Pražské studánky - Krajcperk
Další z aktualizovaných popisů v rámci vytvářené internetové aplikace Pražské studánky.
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Popis:Ze svahu, částečně obloženého velkými kameny, ústí ve výšce 35 cm dva prohnuté plechy jako žlábky. Z nich voda padá do mělké tůňky (cca 25 x 35 cm) a odtéká poškozenou plastovou trubkou pod pěšinou do rokle. Zajímavosti: Aktualizace - červen 2010 |
Odkaz do dynamické mapy Městská část Praha 5 |
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
Studánka leží v přírodním parku Prokopské a Dalejské údolí, nedaleko hranic přírodní rezervace Prokopské údolí.
Nedaleko nad studánkou prochází žlutě značená turistická stezka z Jinonic do Hlubočep, údolím pod studánkou pak modře značená turistická stezka z Hlubočep do Holyně spolu s naučnou stezkou Údolím Dalejského potoka.
V okolí se nachází i další studánky: Na Troníčku, Stydlá voda a Karlštejnka.
Další informace:
MHMP, Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství, e-mail: mzo@praha.eu, Tel.: 23600 5822.
Literatura:
Eberl Zdeněk, Petrovský Vladimír: Historický místopis Prokopského údolí - vlastním nákladem, Praha 1979 (str. 416-417)
Kadlecová Renáta, Žák Karel: Krasové prameny Českého krasu - In: Český kras XXIV - Muzeum Českého krasu, Beroun 1998 (str. 28)
Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 20)
Kvalita podzemní vody ve studánce:
Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato – hořečnato –sírano – uhličitanového typu s neutrálním pH a dosti vysokou mineralizací. Dosud však nebyl proveden úplný chemický rozbor podzemní vody na hlavní kationy a anionty.
Obsahy iontů železa a manganu jsou vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. U iontů železa je to až 40x, ale tyto vysoké koncentrace iontů železa přesto odpovídají místnímu přírodně zvýšenému pozadí, danému geologickými poměry lokality a mineralogickým složením okolních hornin.
Bohužel byly v podzemní vodě z této studánky naměřeny také zvýšené počty koliformních bakterií a bakterií Escherischia coli, což může prokazovat přítomnost fekálního znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod. Zvýšené počty psychrofilních bakterií jsou způsobeny průsakem povrchové vody do této studánky a potvrzují tak přírodní organické znečištění.
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce naměřeny v nadlimitním množství.
Vydatnost tohoto pramene je přibližně 0,2 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost postupně klesá.
Trendy: koncentrace iontů železa stagnuje, počty fekálních a psychrofilních bakterií rostou, takže lze konstatovat, že dochází ke zvýšenému přítoku znečištěné vody do tohoto pramenu.