určující. Posíleno by mělo být fungování univerzitního kampusu a jeho zapojení do urbánní i krajinné struktury, které je výrazně omezeno přilehlým městským okruhem, a především mimoúrovňovou křižovatkou, jež areál UK rozděluje na dvě části. Prioritou studie je navrhnout funkční a bezpečné propojení obou těchto částí areálu, stejně jako cesty na nejbližší zastávky MHD (Kuchyňka, Trojská).
Aktuálně
Výstupy z 1. veřejného plánovacího setkání
Úvodní dotazníková anketa
V následující analýze proběhlého dotazníku se můžete seznámit s pohledem více než 340 respondentů na současnost a budoucnost řešeného území na Pelc-Tyrolce. Pomocí pocitových map jsme zmapovali, která místa jsou hodnotná a určená k rozvoji současných funkcí, a jaká jsou problémová a zaslouží návrh transformace. Současně jsme mapovali požadavky na podobu nového univerzitního kampusu. Ten může nejen propojit dva areály fakult Univerzity Karlovy, ale také nabídnout nový veřejný prostor všem návštěvníkům Trojské kotliny. Opomenuty nezůstaly ani další areály v řešeném území jako Hercovka, Bílá Skála, Kuchyňka, svahy severní terasy, předpolí Trojského mostu a vltavské břehy. Pro všechny tyto lokality budeme společně s veřejností hledat udržitelný mód užívání.
Výstup dotazníku slouží jako úvodní materiál k diskusi mezi zpracovatelem (UNIT architekti), pořizovatelem (UZR MHMP), veřejností a místními zájemníky (stakeholdery). Jeho výsledky budou promítnuty do prvního plánovacího setkání, které proběhne 10. října 2024 v aule budovy FHS UK na Pelc-Tyrolce.
Dotazy a připomínky můžete směrovat na Lukáše Hanuse (koordinátora participace pro UZR MHMP) lukas.hanus@hanuska.net
Řešené území
Proces pořizování územní studie – harmonogram
Participace
Územní studie bude navržena společně s veřejností v procesu dvoustupňového participativního plánování. Na několika na sebe navazujících akcích bude mít veřejnost možnost zasáhnout jak do analytické části pořizování studie, kde pomůže zpracovateli nahlédnout možnosti a problémy prostranství na Pelc – Tyrolce „očima veřejnosti“, tedy jejích aktivních uživatelů, tak do části návrhové, kde bude veřejnosti před dalšími úpravami představen hlavní koncept územní studie s vysvětlením všech detailů. Participace bude doplněna o architektonické vycházky územím, besedami a ověřovacími dotazníkovými sondami. Dohromady bude mít veřejnost dobrou kontrolu nad transparentním pořizováním územní studie, která umožní zohlednění potřeba obyvatel města.
Harmonogram participace
Představení cílů studie – přednáška pro zájemce o zapojení do procesu plánování studie.
Architektonická vycházka I. a II. (hodnoty krajiny, historie vývoje území).
Veřejné participativní plánování – analytická část.
Zpětnovazební veřejné participativní plánování – návrhová část.
Výstupní dokumenty
Výsledky sběru dat kontaktním dotazníkem.
Závěry z veřejného participativního plánování – analytická část.
Výsledky ověřovacího dotazníkového šetření.
Pracovní verze konceptu územní studie k veřejné diskusi (textová část, grafická část).
Závěry ze zpětnovazebného veřejného participativního plánování.
Stalo se
Prezentace z přednášky na téma možnosti územní studie, která se uskutečnila 2. května 2024 od 16 hodin v aule FHS, Pelc–Tyrolka je dostupná zde.
Důležité odkazy
Městský okruh – dokumentace k územnímu řízení (odkaz na web: https://mestskyokruh.info/dokumentace-pro-uzemni-rizeni/)
Povltavská promenáda (odkaz na web: https://iprpraha.cz/projekt/130/povltavska-promenada)
Kontakty
Pořizovatel: Magistrát hl. m. Prahy, odbor územního rozvoje
kontaktní osoba: Marek Pecháček, marek.pechacek@praha.eu, +420 236 004 843
Koordinátor participace: Hanus – konzultace & analýzy
kontaktní osoba: Lukáš Hanus, lukas.hanus@hanuska.net, +420 724 855 895
Zpracovatel: UNIT architekti s.r.o.
kontaktní osoba: Jitka Molnárová, molnarova@unitarch.eu